Марина Дяченко: до 50-річчя від дня народження української письменниці-фантаста

 

 

Марина Юріївна Дяченко

нар. 23 січня 1968 р.

Марина Юріївна Дяченко (дівоче прізвище — Ширшова) народилася у Києві. 

Марина почала літературну кар’єру раніше, ніж навчилася писати, у віці чотирьох з чимось років – вона автор виданих в одному екземплярі книжок «Казка про паровоз» і «Витівки злодія». Маючи явну схильність до побудови словесних ланцюжків, пішла, проте, до Київського театрального інституту, який закінчила в 1989 році. Вона обрала професію акторки театру та кіно. У фільмі «Вперед, за скарбами гетьмана» зіграла роль Марійки. Також стала грати на сцені, навіть і Дездемону, але так і не знайшла себе у  публічній творчості. Після того викладала мистецтво сценічної мови у тому ж  Київському театральному інституті. Згодом одружилася з письменником Сергієм Дяченком.

У співавторстві з чоловіком Марина написала 25 романів, понад вісімдесяти повістей та оповідань, кілька дитячих книжок. Сергій та Марина пишуть свої твори російською мовою (в минулому – також українською). Вони –  лауреати багатьох літературних премій у галузі фантастики, члени Спілок письменників України та Російської Федерації.

Марина і Сергій Дяченко – найвідоміші письменники-фантасти України, на Всесвітніх і Всеєвропейських зборах фантастів «Єврокон—2005» в Глазго визнані найкращими письменниками-фантастами Європи, але і без цього титулу їх негласно вважали прямими спадкоємцями Стругацьких. У всякому разі, сам Борис Стругацький думав так – і тому вибрав саме їх сценаристами «Залюдненого острова».

Письменницьке подружжя дебютувало романом-фентезі «Брамник» (1994), за який отримали премію Єврокону-96. ( рос. –«Привратник»). Роман був удостоєний також призу «Кришталевий стіл» КЛФ «Зоряний шлях».

Друга книга – збірник «Ритуал» – була видана в Києві видавництвом «Кранг». У видавництві «Азбука» вийшли романи «Скрут», «Відьомське століття» і «Печера», у видавництві «АСТ» – трилогія «Блукачі» (романи «Брамник», «Шрам», «Наступник»), збірник «Коріння каменя» , роман «Страта».

На другому конгресі фантастів Росії «Мандрівник-97» роман «Шрам» був удостоєний премії «Меч у камені» як кращий твір у жанрі фентезі 1995-1996 років.

Роману «Відьмине століття» була присуджена літературна премія журналу «Радуга» за 1997 рік і приз «Зіланткон» – «Великий Зилант» (Казань-1998).

У 1999 році – на конгресі фантастів «Інтерпрескон-99» (Санкт-Петербург) повість «Горіла Вежа» удостоєна премії «Інтерпрескон».

Перераховувати всі нагороди Марини і Сергія Дяченків за їх твори довго і виснажливо – вже дуже великий список. Однак варто зазначити, що в 2007 році на міжнародному фестивалі фантастики “Зоряний міст” фантасти отримали статуетку дракона – як одні з найбільш нагороджених авторів.

Сергій Дяченко в минулому лікар, психіатр (що сприяє глибокому знанню людської психології) і кандидат біологічних наук (що говорить про аналітичний склад розуму), закінчив ВДІК (сценарний факультет), автор сценаріїв великої кількості науково-популярних і художніх стрічок, серед яких найбільш відомі 6-серійна телеепопея «Микола Вавілов» та художній фільм «Голод-33»; лауреат Державної премії України, підкорював представницькі кінофестивалі, отримував премії «Літературної газети» і журналу «Огонек».

Кожна книга, написана подружжям, відзначалася російськими, українськими або міжнародними преміями – в цьому сенсі вони, мабуть, найтитулованіші фантасти на пострадянській території. У Києві придумали спеціальне жанрове позначення «М-реалізм» (чи то Маринин, то чи магічний): сьогоднішня фантастика завоювала статус Великої Літератури в т.ч. завдяки їх книгам. Краща проза останніх двадцяти років – це «Армагед-дім», «Пандем», «Печера», «Долина Совісті» і особливо прославлена «Vita nostra», романи, від яких, при всіх інших достоїнствах, важко відірватися. І щороку виходили їх нові тексти – різні, але незмінно якісні. Особливо цікавою є стилістика написання творів подружжя Дяченків. Характеристики персонажів романів письменників описані достатньо детально. Унікальністю їхніх описів є те, що вони створюються поступово та продумано. Кожна риса висвітлюється за допомогою додаткових сюжетних ліній, що потім зливаються в цілісний образ.

У 2009 році  подружжя залишило Україну . Спочатку вони переїхали в Москву. У 2013 році переїхали з Росії у США та відтоді проживають у штаті Каліфорнія.

Вже у Каліфорнії вони написали сценарій «Залюдненого острова» і «Білої гвардії». Коментуючи відсутність нової прози, пара пояснює: «по-старому писати вже не можна, по-новому ще не можна. Ми переживемо цей період, і буде щось інше, нові тексти, «але це зовсім інша історія»Ми поки не заморочуємося контекстом. Ми просто намагаємося робити свою справу, розповідати історії про живих людей, так, щоб вони викликали інтерес і співчуття, може бути, обурення і гнів, але ніколи – відраза. Ніколи не бачити в людині не-людини, навіть в самому гидкому. Нам здається, що схильність до розлюдинювання – одна з найгостріших психологічних проблем, яка, може, і меркне на фоні інших, але ми вважаємо її дуже важливою. »

Марина і Сергій часто кажуть: «у нашого літака два крила: ми ж не тільки письменники, а й сценаристи».

У 2016 році вийшов фільм «Він – дракон», екранізація роману Дяченків «Ритуал»дію якого перенесено в слов’янську Русь. Це історія першого кохання, екранізована відомим режисером Тимуром Бекмамбетовим. Доля у фільму дивовижна: в Росії він провалився в прокаті, але потім добрав глядачів і, навіть, фанатів в Інтернеті. Багато хто дивиться його по кілька разів, пишуть вірші, балади, малюють. Парадокс в тому, що це найуспішніший російський фільм за касовими зборами за кордоном в 2016 році. Особливий фурор цей фільм справив в Китаї, де існує трепетне ставлення до фігури дракона. Матвій Ликов і Маша Поєзжаева стали там національними героями. Зараз там знімається спільний сиквел картини.

Марина та Сергій  зараз живуть і працюють в Лос-Анджелесі, світовій столиці кіно- і телеіндустрії, місті, де багато тенденцій, які будуть визначати майбутнє цього мистецтва, формуються саме тут.

Відносно конкретних проектів, вони змогли розповісти тільки про деяку частину, адже в договорах є пункт про конфіденційність.

Вже в Америці вони написали для «Марс Медіа» сценарій серіалу про життя і спокуси Михайла Булгакова: «Це не просто байопік, але спроба осмислити творчість улюбленого письменника через його долю, перипетії часу, любові, через образи його героїв …».

Дяченки змогли  розповісти ще про два проекти. Перший – серіал «Іду на грозу» за мотивами однойменного роману Данила Граніна, вісім серій. Сценарій написаний. Це не просто складний проект, а інтелектуальна драма про життя вчених. Другий проект – фільм під умовною поки що назвою «Дев’ята». Це містична історія, асоційована з фільмом «Дуелянт» про Петербург XIX століття і звичаї того часу. Фільм починається з убивства царя Олександра ІІ. Детектив, трилер з елементами нуара, про пошуки серійного вбивці.

В даний час закінчені зйомки серіалу «Переплутані», йде його монтаж. Це історія двох сімей, заможної і не дуже, в яких переплутали дітей в пологовому будинку. Дуже людська історія, незважаючи на, здавалося б, «мексиканську» зав’язку. Йде робота над пошуком режисера серіалу «Пересадки» – науково-фантастичного, за визначенням Дяченко, це – «фантастика ближнього прицілу»: дія відбувається завтра, коли стала реальністю пересадка голови на нове тіло. Йде робота над епічним серіалом про життя в СРСР, починаючи з 80-х років і по наш час. Це історія звичайних людей, дружби, любові і ненависті, без бандитського оскалу і мелодраматичних надривів.

Також пара готується до екранізації цілком фантастичного роману «Долина Совісті» – це теж буде серіал, в якому багато переосмислень ними написаного, і ними улюбленого роману.

Зараз Марина і Сергій працюють разом з режисером Олегом Асадуліним над режисерським сценарієм кінофільму «Підкидьок» в жанрі сімейного кіно.

«Нарешті, закінчені зйомки і йде монтаж серіалу «Краще, ніж люди», в написанні сценарію якого ми брали участь. Наукова фантастика про взаємини роботів і людей. На міжнародному ринку в Каннах у 2017 році проект багатьох зацікавив », – поділилися новиною Дьяченки в одному з дуже нечисленних інтерв’ю .

Стосовно долі своїх видань, Сергій і Марина сказали: «Виходять перевидання у видавництві «Ексмо», серія називається« Краща фантастика Марини і Сергія Дяченків». Уже вийшли сім книг, сподіваємося, що будуть і інші. У харківському видавництві «Фоліо» виходять наші двадцять томів українською мовою, плюс дитячі казки в прекрасному оформленні. Постійно якісь пропозиції з’являються в Європі».

На закінчення, нам, читачам, залишається очікувати звершення ще одного задуму: «Ми придумали книгу, вона називається «Ліки»– всякий, хто прочитає її, вилікується душею і побачить вихід із безвихідного становища. Але ми поки не вміємо її написати… »

 

Список літератури:

Дяченко, М. Авантюрист / М.Дяченко, С. Дяченко. – СПб: АСТ, 2000. – 464 с.

Дяченко, М. Армагед-Дом: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2012. – 380 с. – (Єврокон-2005: кращі письменники-фантасти Європи)

Дяченко, М. Армагед-Дом: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо, 2003. – 480 с.

Дяченко, М. Брамник: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – К.: Джерела, 2005. – 288 с.

Дяченко, М. Варан: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2011. – 316 с.

Дяченко, М. VITA NOSTRA: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо, 2007. – 443 с.

Дяченко, М. Дикая энергия. Лана / М.Дяченко, С. Дяченко. – Винница: Теза, 2006. – 414 с.

Дяченко, М. Долина совісті: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – К.: Зелений пес, 2008. -336 с.

Дяченко, М. Долина совести: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо, 2007. – 384 с.

Дяченко, М. Зло не має влади: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – К.: Зелений пес, 2008.  – 408 с.

Дяченко, М. Ключ від королівства: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – К.: Зелений пес, 2008.  – 408 с.

Дяченко, М. Корни камня: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – М.: АСТ, 1999. – 480 с.

Дяченко, М. Королівська обіцянка: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – К.: Зелений пес, 2008.  – 398 с.

Дяченко, М. Магам можно все: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2012. – 374 с. – (Єврокон-2005: кращі письменники-фантасти Європи).

Дяченко, М. Мігрант: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2012. – 348 с. – (Єврокон-2005: кращі письменники-фантасти Європи).

Дяченко, М. Мигрант, или Brevi Finietur: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо, 2011. – 448 с. – (Стрела времени).

Дяченко, М. Мідний король: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2012. – 315 с. – (Єврокон-2005: кращі письменники-фантасти Європи).

Дяченко, М. Одержимая: избранные произведения / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо, 2011. – 480 с. – (Стрела времени).

Дяченко, М. Пандем: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2012. – 284 с. – (Єврокон-2005: кращі письменники-фантасти Європи).

Дяченко, М. Пандем: избранные произведения / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо, 2003. – 480 с.

Дяченко, М. Петля дорог: фантастические произведения / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо, 2006. – 768 с.

Дяченко, М. Печера: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2012. – 316 с. – (Єврокон-2005: кращі письменники-фантасти Європи).

Дяченко, М. Привратник. Шрам / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо, 2002. – 512 с. – (Нить времен).

Дяченко, М. Привратник / М.Дяченко, С. Дяченко. – К.: Полиграфкнига, 1994. – 328 с.

Дяченко, М. Преемник: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – М.: АСТ; СПб Северо-Запад Пресс, 2000. – 464 с.

Дяченко, М. Ритуал: чарівний роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – К.: А-БА-БА-ЛА-МА-ГА, 2015. – 303 с.

Дяченко, М. Ритуал: роман, повести и рассказы / М.Дяченко, С. Дяченко. – М.: АСТ, 2000. – 432 с.

Дяченко, М. Самум: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2012. – 316 с. – (Єврокон-2005: кращі письменники-фантасти Європи).

Дяченко, М. Спадкоємець: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – К.: Зелений пес, 2006.  – 368 с.

Дяченко, М. Стократ: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2013. – 251 с.

Дяченко, М. Страта: фантастический роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2017. – 349 с.

Дяченко, М. Хозяин колодцев: сборник / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харков: Клуб Семейного Досуга, 2008. – 480 с.

Дяченко, М. Цифровой або Brevis est: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – Харків: Фоліо, 2012. – 315 с. – (Єврокон-2005: кращі письменники-фантасти Європи).

Дяченко, М. Шрам: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – К.: Зелений пес, 2006.  – 336 с.

Дяченко, М. Эмма и сфинкс: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо-, 2002. – 480 с. – (Нить времен).

Дяченко-Ширшова, М.Ю. Магам можно все: роман / М.Дяченко, С. Дяченко. – М: Эксмо, 2001. –384 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *