1 вересня – День знань: історія свята

1 вересня – День знань

Історія свята

 

У п’ятницю, 1 вересня, в Україні святкують День знань.

У перший осінній день по всій країні в навчальних закладах лунають перші дзвінки, сповіщаючи про початок нового навчального року. Відповідно до закону про загальну середню освіту, прийнятому в травні 1999 року, в День знань – 1 вересня- починається навчальний рік у загальноосвітніх навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності. За законодавством, в Україні діє 11-річна система навчання і введено обов’язкову дошкільну освіту з п’яти років.

Для майже чотирьох мільйонів українських школярів почнеться навчальний рік, з них в 2017 році більше 400 тисяч за шкільні парти сядуть вперше. 16 566 шкіл відкриють двері для дітей в цьому році.

Крім того 1 вересня починаються заняття і в середніх спеціальних і вищих навчальних закладах. У цих закладах, як правило, проводять урочисті збори тільки для першокурсників: проводиться посвячення в студенти.

Історія свята

За багатьма джерелами історія цього свята почалася в Нікеї в 325 році, коли римський імператор Костянтин Великий, який визначив християнство основною релігією, зібрав перший Вселенський собор. Одним з важливих рішень цього собору було те, що дата 1 вересня з того моменту вважалася початком нового року.

Церковно-державне свято Новоліття у нас стали відзначати лише з 1 вересня 1492 року. Ну і оскільки всі школи того часу були створені при церквах, то і навчання в них логічно починалося з церковного нового року.

Навіть коли з 1700 року за рішенням Петра Першого офіційно новий рік почали обчислювати з січня, дата початку навчання формально залишилася колишньою, але могла варіюватися від кінця серпня до середини вересня.

До середини 30-х років XX століття точної дати початку навчального року не було і в СРСР. Згідно з постановою уряду від 14 серпня 1930 року, “всі діти у віці 8-10 років повинні були бути прийняті в школу восени”.

Єдину дату початку навчального року було встановлено в 1935 році : для всіх дітей вона була призначена на 1 вересня.

Саме свято з’явилося лише через 50 років , а разом з ним  і безліч інших шкільних традицій, в тому числі і останній дзвінок.

Особливе значення 1 вересня має для першокласників, які в цей день роблять важливий крок. Школа означає перехід з зовсім безтурботного дитинства в період відповідального навчання .

День знань в різних країнах

Першого вересня навчальний рік традиційно починається в Бельгії, Ірландії, Польщі, Словенії, Угорщині та Македонії, Казахстані, Киргизстані, Білорусі, Вірменії, Латвії,Росії і багатьох інших.

У Грузії навчання в державних школах з нового навчального 2017 року розпочнеться з 15 вересня.А ось школярам Фінляндії, Данії, Німеччини та Шотландії щастить менше, у них навчальний рік починається вже в серпні. При цьому, якщо в Фінляндії і Данії заняття в школах починаються масово в другій половині останнього місяця літа, а в Шотландії – в останній тиждень літа, що трохи раніше, ніж в середньому по Великобританії.

В Іспанії перший навчальний день – “плаваюча” дата, і в різних провінціях країни він настає в різний час. В цілому, згідно з законом, всі учні повинні приступити до навчання не пізніше 1 жовтня.

В Ізраїлі початок занять в школах, як правило, припадає на перше вересня, правда, іноді дата початку навчального року переноситься, наприклад, якщо перший день осені припадає на суботу або на національні свята.

У США це питання вирішується на рівні кожного штату незалежно від інших. Учбовий рік  може починатися в будь-який день серпня або в перших числах вересня.

У кожній з 16 федеральних земель Німеччини встановлені свої порядки щодо початку навчального року. Орієнтовно, діти приступають до навчання в серпні-вересні.

В Австрії першокласники  відправляються в школу з Schultüte – пакетом школяра. Ця традиція тягнеться ще з XIX століття. Раніше великий яскравий пакет батьки і родичі наповнювали солодощами для малюка. Зараз туди кладуть канцелярське приладдя, іграшки, книги. Звичайно, є там і солодкий сюрприз.

Ось хто дійсно відзначився, так це Австралія. Тут навчальний рік починається після святкування Дня Австралії – головного національного свята країни, який відзначається щорічно 26 січня. Втім, якщо 27 січня випадає на другу половину тижня, то школи зрушують розклад початку занять в бік найближчого понеділка.

Близькими за духом з Австралією, як і належить сусідам,  виявилися  новозеландці. Для місцевих дітлахів заняття в школах починаються 27 січня, правда, іноді в приватних школах на прохання батьків початок навчального року може бути пересунено на перші числа лютого.

У переважній більшості азіатських країн початок занять доводиться на перше вересня, наприклад, в Китаї, Гонконгу, Лаосі, Тайвані та Монголії, а в М’янмі школи починають працювати в другу середу вересня. Втім, у багатьох країнах Азії початок навчального року може  припадати і на весну.

Зокрема, японські першокласники йдуть в школу в шість років на початку квітня, коли починає цвісти сакура (певного дня – немає). Тут вважають, що весна – це початок нового життя, тому саме час і починати вчитися. В Таїланді – в травні, після святкування тайського Нового року (його дата визначається кожного разу індивідуально, але, зазвичай, він припадає на середину квітня), а на Філіппінах школярі відправляються за знаннями в перших числах червня.

Як не дивно, але і в багатьох країнах Африки діти теж починають ходити в школу першого вересня, наприклад, в Ефіопії, Нігерії і Сомалі, а в Алжирі День Знань традиційно відзначається в першу неділю вересня.

У деяких областях Кенії початок шкільних занять теж доводиться на перше вересня, в інших же регіонах країни навчальний рік починається в січні, відразу після святкування Нового року. У ПАР і Танзанії початок навчального року припадає на середину січня, а в Південному Судані заняття в школах починаються 20 березня.

Можна сказати, що в світі немає людини, яка не згадувала би з радістю день першого дзвінка, свою першу вчительку і шкільних друзів.

Це свято не тільки педагогів і учнів, він також покликаний підкреслити важливість освіти.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *