Вадим Петрович Скомаровський: до 80-річчя від дня народження українського поета

Вадим Петрович Скомаровський

«Щасливий, хто ходить стежками свого дитинства»

Народна мудрість

Нар. 01.06.1937

Народився Вадим Скомаровський   в живописному селі Балико-Щучинка (Кагарлицький район на Київщині). Село лежить на покраяному ярами правому березі Дніпра, довкола ліси, а в лісах — озера. А які багатозначні і загадкові там назви місцевостей — Криничний яр, Воронів ліс, Боброве озеро, Чаїний острів. Ця багата природа розвивала творчу уяву майбутнього поета, дещо скрашувала його дитинство, яке припало на роки Вітчизняної війни. Під час фашистської окупації він втратив двох менших братів. На фронті під Ленінградом у січні 1944 року загинув батько Вадима — Петро Якимович Скомаровський, колишній директор сільської школи, вчитель української мови та літератури. У дитячій пам’яті Вадима на все життя вкарбувалися події 1943 року на героїчному Букринському плацдармі, в епіцентрі якого на високому правобережжі Дніпра знаходилася рідна Балико-Щучинка. Часто згадувала про воєнне лихоліття і мати Вадима – Федосія Василівна, яка все життя працювала в сільській школі вчителькою початкових класів. По батьківських стопах пішов і Вадим: після закінчення семирічки, а потім Ржищівського педучилища працював учителем у Бородянській школі на Київщині. Згодом Вадим Скомаровський закінчив Ізмаїльський педінститут. І подальша його журналістська робота, робота головним редактором і директором видавництва «Молодь» була тісно пов’язана зі школою, з дітворою та молоддю.

1956 року Вадим Скомаровський надрукував у журналі «Піонерія» свій перший вірш для
дітей і, можливо, сам того не знаючи, зробив свій вибір: став на літературний шлях і назавжди залишився вірним юним читачам. Уже перші книжечки Вадима Скомаровського «У сестрички радість» (1959) та «Зірочка» (1961) засвідчили, що в автора є природний даррозповідати про дітей і для дітей, поетично змальовувати природу.

У дитинстві майбутній поет зачитувався чудовими книжками Аркадія Гайдара і Миколи Трублаїні, наскрізь пронизаними романтикою подвигів. Шана до відомих письменників залишилася у Вадима Скомаровського на все життя. І поет захотів розповісти сучасним школярам проїхнє незвичайне життя. Так появилися талановиті поеми «Зошит у лінійку», «Багряний листок», «Вітер мандрів».

З роками тематика творів Вадима Скомаровського розширилась. До образів земляків, до чарівних пейзажів рідного краю додалися нові герої — діти й дорослі, нові краєвиди.

Найбільша творча увага письменника зосереджена на постаті Великого Кобзаря. У 1963 році побачила світ книжка Вадима Скомаровського «На Тарасовій горі» — вірші, присвячені Тарасові Шевченку. Згодом письменник неодноразово звертався до цієї тематики у книжках «Тарасова криниця» (1973) й «Тарасові птиці» (1979). Поема «Тарасові птиці» — одна з найяскравіших поем про Великого Кобзаря в українській дитячій літературі. Поема складається з окремих розділів-віршів, поєднаних між собою сюжетною хронологією перебування Тараса Шевченка на півострові Мангишлак під час заслання. Скомаровському поталанило створити живий образ українського генія в поемі «Тарасові птиці». 

Скомаровський також є автором  казок «Де поділися зірки?», «Чому в морі вода солона», «Чому Лютий короткий» та інші. Вони цікаві та повчальні.

Більшість віршів Вадима Скомаровського — це невимушені оповідки про ту чи іншу пригоду і обов’язково з несподіваною розв’язкою. Цікаво, наприклад, прочитати, як моряки врятували напівзамерзлих солов’їв, що заблукавши у пітьмі, прибилися на корабель(«Солов’ї»). Люди по черзі зігрівали «дві безпорадні грудочки малі» своїм диханням, годували крихтами хліба. І сили повернулися до солов’їв.

Незвичайна подія відбулася в лісі («Погоня»). Там дуб захистив бідолашного зайчика від лисиці: скинув, наче з рукава, снігу на його сліди: спробуй тепер, лисице, заячу стежку віднайти! Справжня біда трапилася з окунцями: «опинились окунці в лузі після повені», а вода почала спадати («Окунці-стрибунці»). Проте біди не сталося — діти виловили окунців і кинули у Дніпро. Читаючи такі вірші, постійно ловиш себе на думці, що треба берегти все живе, любити й плекати красу довкола нас.

Новою, цікавою гранню творчості Вадима Скомаровського стали гумористичні, сатиричні поезії, мініатюри, шаржі. Про це свідчить нова збірка поета «Комп’ютер з характером», що вийшла друком у 2002 році.
Пише також гумористичні, сатиричні поезії, мініатюри, шаржі.

З-поміж віршованих книжок, що з’явилися останнім часом, увагу привертає збірка поезій Вадима Скомаровського «Джерело з Криничного яру», випущена видавництвом «Альтерпрес». Епіграфом автор узяв слова з народної мудрості: «Щасливий, хто ходить стежками свого дитинства». І хоч збірка адресована дітяммолодшого та середнього шкільного віку, вірші про красу рідного краю, без сумніву, западуть у душу і дорослому читачеві.

Вадим Скомаровський давно знаний як дитячий письменник, чиї вірші увійшли до багатьох читанок і хрестоматій, отже — стали хрестоматійними. Крім того, він автор і поем, і сатирично-гумористичних творів. Цього разу бачимо поета в іпостасі тонкого пейзажного лірика. Збірка «Джерело з Криничного яру» складається з чотирьох розділів, власне кажучи — це пори року. В такій послідовності й гуртуються поезії: весна, літо, осінь, зима. Але це не просто описовість, не констатація явищ природи. Вірші В. Скомаровського, зігріті сердечністю, увібрали в себе те, що стосується кожного з нас, — наше ставлення до матері-землі, до її, здавалось би, інфантильних барв і щедрот.
Твори В. П. Скомаровського перекладено російською, білоруською, молдавською, казахською, киргизькою, туркменською, башкирською мовами. Відомі вони читачам у Болгарії, Польщі, Чехії, Канаді. Поет також відомий як перекладач з російської, білоруської і туркменської мов.

В. Скомаровський — лауреат чотирьох літературних премій:

Вибрані твори

  • Вітер мандрів: поема / Худож. В.Савадов. — К.: Веселка, 1984. — 23 с.: ілюстр.
  • Вогненні дороги: Поема про Аркадія Гайдара / Худож. В.Савадов. — К.: Веселка, 1989. — 55 с.: ілюстр.
  • Диво-камінь самоцвіт: Казки / Худож. Н.Сосніна. — К.: Веселка, 1994. — 24 с.: ілюстр.
  • Завтра в школу: Вірші / Худож. Н.Харлампієва. — К.: Веселка, 1988. — 32 с.: ілюстр.
  • Зозулин ліс: Поема / Мал. В.Савадова. — К.: Веселка, 1986. — 15 с.: ілюстр.
  • Зоряна мрія: Вірші та поеми / Худож. С. Я. Зорук. — К.: Молодь, 1992. — 103 с.: ілюстр.
  • Свіжа борозна: Вибрані твори / Передм. В.Дончика; Оформ. В.Савадова. — К.: Веселка, 1987. — 189 с.: ілюстр. — (Бібл. сер.).
  • Сонячні зернята: Поеми, вірші, казки / Мал. В.Євдокименка. — – К.: Веселка, 1982. — 79 с.: ілюстр.
  • Тарасові птиці: Поеми і вірші Мал. О.Івахненка. — К.: Веселка, 1979. — 31 с.: ілюстр.
  • Цілюще яблуко: За пол. нар. казкою / Худож . І.Вишинський. — К.: Веселка, 1991. — 23 с.: ілюстр.
  • Комп’ютер з характером, К, 2002.

Список літератури

Скомаровський, В.П. Комп’ютер з характером: сатира та гумор / Вадим Скомаровський. – К.: Укр. письменник, 2002. – 175 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *