Ян-Улоф Екхольм: до 90 – років від дня народження шведського прозаїка, автора численних детективів та книг для дітей

Ян-Улоф Екхольм

20.10.1931 – 14.01.2020

Ян-Улоф Екхольм народився в невеликому містечку Авеста, розташованому в центральній частині Швеції.

Свою літературну діяльність Екхольм почав, працюючи репортером у місцевій газеті Avesta-Posten, яка видавалася недалеко від його рідного села Грітнес. Вперше шведський читач знайомиться з творчістю Екхольма в 1950 році: його твір «Те да Се в джунглях» (“Ditt och Datt i urskogen”) розповідає про пригоди Дітта і Датта, кішки і такси.

У 1958 році було опубліковано повість «Те да Се з міста Авось да Мабуть» (“Ditt och Datt på Måfå”). У цьому творі розповідається про місто, де живуть безтурботні і життєрадісні тварини, і про їх веселі пригоди. Це історія про дружбу – про дружбу, здавалося б, неможливу, про дружбу кота і собаки. І використання образів тварин дозволяє наочніше цю тему показати. Дія відбувається у вигаданому містечку Авось та Мабуть, в якому «найкраще їхати в іграшковому автомобілі, краще – в синьому» і який населений найрізноманітнішими тваринами, що володіють однією особливістю – всі вони добрі. Варто відзначити і забавні назви станцій, вулиць і бульварів, які не зустріти в реальному житті. Опис міста віддає утопією – всі тварини живуть в мирі та злагоді, радіють життю і благоденствують.

Казки Яна Екхольма відрізняються добротою і теплотою, хоча уважний читач і помітить частку іронії, яка не відразу кидається в очі. На прикладі веселих казкових сюжетів автор показує серйозну проблему, властиву шведському суспільству – соціальну нерівність, а також іронізує над «шведською моделлю суспільства» (її риси, безумовно, перебільшені і гіперболізовані, ми бачимо на прикладі міста Авось да Мабуть), в деякому роді розвінчуючи її.

У 1964 році публікується його книга для дітей «Кіоск продавця сосисок».

В нашій країні письменник найбільш відомий своєю казковою повістю «Тутта Карлссон Перша і єдина, Людвіг Чотирнадцятий і ін.» (1965) Книга була переведена і стала хітом. Спочатку Екхольм навіть не підозрював про це. Книга стала настільки популярна в СРСР, що по ній були зняті мюзикли, записані вінілові пластинки і радіоспектаклі. У 1984 році в СРСР був знятий фільм «Рудий, чесний, закоханий», а також вийшли мультфільми «Як лисиці з курми подружилися» і «Маленький рижик».

У цій казковій повісті розповідається про сімейство лисиць, зокрема, про лисеня на  ім’я Людвіг Чотирнадцятий, про його дружбу з курчам Тутті Карлссон і їхні пригоди. На перший погляд, сюжет простий і невибагливий, але автор за зовнішньою легкістю і казковістю ховає глибокий сенс і піднімає важливі проблеми. Екхольм дотримується традиційних казкових прийомів і образотворчих засобів. Антропоморфізм, а в даному випадку – перенесення властивих людині психічних властивостей і якостей на тварин, тут допомагає краще і наочніше позначити основну тему казки – тему дружби.

Незабаром після цього виходить чотирисерійної серіал «Фрекен Стол» про вчительку на пенсії, яка бореться зі злочинністю. В основі серіалу – твори Екхольма «Фрекен Стол, страх всіх злочинців» (“Fröken Ståhl, alla bovars skräck”, 1966) і «Фрекен Стол і королівська корона» (“Fröken Ståhl och kungens krona”,1967).

У 1968 році Ян-Улоф Екхольм переходить від написання дитячих книг до жанру криміналу.

У його першому детективному оповіданні «Остання подорож-вбивство!» (“Sista resan-Mord!”, 1968) читачі познайомилися з журналістом Гораном Сандалом, який стане постійним головним героєм детективних творів Екхольма. Інший головний герой – сільський листоноша Інгемар Свенссон, вперше представлений в книзі “Скорботний і зниклий безвісти» («Sörjd och saknad»), опублікованій в 1990 році.

Невід’ємною рисою детективних історій Екхольма є те, що вони відбуваються в маленьких містечках, де мережа брехні серед друзів так само широко поширена, як і каламбури і гумористичні елементи в його творах. Незважаючи на те, що в основному їх називають детективними романами, детективна література Екхольма часто має відкритий кінець, залишаючи читачам гадати, хто міг бути справжнім вбивцею.

У 1974 році Ян-Улоф Екхольм був обраний до Шведської академії кримінальної фантастики і був удостоєний вищої нагороди цієї спільноти. Він залишався почесним членом Академії до самої смерті.

У 1977 році Екхольм стає одним із засновників Асоціації детективних письменників Стокгольма і залишався її членом до 2002 року.

1980-і і 1990-і були одними з найбільш плідних у творчому житті Екхольма. Його розумні детективні книги з’являлися одна за одною, багато з них були переведені датською, німецькою, російською, французькою та норвезькою мовами.

За книгу «Вбивство в Молдарені» («Mälarmördaren»,1979) Екхольм був удостоєний вищої нагороди Шведського Союзу письменників-криміналістів.

В 2000 році Екхольм здобує Премію імені Туре Свентона (швед. Ture Sventon-priset Temmelburken) в області детективної літератури для дітей та підлітків за книгу «Ділянка на продаж» («Tomten till salu», 1998).

На початку 2000-х років Екхольм звернувся до ще одного жанру – легкої для читання підліткової фантастики. Всього Екхольм написав десять таких оповідань і був удостоєний премії дитячої культури Temmelburken, яка щорічно вручається на Ґетеборзькому книжковому ярмарку. Як автор дитячих книг він також повернувся, натхненний на творчість народженням свого першого онука.

У 2005-2008 роках він випустив серію повістей для школярів про пригоди хлопчика Лассе, який допомогав батькові-поліцейському розслідувати злочини.

Останнім твором Екхольма стала книга “Виходить, хлопчик» («Det löser sig, grabben»), видана в 2009 році.

Ян-Улоф Екхольм помер в Стокгольмі (Нокебю, Бромма) 14 січня 2020 року.

Але за минулі роки інтерес до його творчості не згас. Навпаки, Людвіг Луріфакс живе і в нашій країні, де покоління, яке виросло з цією книгою, тепер розповідає його казки своїм власним дітям.

Одночасно в Швеції перевидаються книги про фрекен Стол. Три детективних оповідання Екхольма 70-х років також були випущені у вигляді аудіокниг в 2020 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *