Крістоф Віллібальд Глюк: до 305-ї річниці від дня народження австрійського композитора

Крістоф Віллібальд  Глюк

02.07.1714 – 15.11.1787

Майбутній композитор народився в баварському місті Ерасбах. У ранньому дитинстві він часто переїжджав з одного місця на інше в залежності від того, в якому з дворянських угідь служив його батько-лісничий. З 1717 року  сім’я жила в Чехії. Зачатки музичних знань Крістоф отримав в єзуїтській колегії у Комотау (Хомутов). Крім основних предметів він з захопленням опановував музичні інструменти: скрипку, віолончель, фортепіано, орган і, маючи хороший голос, співав у хорі церкви. У коледжі Глюк навчався більше п’яти років.  Батько вважав професію музиканта негідним заняттям і всіляко перешкоджав музичним захопленням старшого сина, але юнак наперекір його волі вирішив продовжити свою освіту.

Після закінчення гімназії в 1731 році Глюк вивчає філософію в Празькому університеті і вчиться музиці у Богуслава Матея Чорногорського, співає в хорі церкви Св. Якова. Мандри в околицях Праги (Глюк охоче грав в бродячих ансамблях на скрипці і особливо –  улюбленій  віолончелі) допомогли ближче познайомитися з чеською народною музикою.

1735 року Глюк, вже сформований професійний музикант, їде до Відня і поступає на службу в капелу графа Лобковіца. Незабаром італійський меценат А. Мельци запропонував Глюку місце камер-музиканта придворної капели в Мілані. Князь Лобковиц, будучи справжнім поціновувачем мистецтва, не тільки погодився з цим наміром, а й підтримав його.

Уже в 1937 році Крістоф в Мілані приступив до виконання обов’язків на своїй новій посаді. Час, проведений в Італії, був для Глюка дуже плідним. Він здружився з видатним італійським композитором Джованні Саммартіні, який  протягом чотирьох років так результативно викладав Крістофу композицію, що до кінця 1741 року музичну освіту молодої людини можна було вважати повністю завершеною.

Біографи Глюка весь творчий шлях композитора умовно ділять на три етапи.

26 грудня 1741 року придворний театр «Реджіо-Дукаль» в Мілані відкрив новий сезон оперою «Артаксеркс» досі нікому не відомого Крістофа Віллібальда Глюка. Цією оперою починається перший період, який називають «дореформаторскім». Він тривав двадцять років. З-під пера Глюка за цей час вийшли такі твори, як «Деметрій», «Демофонт», «Тигран», «Доброчесність торжествує над любов’ю і ненавистю», «Софонисба», «Уявна рабиня», «Гіперместра», «Поро» , «Іполит». Значна частина перших музичних спектаклів композитора була складена на тексти прославленого італійського драматурга П’єтро Метастазіо. У цих творах в повній мірі ще не було розкрито все обдарування композитора, хоча вони і мали великий успіх у глядачів. На превеликий жаль, перші опери Глюка до теперішнього часу повністю не збереглися, з них до нас дійшли лише невеликі епізоди.

У 1745 році композитор гастролював в Лондоні. Найсильніше враження справили на нього ораторії Георга Фрідріха Генделя. Це піднесене, монументальне, героїчне мистецтво стало для Глюка найважливішим творчим орієнтиром. Однак твори Глюка зовсім не сподобалися геніальному англійцю, до того ж дві вистави: «Падіння гігантів» і «Артамена», згідно з контрактом з лондонським Королівським театром надані Глюком на суд публіки, великого успіху у англійських меломанів не мали.

І все ж визнанням авторитету Глюка в музичному світі стало його нагородження папським орденом «Золотої шпори». «Кавалер Глюк» – це звання так і закріпилося за композитором (саме Глюку присвячена прекрасна новела Т. А. Гофмана «Кавалер Глюк».)

Далі композитор створив багато різножанрових опер, серед яких твори в стилі італійської опери-seria: «Упізнана Семіраміда», «Весілля Геракла і Еби», «Еціо», «Розбрат богів», «Милосердя Тита», «Іссіпіле», «Китаянки» , «Сільське кохання», «Виправдана невинність», «Король-пастух», «Антігона» та інші. Крім цього, він із задоволенням писав музику в жанрі французької музичної комедії – це музичні спектаклі «Острів Мерліна», «Уявна рабиня», «Диявольське весілля», «Обложена Цитера», «Обдурений опікун», «Виправлений п’яниця», «Обдурений Каді ».

В цей же період і в особистому житті Крістофа відбулися важливі зміни. У 1748 році композитор, якому в той час виповнилося 34 роки, працюючи у Відні над оперою «Упізнана Семіраміда» познайомився з дочкою багатого віденського комерсанта, шістнадцятирічною Маріанною Пергін. Між композитором і дівчиною зародилося щире почуття, яке закріпилося вінчанням, що відбулося у вересні 1750 року. Шлюб Глюка і Маріанни, незважаючи на те, що у них не було дітей, був дуже щасливим. Молода дружина, оточуючи чоловіка любов’ю і турботою, супроводжувала його у всіх гастрольних поїздках, а успадкований після смерті її батька значний стан дозволив Глюку займатися творчістю не замислюючись про матеріальний добробут.

Згідно з біографією Глюка, наступний етап творчого шляху композитора, який має назву «віденський реформаторський», тривав вісім років: з 1762 до 1770 рік. Цей період був дуже значущим у житті Глюка, так як в числі десяти опер, написаних в цей час, він створив перші реформаторські опери: «Орфей і Еврідіка», «Альцеста» і «Паріс і Єлена». Свої оперні перетворення композитор продовжив і в подальшому, живучи і працюючи в Парижі. Там він написав останні свої музичні спектаклі «Іфігенія в Авліді», «Арміда», «Звільнений Єрусалим», «Іфігенія в Тавриді», «Ехо і Нарцис».

В останні роки життя, які пройшли у Відні, Глюк мріяв про створення німецької національної опери на сюжет Ф. Клопштока «Битва Германа». Однак важка хвороба і вік перешкоджали здійсненню цього плану. Під час похорону Глюка у Відні виконувався його останній твір «De profundls» ( «З безодні волаю …») для хору і оркестру. Цим своєрідним реквіємом диригував учень Глюка, якого він вважав найкращим, – знаменитий Антоніо Сальєрі.

У величних трагедіях Глюка, що розкривають глибину душевних конфліктів людини, які піднімають громадянські проблеми, народилося нове уявлення про музично-прекрасне. Народжувалися ті сміливі музичні прийоми, які передбачили мистецтво “психологічного” XIX століття.

Глюк протягом чверті століття створив усього п’ять реформаторських шедеврів. Але кожен з них неповторний за своєю драматургічною зовнішностю, кожен виблискує індивідуальними музичними знахідками. Найістотнішими в реформі з’явилися драматичні і музичні досягнення Глюка: проникнення в почуття героїв, класична величавість, особливо, хорових сторінок, глибина думки, що відрізняє знамениті арії.

Створивши новий оперний стиль, він визначив подальший розвиток європейського оперного мистецтва і надав вагомий вплив на творчість таких музичних геніїв як Л. Бетховен, Г. Берліоз і Р. Вагнер.

Крістоф Віллібальд фон Глюк залишив нащадкам багату творчу спадщину. Він писав твори в різних жанрах, але перевагу віддавав опері. Мистецтвознавці досі сперечаються про те, яка кількість опер вийшла з-під пера композитора: деякі джерела вказують, що їх було більше сотні, але його німецькі біографи пропонують нам список з 50 творів.

Крім опер в творчому доробку композитора ми зустрічаємо 9 балетів, а також інструментальні твори, такі як концерт для флейти, тріо-сонати для дуету скрипок і баса, кілька невеликих симфоній, які більше схожі на увертюри.

З вокальних творів найбільш популярними є твір для хору і оркестру «Dе profundis clamavi», а також оди і пісні на слова сучасника композитора, популярного поета Ф.Г. Клопштока.

Творчість Крістофа Віллібальда фон Глюка в історії світової музичної культури важко переоцінити. Вона є вищим вираженням естетики класицизму, яка вже за життя композитора поступалася місцем романтизму, який в цей час народжувався. Кращі з опер Глюка до сих пір займають почесне місце в оперному репертуарі, а його музика підкорює слухачів своєю благородною простотою і глибокої виразністю.

Список літератури:

Ладвинская, А.А. 70 знаменитых композиторов: судьба и творчество / А.А. Ладвинская. – Донецк: ООО ПКФ «БАО», 2006. – 416 с.

Рыцарев, С.А. Кристоф Виллибальд Глюк: монография / С.А. Рыцарев. – М.: Музыка, 1987. – 183 с., нот.

100 великих композиторов . – М.: Вече, 2001. – 624 с. – (100 великих).

166 биографий знаменитих композиторов . – СПб.: Композитор, 2000.- 208 с.: ил.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *