Пам’ятаймо про Чорнобиль

Тридцять один рік минув відтоді, а пам’ять наша зберігає все до найменших подробиць. Надто вражаючими і болючими були ці подробиці…

26 квітня 1986 року о 1 годині 24 хвилини у приміщенні 4го енергоблока при введенні його в плановий ремонт і проведенні випробувань турбогенератора стався вибух і виникла пожежа, яяка перекинулася на дах третього енергоблока.

Під час випробувань турбогенератора, що вперше проводились на діючій атомній станції, фахівці перевели реактор у аварійний режим і намагалися визначити можливості більш повного використання енергії генератора для власних потреб реактора.

У розсекречених депешах Комітету державної безпеки УРСР відзначається, що випробування проводилися “без офіційного узгодження з проектною організацією” із чисельними порушеннями регламенту співробітниками станції. Унаслідок вибуху була зруйнована покрівля четвертого блока і машинного залу.

Рівень радіації відразу після аварії на території станції становив 20-25 мікрорентгенів на секунду, що більш ніж у тисячу разів перевищувало гранично допустимі норми.

У розташованому неподалік від ЧАЕС місті Прип’яті з населенням близько 50 тисяч чоловік рівень радіації досяг 4-14 мікрорентгенів на секунду і перевищив допустиму для населеного пункту позначку теж більш ніж у 1 000 разів.

Першими виниклу пожежу почали гасити підрозділи пожежної частини станції. Через певний час прибули загони пожежної охорони з Прип’яті й інших міст Київської області. О 4.50 пожежа була локалізована, а в 6.35 повністю ліквідована.

Через добу урядова комісія прийняла рішення про необхідність евакуації жителів прилеглих населених пунктів. Загалом було евакуйовано понад 100 000 осіб.

Для запобіганню поширення радіоактивного пилу в зруйнований реактор з вертольотів скидали суміш піску, брому і свинцю. До кінця 1986 року над зруйнованим реактором був побудований “саркофаг” – так званий об’єкт “Укриття”. В 2007 році почалося будування “Укриття-2” у вигляді арки, що споруджено над зруйнованим реактором Чорнобильської АЕС.

29 листопада 2016 року було завершено насування арки. Зараз орієнтовною датою повного закінчення будівництва називають 2017 рік.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *