Поль Гоген: до 170-річчя від дня народження французького художника-постімпресіоніста

Поль Гоген

07.06.1848 – 09.05.1903

Поль Ежен Анрі Гоген народився в Парижі в родині журналіста Кловіса Гогена, журналіста і переконаного радикала. Через політичні перевороти у Франції  Кловіс, втративши роботу і турбуючись за безпеку сім’ї, був змушений тікати з країни. В 1850 році разом з дружиною і маленькими дітьми він відправився на судні до Перу до батьків своєї дружини Аліни, де розраховував видавати власний журнал. Але на шляху до Південної Америки журналіст помер від серцевого нападу, залишивши дружину з двома маленькими дітьми.

Мати Аліни, Флора Тристан, дотримувалася політичних ідей утопічного соціалізму, була автором критичних есе і автобіографічної книги «Поневіряння партії». Від неї Поль Гоген успадкував не тільки зовнішню схожість, але і її характер, її темперамент, байдужість до громадської думки і любов до подорожей.

Ідилічне дитинство Гогена в цьому тропічному раю раптово закінчилося. Через цивільні перуанські конфлікти в 1855 році родина повернулася до Франції, щоб отримати спадок від дядька. Після кількох місцевих шкіл Гогена відправили до престижної католицької школи-інтернату, де Поль виявив неабиякі здатності до навчання.

Спогади про життя у родичів в Перу були такі дорогі Гогену, що згодом він називав себе «перуанським дикуном». Спочатку ніщо не віщувало йому долю великого художника. Сіре провінційне життя в Орлеані та навчання в паризькому пансіоні набридли Гогену, і він в 17 років, всупереч волі матері, вступив на службу до французького торгового флоту і побував в Бразилії, Чилі, Перу, а потім – у берегів Данії і Норвегії. Мати, яка померла під час його плавання, не пробачила сина і, в покарання, позбавила всякої спадщини.

Повернувшись до Парижу в 1871 році, Гоген за допомогою свого опікуна Гюстава Ароза, друга матері, отримав посаду брокера в одній з найбільш солідних біржових фірм столиці. Полю було 23 роки, і перед ним відкривалася блискуча кар’єра.

Одружився Гоген в 1873 році на датчанці Метт-Софі Гад. За 10 років спільного життя дружина народила п’ятьох дітей, а положення Гогена в суспільстві ставало все міцнішим. У вільний від роботи час Гоген займався своїм улюбленим хобі – малював.

Гоген був зовсім не впевненийм в своїх художніх силах. Одного разу, одну з картин Поля Гогена відібрали для показу на виставці, але він не сказав про це нікому з родини.

У 1882 році почалася біржова криза в країні, і подальша успішна робота Гогена почала викликати сумніви. Саме цей факт допоміг визначитися Гогену як художнику.

Через Гюстава Ароза, який любив мистецтво і колекціонував картини, Поль Гоген познайомився з кількома імпресіоністами, з ентузіазмом сприйнявши їх ідеї.

Після участі в 5 виставках імпресіоністів ім’я Гогена зазвучало в мистецьких колах. Але фінансова криза відбилася і на живопису: картини погано розкуповувалися, і життя сім’ї Гогенів перетворилося в боротьбу за виживання. Переїзд в Руан, а пізніше – в Копенгаген, де художник продавав брезентові вироби, а його дружина давала уроки французької, не врятували від злиднів, і шлюб Гогена розпався. Гоген з молодшим сином повернувся до Парижа, де не знайшов ні душевного спокою, ні благополуччя. Щоб прогодувати сина, великий художник змушений був заробляти розклеюванням афіш. «Я дізнався справжніх злиднів, – писав Гоген в « Зошиті для Аліни », своєї улюбленої дочки. – Це вірно, що, попри все, страждання загострює талант. Однак, його не повинно бути занадто багато, інакше воно вас вбиває ».

У період з 1873 по 1874 роки Поль створив перші яскраві пейзажі, в яких відбивалася перуанська культура. Одна з дебютних робіт молодого художника – «Лісова гущавина в Віроффе» – була виставлена ​​в Салоні і отримала схвальні відгуки критиків. Незабаром майстер-початківець познайомився з Камілем Піссарро, французьким живописцем-імпресіоністом. Між цими двома творчими людьми зав’язалися теплі дружні стосунки.

В середині 1880-х років почалася криза імпресіонізму, і Поль Гоген почав шукати свій шлях у мистецтві. Поїздка до мальовничої Бретані, що зберегла свої давні традиції, поклала початок змінам в творчості художника: він відійшов від імпресіонізму і виробив власний стиль, з’єднавши елементи бретонської культури з кардинально спрощеною манерою письма, – синтетізм. Цьому стилю властиве спрощення зображення, переданого яскравими, незвично сяючими фарбами, і навмисно надмірна декоративність.

Нові ідеї Гогена стали естетичною концепцією відомого гурту «Набі», з якої виросло нове художній напрямок «ар-нуво».

Фраза з листа Гогена «Ти завжди можеш знайти розраду в примітиві» свідчить про його підвищений інтерес до примітивного мистецтва. Стиль Гогена, що гармонійно поєднує імпресіонізм, символізм, японську графіку і дитячу ілюстрацію, прекрасно підходив для зображення «нецивілізованих» народів. Гоген не просто пропонував віртуозну техніку, він розмірковував в мистецтві:

«Для мене великий художник – це формула найбільшого розуму».

Його живопис – це повні гармонії метафори зі складним змістом, часто пронизані язичницьким містицизмом. Фігури людей, які він писав з натури, набували символічного, філософського змісту. Колірними співвідношеннями художник передавав настрій, душевний стан, роздуми: так, рожевий колір землі на картинах – символ радості і достатку.

У своїх пошуках нової, неповторної художньої мови Гоген був самотній: прагнення до змін в мистецтві об’єднало несхожих і самобутніх художників ( Сіньяка, Ван Гога, Сезанна, Тулуз-Лотрека, Боннара і інших), давши народження новому руху-постімпресіонізму. Незважаючи на принципову несхожість стилів і почерків, в творчості постімпресіоністів простежується не тільки світоглядна єдність, а й спільність в життєвому плані – як правило, самотність і трагізм життєвих ситуацій. Їх не розуміла публіка, та й вони не завжди розуміли один одного.

Гоген був знайомий з Ван Гогом, який хотів організувати колонію художників в Арлі. Для Гогена це була хороша можливість вирватися і пожити без будь-яких турбот. Погляди художників розійшлися. Гоген став керувати Ван Гогом, почав себе підносити як вчителя. Ван Гог, вже страждав у той час психологічним розладом не зміг такого витерпіти. У якийсь момент він накинувся на Поля Гогена з ножем. Так і не наздогнавши свою жертву, Ван Гог відрізав собі вухо, а Гоген поїхав назад до Парижа.

Мрійник по натурі, Поль Гоген все життя шукав рай земний, щоб відобразити його в своїх творах. Шукав його в Бретані, на Мартініці, на Таїті, на Маркізьких островах.

У 1889 році відвідавши художню виставку в Парижі, він прийняв рішення оселитися на Таїті. Грошей, природно, у Гогена не було, і він почав розпродавати свої картини. Зібравши близько 10 тис. франків він відправився на острів.

Влітку 1891 року Поль Гоген взявся до роботи, купивши невелику солом’яну хатину на острові. На багатьох картинах цього часу зображена дружина Гогена Техура, якій було всього 13 років. Її батьки з радістю віддали її в дружини Гогену. Робота була плідною, Гоген написав багато цікавих картин на Таїті. Але час минав, і гроші закінчувалися. Гоген поїхав до Франції, де його чекала невелика спадщина.

Після принизливої ​​критики сучасників Поль Гоген на батьківщині не затримався і в 1895 році знову, і вже в останній раз, поїхав на Таїті. Незважаючи на величезні матеріальні труднощі, хвороби, пригнічений стан і прагнення писати складні за композицією і трактуванню картини, Гоген знаходить час на створення милих натюрмортів, дихаючих спокоєм, умиротворенням, блискучих яскравими фарбами. Натюрморт «Квіти і кішки» був написаний Гогеном в 1899 році, в кінці життєвого шляху великого живописця.

У 1901 році художник перебрався на острів Доменік (Маркізькі острови), де і помер від серцевого нападу 9 травня 1903 року. Поль Гоген був похований на місцевому католицькому кладовищі острова Доменік (Хіва-Оа).

Навіть після смерті художника французька влада на Таїті, що переслідували його за життя, безжально розправилася з його художньою спадщиною. Неосвічені чиновники продавали його картини, скульптури, дерев’яні рельєфи з молотка за безцінь. Жандарм, який проводив аукціон, на очах у присутніх людей зламав різьблену палицю Гогена, але приховав його картини і, повернувшись до Європи, відкрив музей художника. Визнання прийшло до Гогена через 3 роки після його смерті, коли в Парижі було виставлено 227 його робіт. Французькі критики, які зло висміювали художника за життя з приводу кожної з його нечисленних виставок, почали друкувати хвалебні оди його мистецтву. Про нього писали статті, книги та спогади.

Одного разу в листі до Поля Серюзье Гоген з відчаєм припустив: «… мої картини лякають мене. Ніколи публіка не прийме їх ». Однак, картини Гогена публіка приймає і купує за великі гроші. Наприклад, в 2015 році неназваний покупець з Катару (за даними МВФ-найбагатшої країни світу з 2010 року) купив картину Гогена «Коли весілля?», за 300 млн. доларів. Картина Гогена отримала почесний статус найдорожчої картини в світі.

Справедливості заради потрібно відзначити, що Гогена абсолютно не хвилювала відсутність інтересу публіки до його творчості. Він був переконаний: «Кожен повинен слідувати за своєю пристрастю. Я знаю, що люди будуть розуміти мене все менше і менше. Але хіба це може мати якесь значення? »

Все життя Поля Гогена була боротьбою з міщанством і забобонами. Він завжди програвав, але, завдяки своїй одержимості, ніколи не здавався. Любов до мистецтва, що жила в його неприборканому серці, стала дороговказною зіркою для художників, які йшли по його слідах.

Список літератури:

Коллекция «Великие художники»: в 30 т. – К.: ЗАТ «Комсомольская правда – Украина», 2010. – Т. 8: Поль Гоген. – 2010. – 48 с.: ил. – (Сер. «Великие художники»).

Ладвинская, А.А. Жизнь выдающихся людей: 70 знаменитых художников: судьба и творчество / А.А. Ладвинская. – Донецк: ООО ПКФ «БАО», 2006. – 448 с.

Перрюшо, А. Жизнь Гогена / Анри Перрюшо. – М.: Радуга, 1989. – 336 с.

Юиг, Р. Гоген: альбом / Рене Юиг. – М.: Слово, 1990. – 96 с.: ил.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *