Томас Алва Едісон: до 170-річчя від дня народження американського вченого та винахідника

Томас Алва Едісон

11.02.1847 – 18.10.1931

 

Томас Алва Едісон – знаменитий американський винахідник-самоучка і бізнесмен. Едісон запатентував понад тисячу винаходів, найбільш відомими з яких є лампа розжарювання і фонограф. Також на рахунку Едісона удосконалення телеграфу, телефону і певний внесок в розвиток американської кіноіндустрії завдяки винайденому їм Кінетографу. Едісон першим у світі створив науково-дослідний центр.

Томас Едісон народився 11 лютого 1847 року в місті Майлен  в американському штаті Огайо. Предки Едісона прибули до Америки з Голландії.

Дитинство Едісона частково нагадує дитинство іншого геніального винахідника – Костянтина Ціолковського. Обидва перенесли скарлатину і практично оглухли, обидва були визнані непридатним для навчання в школі. Але якщо Ціолковський провчився в школі кілька років, то Едісон ходив до школи лише три місяці, після чого був названий вчителем «неспроможним до навчання». В результаті Едісон отримав лише домашню освіту від своєї матері.
У 1854 році Едісони переїхали в Порт-Гурон (штат Мічиган), там маленький Томас продавав газети і льодяники в поїздах, а також допомагав матері продавати фрукти та овочі. На дозвіллі Томас захоплювався читанням книг і науковими дослідами. Свою першу наукову книгу він прочитав у віці 9 років. Це була “Натуральна і експериментальна філософія” Річарда Гріна Паркера, що розповідає про майже всі науково-технічні відомості того часу. З плином часу він виконав майже всі експерименти, зазначені в книзі. Свою першу лабораторію Едісон влаштував в багажному вагоні поїзда, але після пожежі, що сталася там внаслідок його експериментів, він був викинутий кондуктором на вулицю разом з лабораторією.

Під час роботи на залізниці підліток-Едісон заснував власну шляхову газету Grand Trunk Herald, яку він друкував з 4-ма помічниками.

У серпні 1862 року Едісон рятує від загибелі сина начальника однієї зі станцій. Начальник запропонував на знак вдячності навчити його телеграфної справи. Протягом декількох років Едісон працював в різних філіях телеграфної компанії “Western Union” (ця компанія існує досі і після занепаду телеграфу займається грошовими переказами).

Перші спроби Едісона продати свої винаходи були невдалими, так було з приладом для підрахунку поданих голосів за і проти, а також з апаратом для автоматичного запису біржових курсів. Однак незабаром справи пішли успішно. Найважливішим винаходом Едісона, що привів зрештою до створення комп’ютерних мереж, стало створення  квадруплексного телеграфа. Винахідник планував виручити за нього 4-5 тисяч доларів, але в підсумку в 1874 році продав його компанії Вестерн Юніон за 10 тисяч доларів (приблизно 200 тисяч доларів з урахуванням інфляції на сьогодні). На отримані гроші Едісон відкриває в селі Менло-Парк першу промислову науково-дослідну лабораторію в світі, де працював по 16-19 годин на добу.

Став крилатим вислів Едісона: “Геній – це 1 відсоток натхнення і 99 відсотків потіння”. Для самого Едісона, яким був самоуком, все саме так і було, за що його критикував інший знаменитий винахідник Нікола Тесла:

“Якби Едісону знадобилося знайти голку в стозі сіна, він не став би втрачати часу на те, щоб визначити найбільш вірогідне місце її знаходження. Він негайно з гарячковим старанністю бджоли почав би оглядати соломинку за соломинкою, поки не знайшов би предмета своїх пошуків. Його методи вкрай неефективні: він може витратити величезну кількість часу і енергії і не досягти нічого, якщо тільки йому не допоможе щаслива випадковість. Спочатку я з сумом спостерігав за його діяльністю, розуміючи, що невеликі творчі знання і обчислення заощадили б йому тридцять відсотків праці. Але він мав непідробне презирство до книжкового утворення і математичних знань, довіряючи цілком своєму чуттю винахідника і здоровому глузду американця “.

Втім, не знаючи, наприклад, вищої математики, Едісон не цурався вдаватися до допомоги більш кваліфікованих помічників, які працювали в його лабораторії.


Винаходи

У 1877 році Томас Едісон представив світу невідоме досі диво – фонограф. Це був перший прилад для запису і відтворення звуку. Для демонстрації Едісон записав і відтворив слова з дитячої пісеньки “Mary had a little lamb” (У Мері був баранчик). Після цього люди стали називати Едісона “чарівником з Менло Парк”. Перші фонографи продавалися по 18 доларів за штуку. Через 10 років Еміль Берлінер винайшов грамофон, який незабаром витіснив едісоновськой фонографи.

У 70-х роках Едісон намагався вдосконалити лампи розжарювання, які до сих пір жодному вченому до нього не вдавалося зробити загальнодоступними і готовими до промислового виробництва. Едісону це вдалося: 21 жовтня 1879 року винахідник закінчив роботу над лампочкою розжарювання з вугільною ниткою, яка стала одним з найбільших винаходів 19 століття.

Щоб показати можливість використання лампочок в великих масштабах, Едісон створив електростанцію, що забезпечила електрикою цілий район Нью-Йорка. Після успіху своїх дослідів Едісон заявив: “Ми зробимо електрику такою дешевою, що тільки багатий буде палити свічки”.

Едісон запатентував флуороскоп – прилад для створення рентгенографії. Однак досліди з рентгенівським випромінюванням серйозно підірвали здоров’я Едісона і його помічника. Томас Едісон відмовився від подальшого розвитку в цій області і заявив: “Не кажіть мені про рентгенівські промені, я їх боюся”.

У 1877-78 роках Едісон придумав вугільний мікрофон, який значно посилив гучність телефонного зв’язку і використовувався до 80-х років 20-го століття.

Едісон залишив свій слід і в кінематографі. У 1891 році в його лабораторії був створений Кінетограф – оптичний прилад для зйомки рухомих зображень. А в 1895 році Томас Едісон придумав кінетофон – прилад, який дозволяв демонструвати рухомі картинки з фонограмою, чутної через навушники, записаної на фонографі.

14 квітня 1894 Едісон відкрив зал Кінетоскоп Парлор, в якому було десять ящиків, призначених для демонстрації фільмів. Один сеанс в такому кінотеатрі коштував 25 центів. Глядач дивився у вічко апарату , щоб переглянути невеличкий фільм. Але через півтора року ця ідея була похована братами Люм’єр, котрі продемонстрували можливість показу фільмів на великому екрані.

Відносини з кінематографом взагалі складалися для Едісона напружено. Йому подобалося німе кіно, особливо фільм “Народження нації” 1915 року. Улюбленими актрисами Едісона були зірки німого кіно Мері Пікфорд і Клара Боу. Але до появи звукового кіно Едісон поставився негативно, кажучи, що гра акторів стала не такою гарною: “Вони концентруються на голосі і забули, як діяти. Я відчуваю це більше, ніж ви, тому що я глухий”.

Родина

Едісон був двічі одружений. Першою його дружиною була телеграфістка Мері Стіллвелл (1855-1884). Вони одружилися в 1871 році. У цьому шлюбі було троє дітей: дочка і два сини. Як кажуть, Едісон після весілля пішов працювати і працював до пізньої ночі, забув про першу шлюбну ніч. Мері померла на 29-му році життя імовірно від пухлини мозку.

У 1886 році Едісон одружився на Мині Міллер (1865-1947), батько якої також, як і Томас Едісон, був винахідником. Міна набагато пережила Томаса Едісона (він помер в 1931 році у віці 84-х років). У цьому шлюбі було також троє дітей: дочка і два сини.

Едісон був винятково працелюбним, міг працювати по 20 годин на добу, мав надзвичайно широкий світогляд, що дозволяв охопити всю проблему в цілому, і феноменальною винахідницькою інтуїцією. Він був фанатом праці, але не її рабом. Любив музику, сам відмінно грав на скрипці. Щодня переглядав по сім-вісім газет. Читав наукові та загальнолітературні журнали. З письменників більше за інших цінував Шекспіра і Гюго. Його особиста бібліотека складалася з 60 тисяч книг і журналів англійською, французькою, італійською та німецькою мовами.

На рубежі XIX і XX століть американський електротехнічний журнал запропонував читачам визначити рейтинг 25 найвидатніших електротехніків. Едісон зайняв почесне четверте місце після Майкла Фарадеялорда КельвінаДжеймса Максвелла. Він подарував людству масу винаходів, які сприяли прогресу суспільства.       

    Унікальність Едісона не тільки в його багатогранній і плідній винахідницькій діяльності — ним отримано понад 2300 патентів на винаходи, такої кількості до нього ніколи не отримувала жодна людина, — але і в рідкісному поєднанні таланту винахідника з талантом перспективного і масштабно мислячого організатора. Він створив індустрію винаходів, організував ряд науково-дослідних і виробничих комплексів по масовому випуску і впровадженню розроблених в його лабораторіях виробів, заклав основи електротехнічної промисловості США і багато в чому сприяв розвитку цієї галузі в Європі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *