П’єр Кюрі: до 160-річчя від дня народження французького вченого-фізика, лауреата Нобелівської премії

П’єр Кюрі

15.05.1859 – 19.04.1906

Французький фізик П’єр Кюрі народився в Парижі. Він був молодшим з двох синів лікаря Ежена і Софі-Клер Кюрі. Хлопчик отримав домашню освіту і вже в шістнадцять років отримав вчений ступінь бакалавра Паризького університету (Сорбонни). Два роки по тому він отримав ступінь ліценціата (магістра) фізичних наук.

У 1878 р. Кюрі разом зі своїм старшим братом Жаком зайнявся дослідженням природи кристалів. Брати Кюрі відкрили п’єзоелектрику і п’єзоелектричний кварцовий балансир, який можна вважати попередником основних вузлів і модулів сучасних кварцових годинників і радіопередавачів. Статті Кюрі і понині не втратили свого значення для кристалографії.

На підставі великого числа експериментальних даних (1890-1895) Кюрі встановив залежність між температурою і намагніченістю, що згодом отримало назву закону Кюрі.

Працюючи над дисертацією, Кюрі в 1894 р. зустрівся з Марією Склодовською, молодою польською студенткою фізичного факультету Сорбонни. Вони одружилися в липні 1895 р. а в 1897 р., незабаром після народження першої дитини, Марія Кюрі приступила до досліджень радіоактивності, які незабаром поглинули увагу П’єра до кінця його життя.

Інтереси подружжя Кюрі як дослідників злилися настільки повно, що навіть в своїх лабораторних записах вони завжди вживали займенник «ми». У 1898 р. подружжя відкрило нові елементи – полоній (названий так на честь батьківщини Марії) і радій, а в 1899 р. – явище радіоактивності.

У 1901 р. Кюрі виявив біологічну дію радіоактивного випромінювання, через два роки ввів поняття періоду напіврозпаду радіоактивності, вважаючи, що варто використовувати його як еталон часу для встановлення абсолютного віку земних порід.

Спільно з А. Лабордом Кюрі виявив мимовільне виділення тепла солями радію, що послужило першим наочним свідченням існування атомної енергії.

Працюючи в наступні чотири роки в примітивних і шкідливих умовах, подружжям Кюрі вироблялись операції хімічного поділу в величезних чанах, встановлених в дірявому сараї, а всі аналізи – в крихітній, бідно оснащеній лабораторії Муніципальної школи.

У вересні 1902 р. Кюрі повідомили про те, що їм вдалося виділити одну десяту грама хлориду радію і визначити атомну масу радію, яка виявилася рівною 225. Визнання і нагороди за його відкриття прийшли майже відразу.

Кюрі опублікували величезну кількість інформації про радіоактивність, яка була зібрана ними за час досліджень: з 1898 по 1904 р. вони випустили тридцять шість робіт.  Кюрі спонукали інших фізиків також зайнятися вивченням радіоактивності.

Кюрі одними з перших зрозуміли, що радій може застосовуватися і в медичних цілях. Помітивши вплив випромінювання на живі тканини, вони висловили припущення, що препарати радію можуть виявитися корисними при лікуванні пухлинних захворювань.

Шведська королівська академія наук присудила подружжю Кюрі половину Нобелівської премії з фізики 1903 р. «в знак визнання … їх сумісних досліджень явищ радіації, відкритих професором Анрі Беккерелем», з яким вони розділили премію. Кюрі були хворі і не змогли бути присутніми на церемонії вручення премії. У своїй Нобелівській лекції, прочитаної два роки по тому, Кюрі вказав на потенційну небезпеку, яку представляють радіоактивні речовини, якщо вони потраплять не в ті руки, і додав, що «належить до числа тих, хто разом з Нобелем вважає, що нові відкриття принесуть людству більше бід, ніж добра ».

Радій – елемент, що зустрічається в природі вкрай рідко, і ціни на нього, з урахуванням його медичного значення, швидко зросли. Кюрі жили бідно, і нестача коштів не могла не позначатися на їх дослідженнях. І все ж вони рішуче відмовилися від патенту на свій екстракційний метод, так само як і від перспектив комерційного використання радію. На їхнє переконання, це суперечило б духу науки – вільному обміну знаннями. Незважаючи на те, що така відмова позбавила їх чималих прибутків, фінансове становище Кюрі поліпшився після отримання Нобелівської премії та інших нагород.

У жовтні 1904 р. Кюрі був призначений професором фізики Сорбонни, а Марія Кюрі – завідувачкою лабораторії, якою раніше керував її чоловік. У грудні того ж року у Кюрі народилася друга дочка. Серйозний, стриманий, цілком зосереджений на своїй роботі, Кюрі був разом з тим доброю і чуйною людиною. Він користувався досить широкою популярністю як натураліст-любитель. Одною з улюблених його розваг були піші або велосипедні прогулянки. Незважаючи на зайнятість в лабораторії і сімейні турботи, Кюрі знаходили час для спільних прогулянок.

Доходи родини зросли, покращилося фінансування досліджень, у подружжя з’явилися плани створення нової лабораторії. Але, як і Беккерель, Кюрі пішов з життя занадто рано, не встигнувши насолодитися тріумфом і здійснити задумане. У дощовий день 19 квітня 1906 р., переходячи вулицю в Парижі, він загинув в дорожній катастрофі.

Марія Кюрі успадкувала його кафедру в Сорбонні, де продовжила свої дослідження радію. У 1910 р. їй вдалося виділити чистий металевий радій, а в 1911 р. вона була удостоєна Нобелівської премії з хімії. У 1923 р. Марі опублікувала біографію Кюрі. Старша дочка Кюрі, Ірен (Ірен Жоліо-Кюрі), розділила зі своїм чоловіком Нобелівську премію з хімії 1935 р .; молодша, Єва, стала концертуючою піаністкою і біографом своєї матері. Крім Нобелівської премії, Кюрі був удостоєний ще декількох нагород і почесних звань, в тому числі медалі Деві Лондонського королівського товариства (1903) і золотої медалі Маттеуччі Національної Академії наук Італії (1904). Він був обраний до Французької академії наук (1905). На честь П’єра і Марії Кюрі названий штучний хімічний елемент – кюрій.

Список літератури:

Иоффе, А.Ф. О физике и физиках: статьи, выступления, письма / А.Ф. Иоффе. –Л.: Наука, 1985. – 544 с.

Кордун, Г.Г. Біографічний довідник  видатних фізиків / Г.Г. Кордун. – К.: Рад.школа, 1985. – 285 с.

Кордун, Г.Г. Учням про видатних фізиків / Г.Г. Кордун. – К.: Рад.школа, 1979. – 134 с.: іл.

Кудрявцев, П.С. Курс  истории физики: учеб. пособие для студентов пед. ин-тов по физ. спец./ П.С. Кудрявцев. –М.: Просвещение, 1982. – 448 с.: ил.

Кюри, Е. Мария Кюри / Ева Кюри. – М.: Атомиздат, 1979. – 320 с.

Льоцци, М. История физики / Марио Льоцци. – М.: Мир, 1970. – 464 с.: ил.

Собесяк, Р. Шеренга великих физиков / Ришард Собесяк. – Краков: Наша ксенгарня, 1973. – 176 с.

Храмов, Ю. А. Биография физики: хронол. справ. / Ю.А. Храмов. – К.: Техніка, 1983. – 344 с.: ил.  

Храмов, Ю. А.  Физики: биограф. справ. / Ю.А. Храмов. – М.: Наука, 1983. – 400 с.: ил.

Чолаков, В. Нобелевские премии. Ученые и открытия / В Чолаков. – М.: Мир, 1986. – 368 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *