10-річчя Іловайської трагедії

У серпні 2024 року виповнюється десять років відтоді, як Україну приголомшила Іловайська трагедія – один із найтрагічніших епізодів російсько-української війни до повномасштабного вторгнення – вихід українських воїнів із оточення під Іловайськом.

На початок серпня 2014 року захоплений росіянами і бойовиками Іловайськ — залізничний вузол в 43 км на південний схід від Донецька — мав особливе стратегічне значення в ході Антитерористичної операції (АТО). Українське командування розробило план, відповідно до якого у період з 11 серпня орієнтовно до 23 серпня на території Донецької та Луганської областей планувалася операція з розгрому основних сил терористів «ДНР» і «ЛНР» у містах Єнакієве, Горлівка, Первомайськ, Стаханов та у прилеглих до них районах.

Надію на успіх давали попередні тижні літа 2014-го, які принесли українській армії серію бойових удач. За травень–серпень 2014 року українські підрозділи провели більше 40 операцій – звільнили дві третини окупованих територій, понад 100 населених пунктів Донецької та Луганської областей. Сили АТО поступово брали ситуацію під контроль, локалізували деякі угруповання, звужували кільце ізоляції, віддаляли його від державного кордону. З’явилася можливість блокувати російських окупантів у районах Донецька, Макіївки, Горлівки, Луганська і розділити їх на окремі осередки і створити передумови для успішного завершення збройного конфлікту на Сході України.

В Іловайській операції і спробах взяти місто під контроль разом із підрозділами ЗСУ брали участь також добровольчі батальйони, зокрема підрозділи МВС України «Дніпро-1», «Шахтарськ», «Азов», «Миротворець», «Херсон», «Світязь», «Івано-Франківськ» та батальйон «Донбас» Нацгвардії України.

Бої за Іловайськ тривали кілька тижнів. 18−19 серпня декілька батальйонів МВС і Нацгвардії (зокрема «Донбас» і «Дніпро-1») змогли увійти в місто за підтримки сил ЗСУ. Українським військовим вдалося закріпитися у західній частині міста, розділеного навпіл залізницею. Іншу частину міста утримували підконтрольні росіянам сили.

Коли українські війська розпочинали битву за Іловайськ, угруповання Збройних сил та Внутрішніх військ МВС Росії уздовж кордону з Україною нараховувало до 32 батальйонно-тактичних груп і 3 ротно-тактичних групи.

Утримувати позиції українським військовим було надзвичайно складно через шквальний мінометний і артилерійський вогонь армії РФ із систем «Град», «Смерч», «Ураган».

Усвідомивши, що плани захоплення українських земель руйнуються, керівництво РФ вдалося до введення регулярних військ на територію України.

В ніч з 23 на 24 серпня 2014 року Росія здійснила наймасштабніше пряме вторгнення на Донбас за весь період АТО — зважаючи на попередні успіхи ЗСУ і прагнучи уникнути поразки терористів «Л/ДНР», зокрема в районі Іловайська.

За даними СБУ, розвідувальних органів та Об’єднаного штабу АТО, вторгнення 24 серпня 2014 року різко змінило не на користь України критичне співвідношення військових сил. Після цього в районі Іловайська українські сили значно поступалися окупантам: особовий склад — 1:18 (сили України проти підрозділів армії РФ та терористів «Л/ДНР» сукупно); танки — 1:11; бронетехніка — 1:16; артилерія — 1:15; «Гради» — 1:24.

Підрозділи російської армії без оголошення війни, в порушення всіх міжнародних норм пройшли через кордон, і розпочалася агресія відносно України.

До 28 серпня 2014 року російські регулярні війська та бойовики оточили угруповання сил АТО. В самому Іловайську та навколо нього опинилися численні підрозділи українських сил: 51-ї окремої механізованої бригади (обмр), 17 окремої танкової бригади, 93 омбр, 55 окремої артилерійської бригади, 91-го окремого полку оперативного забезпечення, 121-ї окремої бригади зв’язку, 40-го батальйону територіальної оборони, 73 морського центру спеціального призначення, зведеного підрозділу військовослужбовців ЗСУ (захисники, що відійшли з Савур-Могили), підрозділи батальйонів МВС України «Дніпро-1», «Миротворець», «Світязь», «Херсон», «Івано-Франківськ», «Азов», «Шахтарськ», батальйону Нацгвардії «Донбас».

Загалом в «Іловайському котлі» опинилися 1200−1300 українських військових. Пробитися на допомогу оточеним українським захисникам не вдалося. 27 серпня сили ЗСУ востаннє спробували прорвати зовні кільце навколо Іловайська, щоб допомогти військовим, які туди потрапили. Однак вони були розбиті та зазнали важких втрат.

28 серпня українське командування прийняло рішення залишити Іловайськ задля збереження життя українських воїнів і спробувало домовитися з російською стороною про вихід бійців з оточення. Після переговорів російське військове командування надало гарантії безпечного виходу українських сил з оточеного Іловайська.

Але постійно змінювали час та умови виходу з оточення та, як засвідчили подальші події, умисно затягували час для облаштування тактично вигідних вогневих позицій по маршруту виходу сил АТО з оточення. Зрештою було узгоджено шлях відступу українських сил з котла «зеленим коридором» (двома маршрутами).

У ніч на 29 серпня Путін навіть звернувся до бойовиків — нібито із закликом відкрити «гуманітарний коридор» для оточених українських військових. Насправді ж коридор став пасткою: 29 серпня російські війська відкрили вогонь, розстрілявши українські колони на марші.

За весь час Іловайської операції 6 серпня — 31 серпня загинуло 368 українських військових, понад 250 — при виході з коридору 29 серпня 2014 року. Понад 400 бійців було поранено, близько 300 — потрапили в полон. Близько двох десятків осіб роками вважалися зниклими безвісти. Українських захисників тоді розстріляли разом із полоненими російськими військовослужбовцями, які теж виходили в колоні і мали стати гарантією дотримання умов «коридору» росіянами.

Іловайськ – це не лише трагедія, а й сторінка української незламності, це чин і подвиг українських військових.

Джерела інформації:

Український інститут національної пам’яті. – Режим доступу : https://uinp.gov.ua/

Битва за Іловайськ. Десять головних фактів про найбільшу трагедію часів АТО і пряме вторгнення Росії, якого «не помітив» світ. – Режим доступу : https://nv.ua/ukr/ukraine/events/ilovayska-tragediya-istoriya-kotla-foto-video-i-spogadi-uchasnikiv-bojiv-novini-ukrajini-50347134.html

Зображення з сайту : https://nv.ua/ukr/ukraine/events/ilovayska-tragediya-istoriya-kotla-foto-video-i-spogadi-uchasnikiv-bojiv-novini-ukrajini-50347134.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *