“Задля Вашої безпеки”

В кіноклубі  Docudays UA «Долоні» відбувся кінопоказ про життя бездомних.

«Це єдиний в Кремнієвій долині цілодобовий автобус, який роками бездомні використовують як місце для ночівлі» – цим висловом закінчується короткометражна стрічка  «Готель 22», знята документалісткою Елізабет Лонг (2014, США). Саме її 29.04.2021 р. подивились і обговорили онлайн глядачі кіноклубу Docudays  UA  «Долоні» (що працює при Запорізькій обласної бібліотеці для юнацтва).

Події стрічки відбуваються протягом однієї ночі у  звичайному автобусі  № 22 в Пало Альто, який в ночі перетворюється на неофіційний притулок для безхатченків задля безпеки в нічний час доби.

Після перегляду модераторка кіноклубу Лариса Головко  запросила всіх прийняти участь в дискусії.

Учасники зустрічі поділилися своїми враженнями від перегляду: про прояви дискримінації і ксенофобії  щодо бездомних та афроамериканців, побачені у фільмі.  А потім мова перейшла на події, які зараз відбуваються в Запоріжжі. На зустріч запросили громадську активістку Олену Макайя,  і вона розповіла про історію, що сталася з її інтернаціональною родиною нещодавно.  Пані Олена має чудову багатодітну родину і її чоловік Мішель (уроженець Конго) більше ніж двадцять років мешкає в Запоріжжі. Але минулого тижня, коли подружжя поверталося додому з великими пакунками, вони вирішили скористатися таксі (BOLT), водій Дмитро, коли побачив чоловіка, повівся хамовито і відмовився везти. Про цей випадок расизму Олена написала на своїй сторінці у Фейсбук. Оскільки її багато людей поважає як громадського діяча і волонтера, громадськість її підтримала, підключилось Медіа. В результаті такого інциденту водія відключили від мережі  BOLT. Адміністрація таксі вибачилась онлайн перед сім’єю Макайя на своїй сторінці. А в соцмережах розпочалася акція «НЕ будь BOLTом,  не толеруй расизм!».

Експертка – Оксана Бекетова, голова  Запорізької обласної організації «ТОВАРИСТВА ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА В УКРАЇНІ», розповіла  про велику  волонтерську роботу щодо покращення соціальних умов бездомних та проблем, яких дуже багато в Запоріжжі: «На жаль, місцева влада байдужа до проблем безхатченків. Вони жодного разу не приходили на заходи, які регулярно проводять волонтери. Не бачили як відбувається гаряче харчування бездомних. Яка велика черга людей за їжою. Скільки треба докласти зусиль, щоб люди залишалися людьми. Вулиця швидко «поглинає».

“Тридцять ліжко-місць для безхатченків у місті – це просто смішно! Запоріжжю дуже потрібен соціальний готель. І у нас є таке місце – це Модульне містечко для вимушених переселенців із зони ООС.  Там їх зараз залишилось 60-70 сімей. Їх давно вже треба переселити в гуртожитки, в яких є місця для них. Вони вже давно стали місцевими жителями. А  компактне містечко – зробити соціальним  готелем для проживання і соціалізації бездомних людей». Громадська активістка Ада Мирська запропонувала залучати на наступних зустрічей представників влади. І самим шукати місця для майбутнього готелю, а «заброшек» у Запоріжжі багато, щоб запропонувати владі зробити для вразливих верств населення безпечний простір для життя.

До обговорення долучилась Ірина Федорець, заступниця начальника філії Державної установи “Центр пробації в Запорізькій  області”, яка розповіла про свою роботу з умовнозасудженими, які як і інші  вразливі групи населення часто піддаються дискримінації і не мають надійних умов  для проживання, роботи та коштів для гідного існування: «Бездомні не завжди були безхатченками. Треба про це пам`ятати! Це, насамперед  люди, які мають право гідно жити. Якщо би наша влада розуміла, які тяготи вони відчувають в житті на собі, вони змінили би своє ставлення до цих людей. Треба змінюватись нам самим, а не засуджувати їх».

Багато важливих тем обговорили громадські активісти під час зустрічі. І  пані Оксана Бекетова резюмувала наприкінці заходу, що це дуже важливо збиратися всім разом, обговорювати наболіле, виносити пропозиції, допомагати один одному, проводити спільні акції, і навіть просто для того, щоб тебе вислухали. А ще треба об’єднуватися, збиратись разом з владою і організовувати громальскі слухання».

Наприкінці заходу, модераторка Лариса Головко подякувала всім присутнім на засіданні за жваве обговорення.  І нагадала, що зараз триває друкований збір підписів за створення програми відкриття соціального готелю в Запоріжжі для бездомних в межах проекту кіноклубу Docudays UA «Долоні»  «Гавань надії»: соціальному готелю для бездомних у Запоріжжі – бути!».

Проєкт реалізується ГО «Комунікаційний центр «Долоні» з березня по липень 2021 року завдяки підтримці мережі кіноклубів з прав людини Docudays UA в рамках адвокаційної кампанії «Кампанія з підвищення рівня впливу громади на процеси прийняття рішень на місцях та розвитку демократичних стандартів врядування – на підтримку реформи децентралізації». І запросила на наступні онлайн-покази, які відбудуться вже скоро. На початку травня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *