Гюс Кьойєр: до 75-річчя від дня народження нідерландського прозаїка

Гюс Кьойєр 

            (нар. 01.08.1942 р.)                                       

Гюс Кьойєр народився 1 серпня 1942 році в м. Амстердам.
На сьогоднішній день голландець Гюс Кьойєр, мабуть, один з найбільш яскравих і улюблених читачами сучасних авторів, які пишуть для дітей і підлітків, і не тільки в Голландії, на його батьківщині, але і в світі.
Гюса Кьойєра відрізняє неупереджений погляд на проблеми, що стоять перед сучасним суспільством, і повага до дітей, яка помітна в кожному його творі. У своїх книгах Кьойєру незбагненним чином вдається поєднувати гострий, як бритва, реалізм повсякденного життя з тонким гумором, майже іронією, і безмежною фантазією. Його, здавалося б, прості, твори відрізняються безпомилковим і глибоко філософським поглядом на нагальні проблеми життя підлітків і неповторним літературним стилем.
Після закінчення школи він деякий час працював учителем, після чого вирішив повністю присвятити своє життя літературі.
У 1968 році він почав писати розповіді для журналу Hollands Maandblad, в 1971 році вийшла його перша збірка.
У 1973 році Кьойєр прийняв рішення залишити школу, щоб стати професійним письменником. У тому ж році він випустив свій перший роман Het dochtertje van de wasvrouw. Перша дитяча книга – Met de poppen gooien – вийшла в 1975 році, за неї він отримав премію «Золотий грифель» (1976), основну нагороду в Нідерландах в області дитячої літератури. Він написав цю книгу для Дейзі, дочки друзів, і головна героїня (Madelief – буквально «Дейзі») названа в її честь. Сьогодні Кьойєр – автор понад тридцяти творів, в основному адресованих юним читачам.

Юні герої Кьойєра безкомпромісні у своїх судженнях і не по-дитячому проникливі. Вони намагаються не тільки і не стільки пристосуватися до світу дорослих, скільки знайти свій шлях у житті. Постійно звертаючись до серйозних соціальних тем, питань релігії, виховання терпимості до іншого способу життя, поведінки, цінностей, Гюс Кьойер зберігає приголомшливу легкість і искрометность – як мислення, так і викладу – у всіх своїх творах.
Більшість його книг адресовані дітям і підліткам. Серед центральних творів Кьойєр а можна виділити п’ять книжок про дівчинку Поллеке (серія відкривається книжкою “Разом назавжди, амінь” (1999) і “Книгу про все” (2004).
«Книга всіх речей», повість знаменитого голландського письменника Гюса Кьойєра, практично відразу після виходу стала абсолютним світовим бестселером.
«Книга всіх речей» – це невелика , але дуже серйозна і дуже щира повість про дев’ятирічного хлопчика в післявоєнній Голландії, який живе в родині релігійного фанатика і домашнього тирана. Батько його начебто любить маму, сестру і самого Томаса, але найбільше він любить повчати і каже їм про важливість релігії в житті. І робить він це дуже агресивно і найстрашніше, що відбувається у цій родині те, що батько б’є матір, а іноді б’є і самого Томаса. Але Томас незвичайний хлопчик, він бачить світ зовсім інакше, ніж бачать його звичайні люди. Він бачить золотих рибок в міських каналах, дощ з жаб, який обрушився на місто, незвичайну красу Елізи, дівчини зі шкіряною ногою і доброту сусідки – пані ван Амерсфорт, яку вважають відьмою. Він веде свою «Книгу всіх речей», – це зошит, в який Томас записує все, що з ним відбувається, щоб нічого не забути.
Найголовніші слова книги: «А знаєш, коли починається щастя? Коли перестаєш боятися ». Слова ці говорить Томасу пані ван Амерсфорт, яка в якийсь момент розуміє, що вдома у нього відбувається щось дуже нехороше. Вона запрошує хлопчика до себе, показує йому прекрасні книги зі смішними віршами і веселими історіями, ставить йому платівки з чудовою музикою. І поступово, дуже повільно, але у хлопчика з’являється в житті опора з літератури, музики і дружби. Томас починає вірити в себе і стає тим героєм, який зможе захистити себе, свою маму, сестру і показати батькові, що в цій сім’ї його більше ніхто не боїться!
Про Гюса Кьойєра в інтерв’ю Російській службі Шведського радіо розповіла глава Науково-дослідного центру дитячої літератури Кембриджського університету Марія Ніколаєва, раніше член журі премії Alma: «Письменник абсолютно чудовий. Якщо говорити про премію, яка повинна відображати творчість в дусі Астрід Ліндгрен, то, з моєї точки зору, з нині живих письменників він саме в цьому дусі пише. Особливо його “Книга про все” – тут завжди йдеться про те, що Астрід Ліндгрен стоїть на боці дитини і світ описує очима дитини, в цій книжці зовсім фантастично передається ось це відчуття: письменник повністю підтримує дитину в цьому дуже страшному світі дорослих. У цій книзі йдеться про батька, який абсолютно аморально поводиться по відношенню до дітей, б’є маму, б’є дітей – і як дитина з цим справляється, як він користується своєю фантазією, також ,як і герої Астрід Ліндгрен, , щоб якось впоратися з цим страшним світом,що навколо нього.
Але найголовніша тема цієї книги, як і у Астрід Ліндгрен, полягає в питанні: чи завжди дорослий прав? Тому що в світі справжнього дорослі завжди праві спочатку. У Кьойєра це абсолютно пронизливо: як дитина розуміє, що дорослий, у якого вся влада над ним, може бути не правий. І це робиться за допомогою поезії та літератури, фантазії і уяви. Екзистенціальний рівень і повага до дитини у Кьойєра – це найважливіше».
В 2010 році в Австралії по ній вперше був поставлений спектакль, який мав величезний успіх.

Книги Кьойєра перекладені більш ніж на десять мов, включаючи англійську, шведську, німецьку, італійську, японську і російську.
Кьойєр дуже популярний у себе на батьківщині, а також, зокрема, в Німеччині. Письменник двічі ставав лауреатом німецької премії по юнацькій літературі Deutsche Jugendliteraturpreis і чотири рази – головною голландської премії в галузі дитячої літератури “Золоте перо” (Gouden Griffel).
Він – неодноразовий володар престижних міжнародних премій, таких як, Нідерландська літературна премія, найбільша в Голландії, премії «Золота сова», «Золотий олівець» і багатьох інших. У 2012 році Кьойєр був удостоєний премії Астрід Ліндгрен, яку присуджують за видатний внесок у розвиток дитячої і юнацької літератури – “дитячої Нобелівської премії”, як нерідко називають цю премію. Журі премії так обґрунтувало свій вибір: «Гюс Кьойєр зачіпає проблеми сучасного суспільства і основоположні питання буття неупереджено і проникливо. Його книги стверджують з очевидністю як повагу до дітей, так і неприйняття нетерпимості і гніту. У них сплавлені серйозність, пронизливий реалізм, лукавий гумор і пророча фантазія. За простим, ясним і чітким стилем Гюса Кьойєра ховаються філософська глибина і витончена поетичність».

                 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *