Джером Девід Селінджер: до 100-річчя від дня народження американського письменника

Джером Девід Селінджер

01.01.1919 – 27.01.2010

Відомий американський письменник Джером Девід Селінджер став одним з найвпливовіших авторів XX століття.

Майбутній письменник народився в місті Нью-Йорку. Батько хлопчика, Соломон Селінджер, за національністю був євреєм литовського походження, який займався оптовою торгівлею копченостями і сирами. Мама Міріам, яка до весілля носила ім’я Мері Джіллік, що мала шотландско-ірландське походження і була католичкою, прийняла іудаїзм. У сім’ї, крім Джерома, виховувалася його старша сестра Доріс.

Батько прагнув виростити сина освіченою людиною. Однак хлопчик навчався дуже погано, з шкільних успіхів можна виділити тільки експресивні виступи на спектаклях драматичного гуртка.

Все ж в 1936 році юнак закінчив військове училище в місті Веллі-Фордж. Тут і відбувся його дебют в літературі: Джером написав 3 строфи для гімну школи, який виповнюється і досі.

Влітку 1937 року Селінджер слухав лекції в Нью-Йоркському університеті, а після рік перебував в Польщі, де в місті Бидгощ, на вимогу батька, вивчав виготовлення ковбас. Тут  він отримав дуже неприємні враження від скотобоєнь, після чого твердо вирішив цим не займатись. Огида до м’ясного бізнесу вилилася в те, що він став вегетаріанцем. Під час поїздки він знайомиться з європейською культурою і вивчає німецьку мову.

Повернувшись додому, Селінджер відвідував лекції в Урсинус-коледжі, в штаті Пенсільванія, а в 1939 році вступив до Колумбійського університету, де слухав курс лекцій по  історії.

У підсумку, Девід не закінчив жоден навчальний заклад і не проявив кар’єрних устремлінь. Цим він викликав невдоволення батька, з яким, в результаті, посварився назавжди.

Навесні 1942 року Джерома призвали до армії, де він закінчив офіцерсько-сержантську школу військ зв’язку. Після участі в відомій операції з висадки десантників в Нормандії, Селінджер, повернувшись додому, потрапив до лікарні з діагнозом «нервовий зрив».

Першою дружиною Селінджера стала німкеня Сільвія Уелтер, але шлюб виявився недовговічним – не проживши й року, пара розлучилася.

Другою дружиною письменника стала студентка Клер Дуглас, дочка арт-критика Роберта Ленгтон Дугласа. На той момент Клер було 16 років, а автору – 31 рік. Клер і Джером одружилися в 1955 році, в родині народилися дочка Маргарет і син Метью. За переконанням Маргарет, вона і її брат з’явилися на світ випадково. Дівчина вважала, що для Джей-Ді вони навряд чи були бажаними дітьми. Але письменник виявився хорошим батьком: часто грав з малюками і захоплював їх розповідями власного твору.

Проте, його постійно нестримно вабило до жінок. У 1966 році письменник розлучився з Клер, а незабаром її місце зайняла журналістка Джойс Мейнард, якій в той момент було 18 років.

Останньою дружиною Селінджера стала Колін, вона була на 50 років молодша за Селінджера.

Головні герої майже усіх творів Селінджера – діти до 17 років.

Проте, навряд чи його можна назвати «дитячим» письменником. У творчості автор піднімає тему протистояння підлітка і навколишнього світу.

«Я собі уявив, як маленькі дітлахи грають увечері у величезному полі, у житі. Тисячі малюків, і довкола – жодної людини, жодного дорослого, крім мене. А я стою на самому краю скелі, над прірвою, розумієш? І моя справа – ловити дітлахів, щоб вони не зірвалися в прірву. Розумієш, вони грають і не бачать, куди біжать, а тут я звідкись вискакую й ловлю їх, щоб вони не зірвалися. Ось і вся моя робота. Стерегти дітей над прірвою в житі. Знаю, це дурниці, але це єдине, чого мені хочеться по-справжньому. Напевно, я дурень.»

Дебютне оповідання «Молоді люди» в 1940 році опублікував журнал «Сторі». Що стосується першої серйозної популярності, вона прийшла після публікації «Добре ловиться рибка-бананка», де описується день Симора Гласса і його дружини.

Через 11 років після публікації першого твору, 16 липня 1951 року, був надрукований єдиний роман «Над прірвою в житі», над яким автор працював 10 років.

Літературні критики того часу схвалили роман,він до сих пір не втрачає популярності. Проте, книгу заборонили в деяких країнах і штатах США через депресивності і лайливу ​​лексику.

До виходу роману в різних виданнях опубліковано 26 творів Джерома, в тому числі 7 з 9 новел. У 1953 році вони склали окремий збірник під назвою «Дев’ять оповідань». У 60-х роках виходять твори «Френні і Зуї» і «Вище крокви, теслі».

Автор важко переживав свою популярність після публікації «Над прірвою в житі». Джером не хотів спілкуватися з журналістами, вів самітницьке життя. Категоричною відмовою письменник відповів на спробу створення зібрання його листів. Він купив собі будинок на віддалі, біля лісу.

Але одне інтерв’ю Селінджер все-таки дав – учневі середньої школи для газети «Клермонт Дейлі Ігл». Коли письменник дізнався, що текст статті потрапив на першу смугу місцевої газети, він прийшов в лють. Саме після цього випадку ,відчуваючи себе зрадженим, Джером обгородив його парканом і повісив таблички «Стороннім вхід заборонено».

Селінджер заповів опублікувати його невидані твори в період з 2015 по 2020 роки. У їх числі знаходяться автобіографічні відомості про допити, проведені ним під час Другої світової війни.

Одного разу літературний критик Ян Гамільтон, явно не шукав легких шляхів, спробував написати біографію автора. Але Джером був так розлютований, що подав до суду на Гамільтона, щоб накласти заборону на використання листів, які не публікувалися раніше.

Його світогляд був дуже своєрідним. Письменник займався вивченням нетрадиційної медицини, індуїзму і буддизму.

У будинку Селінджера жили 3 «пронумеровані» кішки: Кітті-1, Кітті-2 і Кітті-3.

Джером Девід Селінджер помер природною смертю в своєму будинку на 92-му році життя.

Фільм «За прірвою в житі» розповідає про особистості і життя Селінджера.

Список літератури:

Сэлинджер, Д. Над пропастью во ржи / Дэвид Сэлинджер. – СПб.: Кристалл, 2003. – 192 с.

Сэлинджер, Д. Над пропастью во ржи. Повести. Рассказы / Дэвид Сэлинджер. – М.: Астрель, АСТ, КРПА Олимп, 2003. – 679 с.

Селінджер, Д.Д. Над прірвою у житі: повість / Д.Д. Селінжер. – К.: Котигорошко, 1993. – 192 с.

Сэлинджер, Д. Повести, рассказы / Дэвид Сэлинджер. – Ростов н/Д.: Феникс,1999. – 480 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *