Джером Клапка Джером: до 160-річчя від дня народження англійського письменника-гумориста

Джером Клапка Джером

02.05.1859 – 14.06.1927

Британський драматург і письменник Джером Клапка Джером народився  в багатодітній родині в Уолсолі, в графстві Стаффордшир. У сім’ї, крім нього, виховувалися двоє сестер і брат, який помер в дитинстві. Батько заробляв на життя продажем вугілля і залізних виробів.

Незабаром родина розорилася, тому що батько Джерома невдало вклав усі кошти в гірничодобувну промисловість. Сім’я переїхала до Лондону, діти були відправлені до школи, але Джером не надавав навчанню належної уваги. Його улюбленим заняттям були читання книг і подорожі по Лондону, де уважний хлопчик зібрав чималу кількість вражень, які надалі знайшли відображення в його книгах.

У 1871 році раптово помер батько, а через 4 роки сім’я втратила і матір. Щоб прогодуватися, Джерому довелося працювати в залізничній компанії, збираючи вугілля уздовж шляхів. Потім – працював клерком. Молодий Джером намагався працювати в театрі, але успіху ця діяльність йому не принесла. «Я переграв  в   «Гамлеті»  всі ролі, за винятком лише Офелії», – писав він згодом.

Перші твори Джерома разюче відрізнялися від тих, що згодом принесли йому славу. Він пише сентиментальні, зворушливі розповіді, повісті та п’єси, які намагався опублікувати в журналах.  Але всі спроби були безуспішними, поки в 1885 році він не приніс до редакції свою новелу «На сцені і за сценою», в якій, з властивим йому гумором, описав особисті враження свого невдалого театрального минулого.

Розповідь принесла йому успіх, який відкрив можливість публікувати свої твори. Есе «Дозвільні думки ледаря» було високо оцінено читачами.

Письменник, що раніше не вважав  інститут сім’ї обов’язковим, повністю змінив свою думку, зустрівши Джорджину Елізабет Генріетту Стенлі Мерісс. Шлюб був укладений лише через 9 днів після розлучення Етті, як її звали рідні, з колишнім чоловіком. У сім’ї з’явилася і 5-річна падчерка Елсі.

Весільною подорожжю була поїздка в човні по річці Темзі. Отримані враження Джером використовував при написанні своєї повісті «Троє в човні, не рахуючи собаки» (1889). Твір мав неабиякий успіх. Адже продаж човнів зросла на 50%, Темза стала туристичним об’єктом, а популярність подібного дозвілля стала надзвичайною!

 

Прототипи героїв Джерома: зліва направо – Карл Хенчель (Гарріс), Джордж Уінгрейв (Джордж) і Джером К. Джером (Джей).

Прототипами головних героїв стали друзі Джерома – Джордж Уінгрейв і Карл Хеншель. Для четвертого члена екіпажу, Монморансі, прототипу не існувало. Джером цілком вигадав його, наділивши, як він зізнавався, деякими своїми рисами. Друзі-собачники сказали йому, що Монморансі в його зображенні був цілком реальний. Можливо, фокстер’єр Джим, що жив у Джерома в більш пізні роки, був зобов’язаний своєю появою в сім’ї Джерома саме псу по кличці Монморансі.

Нарешті настала довгоочікувана матеріальна незалежність, яка дозволила письменникові забезпечувати сім’ю, займаючись улюбленою творчістю. Сімейне життя письменника було благополучним. У 1989 році в родині народилася дочка Ровена.

На жаль, успіху «Трьох в човні» не вдалося повторити жодному подальшому твору. Однак досить затребуваними були оповідання й есе …

Працюючи в журналах, Джерому доводилося редактувати твори інших авторів, тому не завжди вдавалося присвятити себе творчості. Про популярність журналу «Ледар» може говорити той факт, що друкувалися там твори Роберта Стівенсона і Марка Твена. Раз в тиждень, по п’ятницях, літературний Лондон приходив до «ледарів» в гості на чашку чаю. Ці вечори, відомі під назвою «Ледар у себе вдома», незмінно залучали письменників, художників, артистів. Тут бували Томас Гарді, Стівенсон, Герберт Уеллс, Бернард Шоу, Ізраель Зангвілль, романіст і драматург Баррі Пейн і багато інших відомих, маловідомих і зовсім невідомих літераторів.

Однак проблеми, які незабаром виникли, продиктували необхідність закрити журнали. В цей час вийшла збірка оповідань «Начерки ліловим, блакитним і зеленим».

У 1898 році письменник здійснив подорож до Німеччини, що наштовхнуло його на ідею написати роман «Троє на чотирьох колесах» – продовження вдалого твору про трьох мандрівників по Темзі. Роман не повторив успіху «Трьох в човні», але, тим не менш, був комерційно успішний.

У 1902 році Джером опублікував роман, який дав читачам зрозуміти, що письменник може писати не тільки гумористичні твори – «Шкільні роки Поля Келвера».  Вважається, що це автобіографічний твір. Літератор з задоволенням писав п’єси для театру: «Барбара», «Міс Гоббс». Написана в 1908 році, п’єса «Мешканець з третього поверху» показала нового Джерома, більш сумного і релігійного.

З іншого боку Джером К. Джером був  представлений  збірками оповідань «Історії, розказані після вечері» і «Морське місто і інші історії про привидів», які об’єднали в собі містичний початок, хоррор і фентезі.

Під час Першої світової війни письменник Джером пішов добровольцем на фронт відстоювати честь Великобританії. 55-річного письменника відмовилися брати на передову, однак йому вдалося влаштуватися  водієм на санітарній машині. Враження, отримані в ході боїв і під час перевезення поранених, потрясли його і багато в чому змінили його світогляд. Запасу пацифізму, який він придбав на фронті, йому вистачило до кінця днів. 

Під час війни вийшла збірка «Мальвіна Бретонська», в якій не знайдемо нічого смішного. Навпаки, крім давно відомого нам «зворушливого», ми знайдемо тут і розповідь з гострим детективним сюжетом і містичну історію з переселенням душ.

Після війни був виданий  автобіографічний роман «Антоні Джон» і мемуари літератора «Моє життя і епоха».

Найважчим ударом стала для нього передчасна смерть падчерки Елсі в 1921 році.

Останні роки літератор провів в графстві Букингемшир на фермі «Монаший куточок». У старості він зберіг, за словами одного інтерв’юера, «той смак до життя, який властивий дуже молодим людям». Він був «з числа тих, кого життя не зуміло пограбувати».

Влітку 1926 року в нього стався інсульт, після якого він не оговтався.

Дружина пережила його на 11 років. Вона, також як і Джером К. Джером, падчерка і сестра письменника – Бландіна, знайшли упокоєння на кладовищі церкви Святої Марії в Евілме.

Особистому життю і творчості письменника присвячений будинок-музей в Уолсолі, куди приїжджають туристи, щоб дізнатися про життя письменника побільше.

Список літератури:

Джером К. Джером  Антони Джон. Истории, рассказанные после ужина. Рассказы / Джером Клапка Джером. – М.: Эй-Ди-Лтд, 1994. – 380 с.

Джером К. Джером  Втроем на четырёх колёсах. Мир сцены. Рассказы / Джером Клапка Джером. – М.: Эй-Ди-Лтд, 1994. – 400 с.

Джером К. Джером  Пирушка с привидениями. Повести, рассказы / Джером Клапка Джером. – М.: Эксмо, 2008. – 640 с.

Джером К. Джером  Трое в лодке, не считая собаки. Как мы писали роман. Рассказы / Джером Клапка Джером. – М.: Эй-Ди-Лтд, 1994. – 431 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *