Лілія Олександрівна Подкопаєва: до 40-річчя від дня народження української гімнастки, абсолютної чемпіонки Олімпійських Ігор 1996 року в Атланті

Лілія Олександрівна Подкопаєва

Народилася Лілія 15 серпня 1978 року в місті Донецьку.

З раннього дитинства вона завжди прагнула бути найкращою, займати положення лідера і опинятися в центрі уваги. До того ж вона була ще неймовірно активною дівчинкою. З хлопцями їздила у дворі на велосипеді, забиралася на дах, стрибала з дерев і тікала з садка. Таку невгамовну енергію потрібно було кудись спрямовувати.

Бабуся Евеліна Михайлівна повела її до Палацу спорту «Динамо». На першому занятті бабуся Лілії сказала тренеру, що її внучка прийшла займатися не просто так, щоб убити час, а за результатами. Ці слова, почуті маленькою дівчинкою, стали для неї життєвою установкою, яка з часом переросла в ціль – перемога і успіх.

Від природи не було у Лілі такого дару, щоб все виходило відразу і легко, але вона мала неабияку завзятість і неймовірну працьовитість. Уже в п’ять років вона проводила по три тренування на день. Спорт став в житті Подкопаєвої головним заняттям. У дитини був найсуворіший режим, восьмигодинні тренування, крім навчання в Донецькій загальноосвітній школі № 3.

Дорога на міжнародні змагання відкрилася для Подкопаєвої в 1993 році, а вже в 1995-му вона виграла Кубок Європи і абсолютну світову першість.

У 1996 році їй підкоряється чемпіонат Європи. До Олімпійських ігор залишався рівно місяць, коли трапилося непоправне горе. У Лілі померла бабуся – та людина, яка більше за  всіх вірила і мріяла про перемоги своєї внучки.

Атланта 1996 рік. У гімнастичному залі «Джорджія Доум» не було вільних місць. Глядачі бурхливо підтримували американських гімнасток. Зі своєю сім’єю прийшов подивитися змагання американський Президент Клінтон. Після першої вправи Ліля займала шосту позицію в загальному заліку. На брусах вона була другою, поступившись представниці США. За колоду Подкопаєва отримує найвищий бал. І останній виступ – її сильна сторона, вільні вправи, в яких їй не виявилося рівних на планеті. Отриманий бал майже зашкалював – 9,887. Один з її елементів – подвійне сальто вперед з поворотом на 180 ° – до сих пір ніхто зі спортсменів не може повторити, навіть чоловіки.

Ліля завоювала в Атланті два золота – за вільні вправи і в абсолютній першості. Цю перемогу вона присвятила всім тим, хто привів її на цей п’єдестал. Ось її слова:

«Про олімпійське золото мріє в житті будь-який спортсмен, і коли ця мета досягнута, фізичний біль з втомою і спустошенням виливаються в такий емоційний стан, що без сліз тут не обійтися».

Відразу після Олімпіади Президент Клінтон запросив Подкопаєву проїхати по штатах з виступами. Ліля побувала в 60-ти містах. Потім був контракт на тренерську діяльність в американському гімнастичному клубі. Він був укладений на рік. Продовжувати спортсменка його не стала, відхилила пропозицію прийняти американське громадянство і поїхала на батьківщину в Україну.

У 1997 році Подкопаєва травмувала ногу і покинула професійний спорт. Щорічно влітку вона веде майстер-класи в Америці, де тренує діток. Її учнями були навіть діти світових знаменитостей – Мадонни і Антоніо Бандераса.

Крім 45-ти золотих, 21-ї срібної та 14-ти бронзових медалей в скарбничці Лілія Подкопаєва має Почесну відзнаку Президента України, орден княгині Ольги III ступеня, хрест «За мужність» (1996), Почесна грамота Кабінету Міністрів України, орден «За заслуги» II ступеня, орден Святого Станіслава.

У 2001 році Лілія закінчила національний університет фізичного виховання і спорту. Потім навчалася в Донецькій державній академії управління.

Лілія брала участь у багатьох українських телевізійних проектах і шоу,  організувала регулярний турнір свого імені «Золота Лілія».

У 2006 році Укрпошта випустила поштову марку України, на якій зображена Лілія Подкопаєва. У 2008 році до тридцятиліття гімнастки ООН випустила поштову марку США, на якій зображена Лілія Подкопаєва.

У 2006 році в танцювальному проекті «Танці з зірками» перемогла в парі з Сергієм Костецьким. У 2008 році з цим же партнером посіла третє місце на танцювальному конкурсі Євробачення, де вони виступали за Україну.

Знімалася в серіалах «Леся + Рома» (2005-2006) і «Тримай мене міцніше» (2007).

Подкопаєва має в США лінію одягу для спорту, яка виходить під брендом L.P.Design.

Діти, Вадим і Кароліна, з 3 років займаються гімнастикою, іноземними мовами і танцями.

Зустріти олімпійську чемпіонку в Україні тепер дуже складно.

Зараз Лілія Подкопаєва з дітьми і мамою Людмилою живуть в місті Тампа штату Флорида: «Ми живемо в Штатах плюс-мінус шість-сім місяців на рік, хоча буває по-різному. І так уже 20 років. Після Олімпіади в Атланті мене стали запрошувати на майстер-класи та мотиваційні лекції ділитися історіями успіху. Чим більше проводиш там часу, тим більше з’являється у мене пропозицій, тому мотаюся по всій країні. Але завжди повертаюся в Україну, тому що тут мій дім, моя батьківщина ».

У всьому світі шанувальники називають велику гімнастку Леді Под.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *