Гру Дале: до 60-річчя від народження норвезької поетеси і письменниці

Гру Дале
(народ. 15.05.1962 р.)

Норвезька поетеса та письменниця Гру Дале написала низку збірок віршів, романів та дитячих книг. Дале виділяється як стилістично наївна, винахідлива, дотепна та пародійна письменниця-поетеса, що йде своїм шляхом.

Гру Дале народилася 15 травня 1962 року в Осло. Її мати Ніна була суддею, а батько Ойстейн кілька років був заступником директора нафтової компанії. У зв’язку з роботою батька сім’я переїжджала по світу із країни в країну, тому дитинство Гру  проходило і на Карибах, і в США, і в Норвегії.

Маленька Гру важко зав’язувала дружні стосунки з однолітками. Вона росла тихою дитиною, якій було важко зрозуміти, як люди поводяться, коли вони разом. Її спосіб впоратися з цим полягав у тому, щоб широко посміхнутися, щоб зовні здаватися щасливою. Про це вона каже сама: «Посмішка стала моєю стратегією виживання. Якщо ти м’який, тобі дозволено бути у мирі з учителями, іншими дітьми, своїми батьками та батьками інших». Її труднощі із самовіддачею серед інших людей також вплинули на навчання у школі. Про роки, проведені в школі, Гру Дале говорить наступне: «У школі як такої не було нічого доброго. За винятком одного вчителя, який сказав, що, на його думку, я ніби виросла в іншій галактиці. В іншому випадку школа була чимось, через що мені просто треба було пройти».

Ставши дорослою, Гру Дале дізналася, що має синдром Аспергера – різновид аутизму, який характеризується, серед іншого, тим, що люди з цим діагнозом мають труднощі з спілкуванням . Діагноз став полегшенням для Гру, яка нарешті знайшла пояснення тому, чому більшу частину свого життя вона почувала себе незатишно і «не у своїй тарілці».

Після здобуття ступеня магістра в Університеті Осло Гру Дале здобула освіту викладача шейпінгу, але робота шкільного вчителя була не для неї. Натомість вона розпочала письменницький курс в Університетському коледжі Телемарку, який закінчила у 1986 році.

Наступного року вона дебютувала зі збіркою поезій «Аудиторія» («Audiens») (1987).

З того часу вийшло понад 60 публікацій, деякі з яких були результатом співпраці з її чоловіком, ілюстратором Свейном Найхусом, та її дочкою, ілюстратором Кайей Дале Найхус. Крім письменницької кар’єри, Гру Дале читає лекції у школах.

З того часу вона опублікувала понад тридцять книг, у тому числі численні дитячі книги та книжки з картинками для дорослих та дітей. Гру Дале любить експериментувати з різними літературними жанрами, але її основна тематика зосереджена на міжособистісних стосунках та психологічних проблемах.

Вона пише простим, яскравим стилем, текстами, багатими на фантастичні елементи. «Тексти Гру Дале… можуть здатися, на перший погляд, банальними та дивними, але якщо ви уважно їх прочитаєте, то виявите, що вони викликають безліч асоціацій, які вказують на багато несподіваних напрямків» (Ойстейн Роттем, «Norges litteraturhistorie»).

Гру Дале пише як  для  дітей, так і для  дорослих. Як автор дитячих книжок вона відома своїми поетичними книжками на теми, яким нерідко приділяється мало уваги.

Більшість її дитячих книг були написані у співпраці з її чоловіком, ілюстратором та письменником Свейном Найхусом, у тому числі «Снілл» (2002), «Sinna Mann» (2003; «Angryman», 2019), «Tikk takk, sier Tiden» (2005; «Tiden Says Thank»),  «Håret til mamma» (2007; «Mama’s Hair») і «God natt. , natt » (2009; « На добраніч, на добраніч»).

Багато книг Дале присвячені психологічним проблемам, з якими стикаються діти під час дорослішання. Дитині або молодій людині іноді важко дізнатися, хто вони і в чому сенс їхнього життя. Кожній людині доводиться шукати своє місце у житті. Цій темі присвячені книги письменниці. Адже для неї самої ці етапи життєвого становлення були далеко не простими.

Складні та табуйовані теми Дале порушує у книзі «Håret til mamma» (2007). Вона присвячена дитині, якій доводиться жити з дорослими, які мають проблеми з психікою.

В «Акваріумі» (2014) піднімається тема самотності дитини поряд з батьками, що п’ють. В «Sesam sesam» (2017), ілюстратором якої є Кайя Дале Найхус, розповідається, що може статися, коли дитина стикається з сексуальним контентом в Інтернеті.

«Sinna mann» («Зла людина», 2003), ілюстрована Свейном Найхусом, присвячена темі домашнього насильства. Хлопчик на ім’я Бой відчуває невпевненість і страх, тому що він і його мати живуть з батьком, який з доброї людини перетворився на жорстоку та «злу людину». Книга кілька разів екранізувалася, за нею були створені однойменний анімаційний фільм та данська дитяча опера на музику Стейнгрімура Рохлоффа.

В «Восьминозі» (2016), спільному проекті зі Свейном Найхусом, Дале використовує метафору восьминога, щоб зобразити жорстоке поводження батька з дочкою. «Криген» (2013) є збіркою віршів, присвячених сприйняттю дитиною складної проблеми розлучення батьків.

Дале відкрито говорить про те, що вона має синдром Аспергера, і що це впливає на тему і точку зору оповідача в її книгах. У її творах вона часто порушує тему світосприйняття та світовідчуття дитини, яка почувається відмінною від інших дітей.

Гру Дале відома також як поет і прозаїк.

Більшість її книг для дорослих – збірки поезій. Дебютна колекція «Audiens» (1987) присвячена міркуванням про те, як можуть змінюватися мрії та плани. Про те, що життя може бути хорошим і приносити радість, навіть якщо щось іде не за планом.

У збірці віршів «Søstrene» (2016) Дале пише про те, що таке сестринство, як важливо відчувати єдність та підтримку, мати можливість сперечатися та дружити.

У  збірці поезій «Анна та Франк» (2017) у грайливій формі Дале дозволила віршам двох поетів – Анни Ахматової та  Френка О’Хара (американський поет-бітник) –  перетинатися і, ніби, ковзати одному в інше.

Збірка віршів “Через ненадійність”(2017) містить усі опубліковані нею вірші для дорослих, і навіть есе, присвячене поетиці.

Горе та втрата – теми, які можна знайти у віршах Гру Дале. Вона використовує тілесну та чуттєву мову, щоб описати спілкування і його  відсутність між людьми. Ця чуттєва мова використовується нею і в прозі. Її перший роман «Будинок у снігу» («Huset i snøen», 2016) отримав дуже позитивні відгуки. Її збірка короткої прози «Америка» (2015) розповідає історію маленької сім’ї, яка переїжджає до Америки, побачену очима дитини.

Роман «Доббель Дайн» (2018) присвячений відносинам матері та сина, які не можуть спілкуватися один з одним, і де мати, намагаючись знайти точки дотику, починає писати листи своєму синові. У «Blomsterhandlersken» (2010) ми зустрічаємо жінку, яка перебуває в глибокій особистій кризі і намагається розібратися з причинами своїх проблем.

Вірші та проза Дале перекладені більш ніж 20 мовами. Дале також читає лекції з творчого письма в Норвегії та Швеції.

Дочка Гру та Свейна, Кайя Ліннеа Дале Найхус (нар. 1990) проілюструвала кілька дитячих книг матері, а у 2011 році за книгу «Надія» була удостоєна премії Міністерства культури за ілюстрації.

Гру Дале здобула безліч нагород, мистецьких стипендій та премій  за свою літературну діяльність. Вона живе зі  своїм чоловіком Свейном Найхусом на острові Тьоме у Вестфольді та викладає в університетах Норвегії та Швеції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *