Лідія Іванівна Смолій: до 80-річчя від дня народження провідної актриси Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. В.Г.Магара

Лідія Іванівна Смолій

Провідна актриса Лідія Іванівна Смолій належить до покоління «магарівців» – найстарших акторів сучасного театру імені Магара, яких у трупу брав сам Володимир Герасимович Магар.

Лідія Іванівна народилася 12 січня 1938 року в Запоріжжі.

Відвідування театрального гуртка  було її захопленням з дитинства.

У 1957 році Лідія  закінчила театральну студію при Запорізькому обласному українському музично-драматичному театрі ім. Щорса.  З цього часу розпочалась її творча діяльність в колективі щорсівців.

Паралельно зі сценічною працею вона навчалася на режисерських курсах при Будинку народної творчості у Москві (1960) та в Ленінградському інституті культури (1968), де закінчила режисерське відділення.

Лідіі Іванівні  довелось попрацювати в Дніпродзержинському та Черкаському драматичних театрах.

Після повернення в МДТ ім. Щорса актриса Лідія Смолій починає завойовувати симпатії глядачів.

Завзяті театрали досі захоплюються глибиною трактування образів Рози Марголіної («Вулиця Шолом Алейхема, 40» А. Ставицького), місіс Севідж («Дивна місіс Севідж»    Д. Патріка), Одарки («Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка) та інших.    

У репертуарі актриси близько 250 ролей – романтично-драматичних, інтелігентно-витончених, характерних…

У минулому репертуарі її також  Аеліта Іванівна («Приємна жінка з квіткою і вікнами на північ» Е. Радзінського),  Гертруда («Знаки зодіаку, або Шлюб за оголошенням»           В. Канівця), Марія Хосефа («Дім Бернарди Альби» Ф.-Ґ. Лорки), Фена Степанівна («Шельменко-денщик» Г. Квітки- Основ’яненка), Шанель («Вісім люблячих жінок»   Р. Тома), Мати («Енеїда» І. Котляревського) та інші.

У сучасному репертуарі Лідії Смолій – княгиня Щербацька («Анна Кареніна» за               Л. Толстим), Одарка («Сватання на Гончарівці»           Г. Квітки-Основ’яненка), Шинкарка («Гетьман Мазепа» Є. Головатюка, В. Селезньова за Б. Лепким).                                      Роботу в театрі Лідія Іванівна поєднувала з педагогічною діяльністю, вела курс сценічної майстерності і сценічної мови на акторському відділенніі при Запорізькому музичному училищі.  

 Її творча діяльність відзначена нагородами: Почесна відзнака Міністерства культури і мистецтв України «За досягнення в розвитку культури і мистецтв України» (2004), лауреат проекту «Гордість Запоріжжя» (народний рейтинг) (2009), лауреат благодійного ветеранського проекту «Запорізький родовід» за значний внесок у розвиток м. Запоріжжя (2010).

Слід зазначити, що   Лідія Іванівна належить до акторської династії Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Магара. Її чоловік, народний артист України Іван Іванович Смолій, і дочка Оксана Іванівна Смолій, заслужена артистка України, з успіхом працюють на сцені ЗАОУМДТ ім. Магара.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *