Андре Нортон: до110-річчя від дня народження американської письменниці, автора фантастичних романів

Андре Нортон

17.02.1912 – 14.03.2005

Вже понад півстоліття Андре Нортон є знаковою фігурою серед найпопулярніших авторів наукової фантастики та фентезі у світі.

Народилася Еліс Мері Нортон у Клівленді, Штат Огайо, США. Вона була другою дочкою Адальберта Фрілі Нортона, власника компанії з виробництва килимів, та Берти Стемм.  Дівчинка народилася сімнадцятьма роками пізніше за свою старшу сестру і ніколи не підтримувала тісних стосунків  з нею .

У родині Нортонів багато уваги приділялося книгам, явною ознакою чого було щотижневе відвідування громадської бібліотеки. Перш, ніж Еліс навчилася читати сама, її мати читала їй книги або розповідала вірші, не відриваючись від господарського клопоту по дому. В подальшому саме мати корегувала твори Еліс, виправляла її помилки та виконувала роль «домашнього критика».

Єліс з батьками

Навіть хороші оцінки у школі винагороджувалися книгами, а саме  – копіями творів Руфі Плумлі Томпсон. Саме ця пристрасть її батьків вплинула на все життя майбутньої письменниці.

Еліс почала писати, навчаючись в середній школі Коллінвуда в Клівленді під керівництвом Сільвії Кокрейн. Вона була редактором літературної сторінки шкільної газети The Collinwood Spotlight. У її завдання входило написання коротких історій. Тут же, у школі, була написана її перша книга – “Ralestone Luck”, хоча вона і була опублікована другою в 1938 р. (першою була “Команда Принца” (“The Prince Commands”), видана в 1934 р.).

Після закінчення середньої школи, протягом року, з осені 1930 до весни 1931 року, Еліс Мері Нортон продовжувала свою освіту в Flora Stone Mather College of Western Reserve University (тепер Case Western Reserve), збираючись стати учителем історії. Але згодом – через економічну кризу в країні – вона була змушена знайти роботу домогосподарки. Еліс вступила на вечірні курси з журналістики та письменництва, які пропонувалися Клівлендським Коледжем.

Публічна бібліотека Клівленда

У 1932 році Еліс Нортон вступила на роботу до Клівлендської бібліотеки, де працювала наступні 18 років, обіймаючи посаду асистента бібліотекаря. Вона не мала можливості змінити місце роботи, тому що під час економічної кризи не було жодних інших вакансій.

В 1934 році молода письменниця офіційно змінила своє ім’я на Андре Еліс Нортон (Andre Alice Norton), псевдонім, який вона взяла для своєї першої книги «Накази принца» (1934), що розповідає про різні пригоди Майкла Карла, колись спадкоємного принца і претендента на трон Морванії, з ілюстраціями Кейт Середи. Вона розраховувала, що зміна свого імені на  чоловіче ім’я дозволить збільшити можливості реалізації книг, оскільки саме хлопчики були головною аудиторією фентезі.

Після цього було написано кілька історичних романів для неповнолітніх (так званих «молодих дорослих»).

З 1940 по 1941 роки Андре Нортон була залучена до проекту, пов’язаного з іноземним громадянством, який був раптово припинений після вступу Сполучених Штатів до Другої світової війни.

У 1941 році письменниця купила книгарню під назвою Mystery House в Маунт-Рейнір у штаті Меріленд. Протягом короткого періоду вона володіла та керувала цією книгарнею та бібліотекою, де надавалися платні послуги з видачі книг додому. На жаль, її бізнес зазнав невдачі, і Анде Нортон знов повернулася до Клівлендської публічної бібліотеки, де залишилася працювати до 1950 року.

З того часу, як її перші науково-фантастичні романи були опубліковані в 1940-х роках, її пригодницька фантастика захоплювала читачів, як молодих, так і старих. У динамічних науково-фантастичних та фентезійних оповіданнях Нортон зазвичай розповідається про підлітків, що проходять обряд посвячення – випробування на фізичну, емоційну та моральну силу. Її майбутні світи деталізовані та барвисті.

Першою опублікованою книгою з наукової фантастики Нортон було оповідання «Люди кратера», яке з’явилося під ім’ям «Андре Нортон» на обкладинці дебютного номера Fantasy Book у 1947 році.

“Дари Асті”, також опубліковані під підписом “Північ”, потрапили на обкладинку третього випуску Fantasy Book у 1948 році.

Її перший фентезійний роман, «Юон з Рогу» (1951), являв собою адаптацію історії ХІІІ ст. про Юона, герцога Бордо.

А перший науково-фантастичний роман «Син зоряної людини, 2250 н.е.» був опублікований у Харкорті в 1952 році. Нортон стає плідною письменницею у 1950-х роках, і більшість  її книг були розраховані на читачів підліткового віку.

Велику популярність здобули її три історичні пригодницькі романи — «Іди за барабаном» (1942), «Особа зі шрамом» (1948), «Янки-приватник» (1955) — і роман, присвячений періоду холодної війни, –  «На вістрі меча» (1954) .

Нортон стала одним із засновників Американської гільдії фехтувальників і магів (SAGA), розрізненої групи авторів героїчного фентезі, заснованої в 1960-х роках під керівництвом американського письменника-фантаста Ліна Картера.

У 1976 році Гері Гайгакс запросив Нортон зіграти в настільній рольовій грі в стилі фентезі Dungeons & Dragons у його світі Greyhawk. Згодом Нортон написала «Quag Keep», в якій група персонажів подорожувала із реального світу в Грейхок (Greyhawk). У 1979 році разом з американською письменницею Джейн Рейб вона  працює над продовженням свого роману «Грейхок». Саме Джейн Рейб (після смерті Нортон у 2005 році) завершила книгу «Повернення до Фортеці Кваг» та опубліковала її у січні 2006 року.

Її останній закінчений роман “Три руки для Скорпіона” був опублікований 1 квітня 2005 року. Крім «Повернення в фортецю Кваг», було опубліковано ще два романи, співавторами яких є Нортон і Рейб: «Чари драконів» (листопад 2006 р.) та «Смак магії» (січень 2008 р.).

Нортон написала сценарії для більше дюжини художніх серіалів, але її найдовшим і тривалим проектом був «Чаклунський світ», який розпочався у 1963 році. Книги з її серії «Чаклунський світ», дія яких відбувається на матріархальній планеті, стали найбільш відомими з її більш ніж 130 книг. 1996 року вона опублікувала останню книгу серії – «Захист чаклунського світу».

Перші шість романів було опубліковано з 1963 по 1968 рік. З 1980-х років деякі з них були написані Нортон і співавтором, інші являли собою антології коротких оповідань, редактором яких вона була сама.

Нортон була двічі номінована на премію Хьюго: 1964 року за роман «Чаклунський світ» і 1967 року за повість «Чарівний світ». Вона була тричі номінована на премію World Fantasy Award за життєві здобутки, отримавши цю нагороду у 1998 році. Нортон здобула низку інших жанрових нагород, і її роботи регулярно фігурували у щорічних опитуваннях Locus як «найкращі за рік».

Разом із Сашою Міллер, американською письменницею, автором фентезійних та історичних творів, були написані п’ять романів: «Цикл дуба, тиса, ясеня та горобини», «Дочки короля», «Лицар чи брехун», «Від корони», «Клинок дракона» та «Лицар із рудою бородою».

Нортон зіграла важливу роль в організації та відкритті Бібліотеки Хай Халлак. Бібліотека стала дослідницьким центром для авторів жанрів та дослідників «популярної» літератури (жанрів наукової фантастики, фентезі, містики, вестерну, романтики, готики та жахів). Тут відвідувачі мали змогу ознайомитися з більш ніж 10 000 текстів, відео та інших матеріалів. До об’єкту було прибудовано три кімнати для гостей, що дозволяло авторам та вченим залишатися на місці для досягнення своїх дослідних цілей.

Цикл історій про кішок, написаний у співавторстві з Дороті Медлі, починаючи зі “Зірки Каат” (1976), також користувалися популярністю, як і багатотомні антології Catfantastic, які вона написала. у співавторстві з Мартіном Х. Грінбергом. Завдяки таким творам, як «Торгівці часом», «Королева Сонця», «Предтеча», «Володар звірів», «Перехрестя часу» та «Янус», а також безлічі окремих романів та оповідань, присвячених пригодам у галактиці, до наукової фантастики була залучена незліченна кількість читачів.

У листопаді 1966-го поганий стан здоров’я змусив її переїхати до Зимового Парку (Winter Park), Флорида. З 1997 року письменниця мешкала у штаті Теннессі.

Андре Нортон померла березневим ранком 2005 року у своєму будинку в місті Мерфрісборо (штат Теннессі).

Її фантазії, у тому числі бестселер Witch World серія, її серія «Магія» та багато інших романів користувалися популярністю у читачів протягом десятиліть. Уславлена ​​письменниками-фантастами Америки як Гросмейстер, вона отримала нагороду World Achievement Award від World Fantasy Convention. Мало того, що її книги були надзвичайно популярними: вона також надихнула на творчість кілька поколінь письменників, захоплених жанром наукової фантастики та фентезі.

Список літератури:

Нортон, А. Звёздные врата. Суд на Янусе. Победа на Янусе: приключенческо-фантастические романы / Андре Нортон. – М.: ДО «Глаголь», 1992. – 430 с.

Нортон, А. Звёздный охотник: фантастический роман / Андре Нортон. – М.: Эксмо, 2014. – 704 с. – (Легенды фантастики).

Нортон, А. Зеркало судьбы / Андре Нортон. – М.: Эксмо; СПб: Валери, 2002. – 544 с.: ил. – (Меч и магия).

Нортон, А. Камень предтеч: сборник / Андре Нортон. – Калиниград: Российский Запад, 1992. – 500 с.

Нортон, А. Корона или тьма: роман / Андре Нортон, Саша Миллер. – М.: Эксмо; СПб: Домино, 2005. – 480 с.: ил. – (Меч и магия).

Нортон, А. Луна трёх колец. Звёздные изгнанники: романы / Андре Нортон. – М.: Эксмо, 2004. – 384 с. – (Стальная крыса).

Нортон, А. Магия стали. Магия драконов. Магия восьмиугольного дома. Магия мохнатых / Андре Нортон. – М.: Эксмо, 2003. – 460 с. – (Знак единорога).

Нортон, А. Победа на Янусе: фантастический роман / Андре Нортон. – М.: Эксмо, 2015. – 800 с. – (Легенды фантастики).

Нортон, А. Рогатый венец. Четыре повести о колдовском мире / Андре Нортон. – М.: Аст; СПб.: Терра фантастика, 2002. – 600 с. – (Золотая серия фэнтези).

Нортон, А. Саргассы космоса. Зачумлённый корабль. Планета зомби. На штемпеле – звёзды / Андре Нортон. – М.: Аст, 2003. – 653 с. – (Золотая серия фантастики).

Нортон, А. Смерть или престол: роман / Андре Нортон, Саша Миллер. – М.: Эксмо; СПб: Домино, 2004. – 432 с.: ил. – (Меч и магия).

Нортон, А. Сын звёздного человека: фантастический роман / Андре Нортон. – М.: ДО «Глаголь», 1991. – 255 с.

Нортон, А. Трое против колдовского мира / Андре Нортон. – СПб.: Северо-Запад, 1992. – 607 с.

Нортон, А. Чародей колдовского мира: роман / Андре Нортон. – М.: Аст, 2000. – 576 с.

Нортон, А. Эльфийская дилогия / Андре Нортон. – М.: Эксмо; СПб: Валери, 2002. – 928 с.: ил. – (Меч и магия).

Нортон, А. Эльфийское отродье: фантастический роман / Андре Нортон. – М.: ЭКСМО-ПРЕСС, 2000. – 384 с.: ил. – (Знак единорога).

Нортон, А. Рыцарь или трус: роман / Андре Нортон, Саша Миллер. – М.: Эксмо; СПб: Домино, 2004. – 416 с.: ил. – (Меч и магия).

Нортон, Э. Гиацинтовый леопард: фантастические романы / Эндрю Нортон. – Мн.: Пелев, 1993. – 464 с.

Нортон, Э. Кошачьим взглядом. Звездная стража. Зеркало Мерлина / Эндрю Нортон. –Киев: Энтальпия; М.: Пилигрим, 1992. – 416 с. – (Мифы Вселенной).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *