Павло Петрович Бажов: до 140-річчя від дня народження російського прозаїка

Павло Петрович Бажов

27.01.1879 – 03.12.1950

 

Народився Павло Петрович Бажов  в родині робітника гірничого майстра Петра Бажева (початкове прізвище). У дитинстві Павло жив в селищах Сисертскій завод і Польовськой завод. Незважаючи на норовливий характер Петра, у нього з сином склалися дружні стосунки. Бабуся Павла навіть казала, що батько весь час потурав чаду і прощав будь-які  прокази. А у матері – Августи Стефанівни – був і зовсім м’який і поступливий характер, тому дитина виховувалася в любові і гармонії. Павло Петрович Бажов ріс старанним і допитливим хлопчиком.

До переїзду він відвідував земську школу в Сисерті, навчався на відмінно. Павло схоплював предмети на льоту, будь то російська мова або математика, і кожен день радував родичів п’ятірками в щоденнику. Бажов згадував, що завдяки Пушкіну зумів отримати гідну освіту. Майбутній літератор взяв томик великого російського письменника в місцевій бібліотеці на суворих умовах: бібліотекар жартома велів, щоб юнак вивчив всі твори напам’ять. Але Павло поставився до цього завдання серйозно. Пізніше його шкільний учитель розповідав про учня одному ветеринару як про обдарованого хлопчика з робітничої родини, який напам’ять знає твори Олександра Сергійовича. Під враженням від талановитого юнака, ветлікар подарував хлопчику путівку в життя і забезпечив вихідцю із бідної сім’ї гідну освіту. У числі кращих учнів закінчив Павло заводську школу, потім – Єкатеринбурзьке духовне училище, де навчався з 10 до 14 років, потім в 1899 році закінчив Пермську духовну семінарію. Юнакові було запропоновано продовжити навчання і отримати церковний сан, однак молода людина не бажала служити в церкві, юнак мріяв сидіти над підручниками на університетській лаві. Але грошей на подальшу освіту не вистачило. Петро Бажов помер від хвороби печінки, родині доводилося задовольнятися пенсією Августи Стефанівни. Тому, не отримавши університетського диплома, в 1907-1913 роках він став викладати російську мову в Екатеринбургскому єпархіальному жіночому училищі, а потім в духовному училищі Камишлова. Бажова любили, кожна його лекція сприймалася подарунком, він читав твори великих класиків чуттєво і з душею. Павло Петрович був одним з тих рідкісних викладачів, які могли зацікавити навіть завзятого двієчника і непосиду.

Під час літніх канікул Бажов подорожував по Уралу, збирав фольклор.

Так він і познайомився з місцевим дідусем на прізвисько Слишко – сторожем Василем Хмелініним, який обожнював розповідати народні оповіді, головними героями яких були міфічні персонажі: Срібне копитце, Господиня мідної гори, Огневушка-поскакушка, Блакитна змійка і бабка Синюшка.

Дідусь Василь Олексійович пояснював, що всі його повісті засновані на побуті і описують «старовинне житіє». Цю відмінність уральських розповідей від казок Хмелінін підкреслював особливо. Павло Петрович вбирав ці дивно-чарівні історії немов губка. Бажов ретельно вів зошити, куди збирав уральські пісні, оповіді, легенди і загадки. У 1936 році Павло Петрович опублікував перший твір під назвою «Дівка Азовка». Пізніше, в 1939-му, в тираж вийшла збірка «Малахітова шкатулка», яка за життя автора поповнювалася новими оповідями зі слів діда Василя. Але, за чутками, одного разу Бажов зізнався, що не переписував свої розповіді з чужих вуст, а складав їх сам.
Павло Петрович брав участь у політичних подіях і сприйняв Жовтневу революцію як щось належне і основне. До 1917 року був членом партії есерів. Починаючи з лютневої революції допомагав партії більшовиків. У 1918 році П. П. Бажов вступив в РКП (б). Також Бажов перебував на посаді завідувача профспілковим бюро і управлінням народної освіти. Пізніше він очолив редакційну діяльність, випускав газету. Крім іншого, письменник організовував школи і закликав боротися з неписьменністю.

Також йому було доручено підготувати книгу «Формування на ходу. До історії Камишловского 254-го 29-ї дивізії полку». Він уже працював редактором Свердловського книжкового видавництва. Внаслідок політичних колотнеч Бажов був виключений з партії і звільнений з видавництва. У 1930-х роках його двічі виключали з партії (в 1933 і 1937 роках), але обидва рази через рік відновлювали.

З 1940 року Бажов очолював Свердловську письменницьку організацію.

До 30 років Бажов залишався самотнім, захоплювався роботою, але вірив у щиру любов. Так воно і сталося: 32-річний фольклорист запропонував руку і серце 19-річній Валентині Олександрівні Иваницькій, колишній учениці. Серйозна і освічена дівчина відповіла згодою. Це виявився шлюб на все життя, в сім’ї виховувалося четверо дітей (народилося семеро, але троє померли в дитячому віці від хвороб): Ольга, Олена, Олексій і Аріадна. Сучасники згадують, що в домі панували любов і затишок.

Однак Бажову довелося пережити страшне горе – смерть дитини. Юний Олексій загинув через нещасний випадок на заводі. Також відомо, що Павло Петрович хоч і був зайнятою людиною, але завжди виділяв час на розмови з дітьми.

«Уміння все знати про своїх близьких було дивовижною особливістю батька. Він завжди був більше всіх зайнятий, але у нього вистачало душевної чутливості бути в курсі турбот, радощів і прикрощів кожного», – говорила Аріадна Бажова в книзі «Очима дочки».

Коли в 1942 році поганий зір вже не дозволяв йому продовжувати редакторську роботу, Павло Петрович Бажов став читати лекції, що піднімали бойовий дух, зміцнювали душевні сили слухачів. Крім того, Бажов допомагав розселенню і влаштуванню життя евакуйованих московських письменників, акторів і вчених. Про всіх цих людей, які потрапили в чуже місто в екстремальних умовах війни, слід було подбати.

Після Великої Перемоги Бажов продовжував літературну роботу, виховував онука, спілкувався з близькими і далекими.

Павло Петрович Бажов помер в 1950 році в Москві. Могила творця розташована на пагорбі (центральної алеї) в Єкатеринбурзі на Іванівському цвинтарі.

Валентина Олександрівна подарувала їх колишній будинок місту і допомогла організувати музей письменника.

Павло Петрович Бажов своїми зусиллями, всіма своїми діями немов би намагався зробити бувальщину казкою. І багато в чому йому це вдалося.

Список літератури:

Бажов, П.П. Сочинения: в 3-х т./ П.П. Бажов. – М.: Правда, 1986. – (Б-ка «Огонёк»).

Бажов, П.П. Малахитовая шкатулка: уральские сказы/ П.П. Бажов. – С.-Пб., 1993. – 388 с.

Бажов, П.П. Малахитовая шкатулка / П.П. Бажов. – М.: Правда, 1985. – 480 с.

Бажов, П.П. Малахитовая шкатулка: избр. сказы / П.П. Бажов. – М.: Худож. лит., 1980. – 334 с.

Бажов, П.П. Уральские сказы / П.П. Бажов. – М.: Зенит, 1993. – 336 с.

Бажов, П.П. Хрупкая веточка: сказы / П.П. Бажов. – М.: Дет. лит, 1989. – 119 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *