Астрід Ліндгрен: до 110-річчя від дня народження шведської письменниці

Астрід Ліндгрен

14.11.1907 – 28.01.2002

«Сильні жінки повинні бути ще й добрими, особливо коли вони пишуть книги»

Астрід Ліндгрен

Астрід Ліндгрен народилася в південній Швеції, на хуторі Ніс (Näs) поблизу Віммербю в селянській родині. Її батьки – Самуель Август Ерікссон і Ханна Йонссон – познайомилися на ринку, коли йому було 13, а їй 7 років. У 1905 році, коли Ханні виповнилося 18 років, вони одружилися. Астрід стала їх другою дитиною. У неї був старший брат Гуннар і дві молодші сестри – Ханна Інгрід Стіна і Інгегерд Брітта Саломе.

Батьки Астрід не тільки відчували глибоку прихильність один до одного і до дітей, але і не соромилися показувати її, що було на той час рідкістю. Про особливі відносини в родині письменниця з великою симпатією і ніжністю розповіла в єдиній своїй книзі, не зверненої до дітей, – «Самуель Август з Севедсторпа і Ханна з Хюльта» (1973).

Батьки Астрід не просто дбали про дітей і виховували їх своїм прикладом, але зуміли створити в будинку атмосферу безмежної любові і довіри. Вдячна дочка в єдиній своїй книзі, не зверненої до дітей, писала:

«А зараз я хочу розповісти вам історію про кохання. Я не прочитала її в книзі, не вигадала, мені її розповіли. Цю історію я чула багато разів. У ній більше любові, ніж в будь-який з прочитаних мною книг. Мені вона здається зворушливою і прекрасною. Але, можливо, це лише тому, що її герої – мої батьки».

Як вказувала сама Ліндгрен у збірнику автобіографічних нарисів «Мої вигадки» (1971), вона росла у вік «коня і кабріолета». Основним засобом пересування для сім’ї був кінний екіпаж, темп життя був повільніше, розваги – простіше, а відносини з навколишньою природою куди більш тісними, ніж сьогодні. Така обстановка сприяла розвитку у письменниці любові до природи.

Сама письменниця завжди називала своє дитинство щасливим (в ньому було багато ігор і пригод, що перемежовувалися з роботою на хуторі і в його околицях) і вказувала на те, що саме воно служить джерелом натхнення для її творчості.

Астрід росла старанною і уважною. Одна з найбільш здібних і старанних учениць класу, вона рано оволоділа «магією слова». Її здібності стали очевидними вже в початковій школі, коли Астрід стали називати «віммербюнскою Сельмою Лагерлеф».

Твір тринадцятирічної Астрід було надруковано в газеті «Віммербю тіднінг» з рекомендацією: «…проба пера юного обдарування, що володіє незвичайним почуттям стилю».

Багато жартів, казок, історій, які вона чула від батька або від друзів в дитинстві, лягли потім в основу її власних творів.

Веселу і незалежну Астрід Ліндгрен можна сміливо назвати прототипом її знаменитого літературного персонажа Пеппі Довгапанчоха. Незважаючи на любов до читання і хороші оцінки, у неслухняної дівчинки завжди були проблеми з дисципліною.

Незвичайну пристрасть до ігор і пустощів Астрід зберегла аж до похилого віку. «Закон Моїсєєв, слава Богу, старим по деревах лазити не забороняє», – говорила знаменита казкарка в старості, долаючи чергове дерево.

В юності епатажна поведінка Астрід викликала в оточуючих ще більший подив. У 17 років самовільна панянка коротко обстригла волосся, чим шокувала жителів рідного містечка. Ось як згадувала про це сама казкарка: «Люди підходили до мене на вулиці і просили зняти капелюшок, щоб подивитися на мою стрижку. Деякі захоплювалися моєю зачіскою, але вони були в явній меншості … ».

Першим кроком до самостійного життя стала робота в місцевій газеті на посаді репортера. Однак, не догягнувши 18 років Астрід дізналася, що вона вагітна від редактора журналу «Вімербю» Акселя Густафа Райнхольд Блумберга, який був на той час ще не розлучений з колишньою дружиною.

Вона заплатила високу ціну за цей роман: втратила роботу і подальших перспектив. А восени 1926 року їй довелося покинути рідний дім і місто і відправитися до Стокгольму.

«Я самотня і бідна, – писала в той час казкарка рідному брату Гуннару. – Одинока, тому що так воно і є, а бідна, тому що все моє майно складається з одного датського ері. Я боюся наступаючої зими ».

Незважаючи на те, що дочка накликала на сім’ю ганьбу, батьки ні на хвилину не відвернулися від неї і допомагали чим могли.

У 1928 році удача знову посміхнулася бунтарці: директор Королівського автомобільного клубу взяв її на місце секретаря. А ще через два роки він же зробив Астрід пропозицію: «Він зізнався, що полюбив мене з першого погляду і всі ці два роки очей з мене не зводив. Я розповіла йому про себе все і, звичайно ж, про сина. Він ні секунди не вагався: “Я люблю тебе, а значить, я люблю і все, що є частиною твого життя. Ларс буде нашим сином, вези його до Стокгольму “». Благодійника звали Стуре Ліндгрен.

Звичайно, для Астрід це не було коханням з першого погляду, але вона прийняла пропозицію і до кінця життя залишалася вдячна і вірна Стуре. Астрід змогла забрати Ларса додому. У шлюбі з Ліндгреном у Астрід 21 травня 1934 року народилася дочка Карін Німан. Астрід перетворилася в добропорядну господиню, але навіть це не зробило її схожою на вихованих шведських мам.

Під час Другої Світової війни, протягом 6 років Астрід Ліндгрен вела щоденник, який був опублікований видавництвом «Салікон» в зв’язку з 70-річчям закінчення Другої Світової війни.

У 1941 році родина Ліндгренів переїхала в квартиру з видом на стокгольмський Васа-парк, де письменниця жила аж до своєї смерті.

Зрідка беручись за секретарську роботу, вона складала описи подорожей і досить банальні казки для сімейних журналів і різдвяних календарів, чим поступово вигострювала свою літературну майстерність.

Саме завдяки дівчинці на світ з’явилася чарівна «Пеппі Довгапанчоха». У 1941 році Карін важко захворіла і довгий час була змушена проводити в ліжку. Тоді любляча мама щовечора почала вигадувати їй всякі захоплюючі історії. Одного разу маленька фантазерка замовила казку про Пеппі Довгапанчоху – дівчинку з вигаданим на ходу ім’ям. Так і з’явилася книга, яка полюбився всім, що увібрала в себе всі педагогічні ідеї автора: Ліндгрен завжди послідовно виступала з точки зору дитини.

У десятий день народження Карін Астрід Ліндгрен зробила стенографічний запис декількох історій, з яких потім склала для дочки книжку власного виготовлення (з ілюстраціями автора). Один екземпляр рукопису письменниця відіслала в найбільше стокгольмське видавництво «Бонньер». Після деяких роздумів рукопис була відкинутий. Астрід Ліндгрен не була збентежена відмовою, вона вже зрозуміла, що складати для дітей – її покликання. У 1944 році вона взяла участь в конкурсі на кращу книгу для дівчаток, оголошеному порівняно новим і маловідомим видавництвом «Рабен і Шегрен». Ліндгрен отримала другу премію за повість «Брітт-Марі виливає душу» (1944) і видавничий договір на неї.

Незабаром після перемоги книги шведської домогосподарки завоювали популярність у всьому світі, але якщо у дітей історії про пригоди Карлсона і Пеппі викликали захват, то у дорослих – побоювання. Ще б пак, адже автор займала нову для того часу позицію в дитячій літературі: замість недорікуватих повчань – розмова по душам. Через те, що Карлсон «провокує дітей бути неслухняними і викликає страх і огиду по відношенню до нянь і домробітниць», у багатьох штатах США ця казка виявилася під забороною.

«Дитяча книга повинна бути просто хорошою. І все. Інших рецептів я не знаю», – захищала свою творчість Астрід.

У 1945 році Астрід Ліндгрен запропонували посаду редактора дитячої літератури у видавництві «Рабен і Шегрен». Вона прийняла цю пропозицію і пропрацювала на одному місці до 1970 року, коли офіційно пішла на пенсію. У тому ж видавництві виходили всі її книги. Незважаючи на величезну зайнятість і суміщення редакторської роботи з домашніми обов’язками і творчістю, Астрід виявилася плідною письменницею: якщо вважати книжки-картинки, з-під її пера вийшло в цілому близько вісімдесяти творів.

За роки своєї літературної діяльності Астрід Ліндгрен заробила не один мільйон крон, але нітрохи не змінила свого способу життя. З 1940-х років вона жила в одній і тій же – досить скромній – стокгольмській квартирі і вважала за краще не збирати багатства, а роздавати гроші іншим. Вона з усіма поводилася однаково щиро та шанобливо, будь то шведський прем’єр-міністр, глава іноземної держави або один з її читачів-дітей. Інакше кажучи, Астрід Ліндгрен жила відповідно до своїх переконань, чому стала предметом захоплення і поваги, як в Швеції, так і за її межами.

Ліндгрен вступала за благополуччя дітей, дорослих або навколишнього середовища, завдяки їй був прийнятий закон про захист тварин, який отримав латинське найменування Lex Lindgren (Закон Ліндгрен).

«Тільки не насильство» – так назвала вона свою промову при врученні їй в 1978 році Премії миру німецької книготоргівлі (отриману нею за повість «Брати Левине серце» (1973) і за боротьбу письменниці за мирне співіснування та гідне життя для всіх живих істот). У цій промові Астрід Ліндгрен відстоювала свої пацифістські переконання і виступала за виховання дітей без насильства і тілесних покарань. «Нам всім відомо, – нагадувала Ліндгрен, – що діти, яких б’ють і піддають жорстокому поводженню, самі будуть бити і піддавати жорстокому поводженню своїх дітей, а тому це зачароване коло повинно бути розірване».

У 1952 році помер чоловік Астрід Стуре. У 1961 році померла її мати, через вісім років – батько, а в 1974 році померли її брат і кілька близьких друзів.

На питання про те, як Астрід Ліндгрен справляється з раптовою втратою чоловіка, вона відповіла:

«Перш за все я хочу бути з моїми дітьми. Потім – з моїми друзями. А ще я хочу бути з собою. Цілком і повністю. Людина мало і ненадійно захищена від ударів долі, якщо не навчилася залишатися наодинці. Це чи не найголовніше в житті».

У 1958 році Астрід Ліндгрен нагородили медаллю Ханса Крістіана Андерсена, яку називають Нобелівською премією в дитячій літературі. Крім нагород, що присуджуються суто дитячим письменникам, Ліндгрен отримала і ряд премій для «дорослих» авторів, зокрема, засновану Датської академією медаль Карен Бліксен, російську медаль імені Льва Толстого, чилійську премію Габріели Містраль і шведську премію Сельми Лагерлеф. У 1969 році письменниця отримала Шведську державну премію з літератури. Її досягнення в галузі благодійництва були відзначені Премією миру німецької книготоргівлі за 1978 рік і медаллю Альберта Швейцера від 1989 року (присуджується американською організацією Animal Welfare Institute).

Майже всі книги Астрід Ліндгрен екранізувалися. У Швеції з 1970 по 1997 рік було знято кілька десятків фільмів, у тому числі вся серія про Пеппі, Емілі з Леннебергу і Калле Блюмквісте. В СРСР були зняті анімаційні фільми по серії книг про Карлсона. «Міо, мій Міо» був екранізований міжнародним проектом.

У вісімдесяті роки ХХ століття Астрід перестала складати нові казки, але не перетворилася на типову пенсіонерку. Вона щодня відповідала на сотні листів.

Астрід не дожила до свого сторіччя всього 6 років, але вважала за краще знову і знову повертатися в дитинство. Навіть незважаючи на те, що до кінця життя слух і зір письменниці сильно ослабли, почуття гумору їй ніколи не змінювало. Коли казкарка дізналася, що в її честь назвали невелику планету, то пожартувала, що тепер її можна називати «Астероїд Ліндгрен». Коли ж Астрід повідомили, що вона отримала звання «людини року», письменниця сказала: «Я, глуха, напівсліпа і стара, яка майже вижила з розуму -” людина року “? На майбутнє раджу бути обачнішими – як би про це не дізналася широка публіка … ».

Список літератури

Ліндгрен, А. Детектив Блюмквіст ризикує: повість / А.Ліндгрен. – К.: Рідна школа, 2014. – 192 с.

Линдгрен, А. Знаменитый сыщик  Калле Блюмквист играет: повесть / А.Линдгрен. – М.: Махаон, 2014. – 176 с.

Ліндгрен, А. Калле Блюмквіст і Расмус:: повість / А.Ліндгрен. – К.: Рідна школа, 2014. – 176 с.

Линдгрен, А. Малыш и Карлсон / А.Линдгрен; Приключения Чиполлино / Джанни Родари; Мэри Поппинс / Памела Трэверс; Маленький принц / Антуан де Сент-Экзюпери; Сказоч. повести. – М.: Дет. лит., 1983. – 591 с.: ил. – (Б-ка мировой лит. для детей; т.46).

Линдгрен, А. Пеппи Длинныйчулок: сказка / А.Линдгрен. – Донецк.: СПД Кабдин, 2011. – 224 с.

Ліндгрен, А. Роня, дочка розбійника:: повість-казка / А.Ліндгрен. – К.: Рідна мова, 2015. – 158 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *