28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці

28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці

28 серпня православні та греко-католики святкують Успіння Пресвятої Богородиці. За традицією східної церкви, свято Успіння Пресвятої Богородиці або, як кажуть у народі, Перша Пречиста, належить до переліку дванадцяти найбільших свят церковного року, під час якого згадують упокоєння, воскресіння та прославлення Матері Божої.

За церковним переданням, після хресної смерті і Воскресіння Свого Божественного Сина Пресвята Богородиця прожила ще цілих 24 роки … З тих пір, як Ісус Христос з хреста заповідав Іоанну Богослову піклуватися про Свою Матір, Пресвята Богородиця жила в його будинку в Єрусалимі.

Одного разу під час молитви Божої Матері на Елеонській горі перед Нею з’явився Архангел Гавриїл. Небесний Вісник сповістив Пречистій, що через три дні Вона відійде до Господа, що смерть Її буде як тихий сон, а потім Вона побачить безсмертне життя …

Повернувшись до будинку Іоанна, Богородиця розповіла йому про майбутнє. Лише про одне попросила Богоматір Сина – про можливість попрощатися з апостолами, благословити їх.

І ось, як співається в церковних співах, з різних країн, де вони проповідували слово Боже, в Єрусалим «собрася чудно всечестный лик премудрых Апостол погрести славное тело» Пречистої Богородиці.

Настав цей день. Усі присутні побачили, як верхня частина будинку розверзлася і Сам Господь Ісус Христос з сонмом ангелів зійшов до одра Своєї Матері. І в цю мить Пресвята Богородиця «аки сладким сном уснувши, предаде в руци Его пресвятую Свою душу».

Сумну багатолюдну процесію «супроводжувала» хмара у вигляді вінця, яка несподівано з’явилася і осяяла процесію … Поклавши пречесне тіло Богородиці в похоронну печеру, апостоли закрили вхід великим каменем.

Тільки через три дні після поховання з далекої Індії в Єрусалим прибув апостол Фома. Апостоли відвалили камінь, щоб Фома міг вклонитися хоча б останкам Богородиці. Але в порожній печері лежали лише Її похоронні пелени, від яких розливалися дивні пахощі … Пречисте тіло Божої Матері було відроджено Божественною силою і нетлінним взято в райські обителі.

В той же день ввечері апостоли були втішені явищем їм Пресвятої Богородиці, що стоїть на повітрі в оточенні ангелів. «Радійте! Я завжди з вами », – почули вони слова Цариці Небесної. Апостоли вклонилися Їй і вигукнули: «Пресвятая Богородице, помагай нам!».

Богородичне свято (Успіння Пресвятої Богородиці, Перша Пречиста — 28 серпня) є однією з найвагоміших сторінок святкового календаря українського народу. Возносячи молитви Господу, завжди зверталися і до Пріснодіви Марії — благодатної заступниці та охоронниці людей, Богородиці, яка стала об’єднуючим началом між Богом і родом людським.

Список літератури

Біблія для дітей: з ілюстраціями Гюстава Доре: для серед. та ст. шк. віку. – К.: Веселка, 1932. – 335 с.

Кислашко ,О.П., Кислашко, Я.О. Православні свята та народні звичаї / О.П. Кислашко, Я.О. Кислашко. – К.: Грамота, 2003. – 152 с. – (Сер. «Духовна грамота»).

Кукушкин, Л.С. Украинская православная энциклопедия: в 3 ч. / Л.С. Кукушкин. – Харьков: Фолио, 2013. – 893 с.: ил.

Мешков, В. Праздники в православии / священник Валерий Мешков. – М.: Вече, 2007. – 320 с.: ил.

Православные праздники. – М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2002. – 320 с.: ил.

Шипов, Я.А. Православный словарь / Я.А.Шипов. – М.: Современник, 1998. – 271 с.: ил. – (Словари школьника).

Щеголева, Е. Православный храм / Е. Щеголева. – М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2002. – 239 с.: ил. – (Православные святыни).

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *