Клайв Стейплз Льюїс: до 120-річчя від дня народження ірландського та англійського письменника , філософа, літературного критика, автора циклу “Хроніки Нарнії”

Клайв Стейплз Льюїс

 29.11.1898 — 22.11.1963

«Одного разу ти станеш таким дорослим, що знову почнеш читати казки.»

Клайв Стейплз Льюїс

 

– видатний англійський та ірландський письменник, учений і богослов. Відомий своїми роботами по середньовічній літературі і християнській  апологетиці, а також художніми творами в жанрі фантастики. Один із чільних представників Оксфордської літературної групи «Інклінгі».

Клайв Стейплз Льюїс народився в Белфасті, в Північній Ірландії, в сім’ї адвоката Альберта Джеймса Льюїса. Його мати, Флоренція Августа Льюїс (в дівоцтві Гамільтон), була дочкою священика англіканської церкви Ірландії. Льюїс ріс в релігійній сім’ї, яка відвідувала Ірландську Церкву.

Перші уроки Льюїс отримував від приватних репетиторів. Він був зачарований описами людиноподібних тварин; Льюїс любив історії Беатріс Поттер і часто писав і ілюстрував власні історії про тварин. Зі своїм братом Уорні вони створили світ Самшит ( «Boxen»), який був населений тваринами. Льюїс любив читати. Будинок його батька був сповнений книг, і йому було легко знайти нову книгу для читання, немов, гуляючи по полю, «знайти нову травинку».

Коли в 1908 році його мати померла від раку, він був відправлений в Віньярдську школу в Уотфорд. Брат Льюїса вступив туди трьома роками раніше.

Потім був коледж Кемпбелл на сході і підготовча школа будинку Шербурга, яку Льюїс у своїй автобіографії називав Шартр. Саме в цей час він втратив свою дитячу віру і став атеїстом, почав цікавитися міфологією і окультизмом. Провчившись протягом року в коледжі Молверна, він починає брати приватні уроки у Вільяма Т. Киркпатріка, репетитора його батька, колишнього директора Лурганського коледжа, якому вдалося прищепили Льюїсу любов до грецької літературі і міфології, відточити навички риторики і мислення.

Будучи підлітком, Льюїс був вражений піснями і легендами, які він називав «Північність», древньої літературою Скандинавії, що збереглася в сагах Ісландії. Те, що він пише в підлітковому віці, поступово починає виходити за межі Самшита, він починає пробувати себе в різних жанрах, включаючи епічну поезію і оперу.

Відхід Льюїса від християнства почався, коли він став розглядати свою релігійність як обов’язок.

У 1916 році  Льюїса нагородили стипендією в Оксфордському коледжі. Через кілька місяців навчання в Оксфорді його закликають в британську армію молодшим офіцером.

 У день свого 19-річчя він прибуває на лінію фронту в долину річки Сомма у Франції, де починає займатися випробуванням окопів. 15 квітня 1918 року він був поранений, два його товариша були вбиті. Пережиті жахи війни затвердили його в атеїзмі. Під час лікування він страждав від депресії і туги.

Під час служби в армії Льюїс жив в одній кімнаті з іншим кадетом – Едвардом Кортні Френсісом «Педді» Мур. Вони склали взаємний договір про те, що якщо один з них помре на війні, той, хто вижив, подбає про сім’ї обох. Педді був убитий в 1918 році і Льюїс дотримав обіцянку. Раніше Педді познайомив Льюїса зі своєю матір’ю, Джейн Кінг Мур, і дружні стосунки, які виникли між ними, були особливо важливі для Льюїса в той час, поки він оправлявся після поранення в госпіталі, так як  батько Льюїса зовсім його не відвідував. І в подальшому Льюїс жив і дбав про Мур до тих пір, поки вона не була госпіталізована в кінці 1940-х років. Він постійно представляв її всім як свою матір і називав її так в листах.

Після одужання Льюїса призначають на службу в Андовері, в Англії. У грудні 1918 року його демобілізують і незабаром він поновлює навчання.

У 1919 році під псевдонімом Клайв Гамільтон він випускає збірку віршів «Пригнічений дух» ( «Spirits in Bondage»).

У 1923 році отримує ступінь бакалавра, пізніше – ступінь магістра, а в 1924 році Льюїс починає викладати філософію в коледжі університету. У 1925 році він був обраний членом наукового співтовариства і почав викладати англійську літературу в коледжі Магдалени в Оксфорді, де залишався протягом 29 років, аж до 1954 року.

У 1926 році під тим же псевдонімом Клайв Гамільтон випускає збірку віршів «Даймер»       («Dymer»).

Під впливом аргументів його колеги і друга Джона Рональда Руела Толкіна, ревного католика, з яким він вперше зустрівся 11 травня 1926 року,  а також під впливом книги Честертона «Вічний чоловік», в 1931 році Льюїс стає християнином. Він став членом англіканської церкви, чим злегка розчаровує Толкіна, який сподівався, що той стане католиком.

Льюїсу було 40 років, коли почалася Друга Світова війна. Він безуспішно намагався повернутися у військові ряди. Пізніше Льюїс служив в місцевому таборі в Оксфорді, а з 1941 до 1943 рік віщав в трансляціях релігійних радіопередач від BBC з Лондона, в той час поки на місто відбувалися регулярні повітряні нальоти. Ці передачі були високо оцінені цивільним населенням і військовими. Наприклад, головний маршал авіації сер Дональд Хардман писав:

«Війна, життя, все, що завгодно, здається безглуздим. Багато з нас потребували здобуття сенсу життя. Льюїс дав нам його ».

З 1933 до 1949 рік навколо Льюїса збирається гурток друзів, названий «Інклінгі» (пізніше літературно-дискусійна група). У гурток входять Джон Рональд Руел Толкін, Уоррен Льюїс, Чарльз Вільямс, доктор Роберт Хавард, Оуен Барфілд, Уевілл Когхілл і ін.

 У 1950-1955 рр. публікуються «Хроніки Нарнії». Найяскравіші твори цього циклу – «Лев, чаклунка і платяна шафа» ( «The Lion, the Witch and Wardrobe»), «Племінник чарівника» ( «The Magician’s Nephew») і «Остання битва» («The Last Battle»), за який Льюїс отримав премію Карнегі.

 У 1952 році Льюїс вперше зустрічає Джой Девідмен Грешам, американську письменницю єврейського походження, колишню комуністку, яка прийняла християнство. Льюїс цінував її як талановитого і розумного компаньйона і особистого друга.

 У 1954 році він переїжджає до Кембриджа, де викладає англійську мову і літературу в коледжі Магдалени, а в 1955-му стає членом Британської академії.

Після скарг на болі в бедрі Джой Девідмен діагностували останню стадію раку кістки. Їхні стосунки з Льюїсом розвинулися настільки, що  25 березня 1957 року вони були повінчані прямо біля її ліжка в госпіталі Черчхілл. І хоч трохи пізніше у Грешам наступила ремісія, в 1960 році рецидив раку привів до смерті Джой 13 липня.

Книга Льюїса «Досліджуючи скорботу» описувала досвід його тяжкої втрати в такій специфічній манері, що спочатку він випустив її під псевдонімом Н. В. Клерк, щоб читачі не почали асоціювати книгу з ним.

У 1963 році Клайв Льюїс йде з викладацької роботи через проблеми з серцем і хворобою нирок.

Він помер 22 листопада того ж року, не доживши тиждень до шістдесятип’ятиріччя. Клайв Стейплз Льюїс помер в той самий день, коли був убитий президент Кеннеді і помер Олдос Хакслі. До смерті він залишався на своїй посаді в Кембриджі і був обраний почесним членом Коледжу Магдалени.

Могила письменника знаходиться у дворі церкви святої Трійці в Хедінгтон Куеррі, Оксфорд.

 

Список літератури:

Льюис, К.С. Лев, колдунья и платяной шкаф: сказка / К.С. Льюис. – М.: Сов. композитор, 1992. – 95 с.

Льюис, К.С. Нарния. Племянник чародея. Лев, колдунья и платяной шкаф. Конь и его мальчик / К.С. Льюис. – Ижевск: РИО Квест, 1992. – 416 с.: ил.

Льюис, К.С. Племянник чародея: повести из эпопеи хроники Нарнии / К.С. Льюис. – М.: Эксмо, 2010. – 176 с.

Льюис, К.С. Племянник чародея/ К.С. Льюис. – М.: Сов. композитор, 1992. – 80 с.

Льюис, К.С. Принц Какспиан: сказка / К.С. Льюис. – М.: Сов. композитор, 1992. – 110 с.

Льюис, К.С. Серебряное кресло: сказка / К.С. Льюис. – М.: Сов. композитор, 1992. – 95 с.

Льюис, К.С. Хроники Нарнии / К.С. Льюис. – М.: ЭКСМО-ПРЕСС; СПб:Терра-фантастика, 2001. – 800 с. – (Шедевры фантастики).

Льюїс, К.С. Хроніки Нарнії. Лев, Біла Відьма і шафа / К.С. Льюїс. – К.: КМ-Букс, 2017. – 176 с.

Льюїс, К.С. Хроніки Нарнії. Кінь та його хлопчик / К.С. Льюїс. – К.: КМ-Букс, 2017. – 208 с.

Льюїс, К.С. Хроніки Нарнії. Лев, Біла Відьма і шафа / К.С. Льюїс. – К.: КМ-Букс, 2017. – 176 с.

Льюїс, К.С. Хроніки Нарнії. Небіж Чаклуна / К.С. Льюїс. – К.: КМ-Букс, 2017. – 208 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *