Джон Бойнтон Прістли: до125-річчя від дня народження англійського письменника, драматурга і театрального режисера

Джон Бойнтон Прістли

13.09.1894 – 14.08.1984

 – англійський романіст, автор есе, драматург і театральний режисер.

Прістлі народився в сім’ї провінційного вчителя в передмісті Бредфорда (графство Йоркшир, Великобританія), який Джон Прістлі описав як “вкрай-респектабельний”. Його мати померла, коли йому було всього два роки, батько знову одружився через чотири роки. Джон здобув освіту в Belle Vue Grammar School, а в шістнадцятирічному віці вже працював молодшим клерком в фірму Helm & Co, що займалася шерстю. У ці роки (1910-1914) він почав писати по ночах статті, які публікував у місцевих і лондонських газетах. Пізніше він часто спирався на спогади про Бредфорд у багатьох своїх творах, написаних після свого переїзду на південь ( «При блиску дня», «Коли ми одружені»). У старості він висловлював жаль з приводу руйнування вікторіанських будівель в рідному Бредфорді.

Здібності у багатьох видах мистецтва, якими володів Прістлі, не давали йому якийсь час вирішити, ким він буде – письменником, актором або музикантом. Перед війною 1914 року він вступив до Кембриджського університету, але після початку військових дій добровольцем пішов на фронт служити в піхоті, в 10-му батальйоні полку герцога Веллінгтона. Майже чотири роки провів Джон в окопах, а після поранення під час мінометного обстрілу в 1916 році був проведений в офіцери.

У своїй автобіографії він люто критикує британську армію і, зокрема, старше офіцерство.

До Кембриджського університету він повернувся вже сформованою, дорослою людиною. Навчання закінчив пізно, але зате з відзнакою з літератури, сучасної історії і політичних наук.

У 1921 році він одружився на Emily “Pat” Tempest, музикантці-любительниці, бібліотекарці з Бредфорда. У них народилися дві дочки, в 1923 і в 1924 році, але в 1925 році його дружина померла від раку.

У вересні 1926-го  він одружився на Jane Wyndham-Lewis; у них було дві дочки (в тому числі Мері Прістлі, що стала в подальшому музичним терапевтом, що розвинула теорію аналітичної музичної терапії, синтезу психоаналітичної теорії і музичної терапії) і один син.

Успіхи на літературній ниві прийшли швидко. До тридцяти років Прістлі вже склав собі ім’я як критик, літературознавець, есеїст. За його романом «Захоплений вночі» (1927) був знятий фільм «Старий темний будинок» (1932). Під цією назвою роман був виданий у США. У тридцять п’ять років він видав роман “Добрі товариші” (1929) про пригоди мандрівної трупи акторів. У перший же рік роман, який перевидавався довго і великими тиражами, прочитала “вся Англія”. Інсценування цього роману в 1931 році викликало одностайне схвалення публіки.

Його наступний роман «Вулиця Янгола» (1930) підтвердив його славу романіста, хоча деякими критиками не був прийнятий.

У 1934 році Прістлі опублікував English Journey, який став звітом про те, що він бачив і чув під час подорожі по країні восени минулого року.

У 1932 році з’явився і перший твір Прістлі, з самого початку призначений для театру, – п’єса “Небезпечний поворот”, в якій письменник спробував поєднати різні часові відрізки. П’єса мала феноменальний успіх в багатьох країнах світу. Своє уявлення про “дві можливі реальності», кожна з яких корениться в сьогоденні, в подальшому знайшла відображення в ряді п’єс Прістлі, названих їм “п’єсами про час”. Ця теорія, де паралельні шари часу приховані від наших почуттів і відкриваються тільки в сновидіннях і в ті рідкісні миті, коли людині здається, що вона вже пережила колись те, що зараз з нею відбувається, безпосередньо визначила побудову п’єси “Час і сім’я Конвей” (1937).

З 30-х по 40-і роки включно саме твори Прістлі визначали собою основу репертуару англійського театру, по числу же вистав, поставлених за кордоном, Прістлі перевершив будь-якого англійського драматурга першої половини XX століття. Обсяг театральної творчості Прістлі надзвичайно великий. Він створив понад сорок п’єс (деякі у співавторстві з іншими драматургами), багато писав про різні театральні проблеми.

Також він керував двома лондонськими театрами, де з успіхом йшли «Ракитова алея», «Райський куточок», «Коли ми одружені» та інші п’єси драматурга.

У віці сорока чотирьох років Прістлі здійснив свою давню мрію – виступив як актор. Він абсолютно професійно, завоювавши симпатії і публіки, і критики, зіграв роль у своїй п’єсі “Коли ми одружені”, поставленої в 1938 році на сцені Театру св. Мартіна. Безумовно, йому дуже допоміг в цьому відношенні досвід, набутий в юності на аматорській сцені. До того ж про можливість зіграти цю роль (п’яного фотографа Генрі Ормонройда) він дізнався тільки за добу до вистави. Ця ж комедія виявилася першою п’єсою, переданою  англійським телебаченням. Прістлі став одним з перших англійських драматургів, які писали телевізійні п’єси.

Через глибоку любов до класичної музики, в 1941 році Прістлі організував  підтримку  кампанії зі збору коштів для Лондонського філармонічного оркестру. У 1949 році відбулася прем’єра опери The Olympians by Arthur Bliss на лібрето Прістлі.

Під час Другої світової війни Джон Бойнтон Прістлі вів програму «Постскриптум» на BBC. Виступи по радіо принесли письменникові загальнонаціональну славу. Вони були однією з вершин антифашистської публіцистики часів другої світової війни. Прістлі слухали у військових частинах, на заводах, в будинках і бомбосховищах. Оплесками, які довго не вщухали після кожної вистави “Вони прийшли до міста”, англійці вшановували не тільки драматурга, але і публіциста, який вже кілька років говорив з ними від їх власного, здавалося, імені.

Його ефіри збирали аудиторію до 16 000 000 чоловік; тільки Черчілль був більш популярний серед слухачів. Вважалося, що саме за вказівкою Черчілля передачі Прістлі були скасовані, так як вони були занадто ліві.

Під час Другої світової війни постійно виходили злободенні публікації Прістлі. У післявоєнний період побачили світ романи «Дженні Вільєрс», «Фестиваль в Фарбрідже», «Доктор Солт їде», збірка оповідань «Інше місце» та інші твори.

Останні великі успіхи випали на долю Прістлі-драматурга в перші повоєнні роки – вийшли п’єси “Візит інспектора” і “Сімейство Лінденом”. Особливий успіх завоювала п’єса “Інспектор прийшов”. Написана за один тиждень взимку 1944/45 року, вона була поставлена ​​в декількох країнах світу, в 1954 році  по ній був знятий фільм.

Багато з його робіт носять соціалістичну спрямованість. Прістлі в 1942 році він був одним із засновників соціалістичної Common Wealth Party. Політичний  зміст його передач і його надії на нову, іншу Англію вплинули на політику післявоєнного періоду і допомогли Лейбористській  партії отримати впевнену перемогу на виборах 1945 року.

Прістлі бачив свій обов’язок у тому, щоб домагатися зміни застарілих соціальних концепцій, боротися за допомогою мистецтва за суспільство справедливе і гуманне.

Ім’я Прістлі було в списку Оруелла (для Департаменту інформаційних досліджень) серед тих, кого він підозрював у симпатіях до комунізму.

У 1953 році Джон Бойнтон Прістлі розлучився зі своєю другою дружиною і одружився на Jacquetta Hawkes, яка була археологом і письменницею.

Спробував себе Джон Прістлі і на терені кіносценариста, написавши сценарій до фільму «Останнє свято».

У своїх творах Прістлі прославляв духовність в людині, засуджуючи користь, матеріальні інтереси. Його творчість багато в чому перегукується з творами Ч. Діккенса і Дж. М. Баррі.

Він був одним із засновників Кампанії за ядерне роззброєння в 1958 р

У 1960 році Прістлі опублікував Literature and Western Man, 500-сторінковий огляд західної літератури у всіх її жанрах.

Прістлі з зневагою поставився до пропозиції стати лордом в 1965 році і до вручення Ордена Кавалерів Пошани в 1969 році. Але став членом Ордена Заслуг в 1977 році. Він також був делегатом від Британії на конференціях ЮНЕСКО.

За свою довгу і плідну кар’єру Прістлі опублікував понад 120 книг, як правило, легких й оптимістичних по тону. Найплодовитішим був період до 60 років. У віці від 70 до 84 років Прістлі опублікував 21 книгу.

Університет Бредфорда присвоїв Прістлі звання почесного доктора літератури в 1970 році. Його заслуги перед містом були відзначені присвоєнням імені Прістлі бібліотеці університету Бредфорда, який був офіційно відкритий в 1975 році, а також встановленням пам’ятника на замовлення Бредфордської міської ради після його смерті.

Джон Прістлі помер 14 серпня 1984 року в Стратфорді-на-Ейвоні (графство Уоркшир, Англія).

Список літератури:

Пристли, Д.Б. Избранное /Джон Бойнтон Пристли. – М.: Правда, 1985. – 559 с.: ил.

Пристли, Д.Б. Избранное: в 2-х т. /Джон Бойнтон Пристли. – М.: Искусство, 1987.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *