Святий Миколай Мирлікійський
Святитель Миколай Мирлікійський, або як його ще називають, Микола Чудотворець – один з найбільш шанованих християнських святих. З молитвами до нього щодня звертаються тисячі людей по всьому світу, і багато хто з них залишають свідоцтва того, як допоміг Микола Чудотворець в рішенні їх найважчих і непростих проблем.
Микола Угодник народився в 270 році в містечку Патри, який розташовувався в області Лікії в Малій Азії і був грецькою колонією. Батьки майбутнього архієпископа були дуже заможними людьми, але при цьому вірили в Христа і активно допомагали бідним.
Як говорить житіє, святитель з дитинства повністю присвятив себе вірі, багато часу проводив в храмі. Подорослішавши, став читцем, а потім і священиком у церкві, де настоятелем служив його дядько, єпископ Микола Патарський.
Після смерті батьків Микола Чудотворець роздав всю свою спадщину бідним і продовжив церковне служіння. У роки, коли ставлення римських імператорів до християн стало більш терпимим, але все ж таки гоніння тривали, він зійшов на єпископський престол в місті Мири. Зараз це містечко називається Демре, воно розташоване в провінції Анталія в Туреччині.
Нового архієпископа дуже полюбили люди: він був добрим, лагідним, справедливим, чуйним – жодне прохання до нього не залишалася без відповіді. При цьому Микола запам’ятався сучасникам як непримиренний борець з язичництвом – руйнував ідолів і капища, і захисник християнства – викривав єретиків.
Ще за життя святитель прославився багатьма чудесами.
Микола Чудотворець допомагає мандрівникам
З давніх часів Микола Чудотворець вважається покровителем мандрівників і, в першу чергу, – моряків. В його житії описаний випадок: будучи ще зовсім молодою людиною, святий Миколай відправився на навчання в Олександрію. Під час подорожі на кораблі сталася трагедія: один з матросів загинув, зірвавшись зі щогли. Святий Миколай почав щиро молитися про нього, і на превеликий подив, Господь зробив чудо – воскресив нещасного матроса.
За минулі століття моряки зібрали чимало свідчень того, як допомагає Микола Чудотворець. Але також до святителя звертаються в своїх молитвах і сухопутні мандрівники. Навіть якщо ви просто виходите вранці з дому і вас чекає довгий шлях, зовсім не зайвим буде коротко помолитися святому про успішну дорогу і повернення додому.
Микола Чудотворець допомагає вийти заміж
Ця одна історія з життя святителя Миколая – жахлива по-суті, але зі щасливим кінцем. Якийсь бідний чоловік, батько трьох дочок, не мав грошей для приданого, зневірився видати їх заміж і, щоб хоч якось прогодувати сім’ю, зважився продати дівчат у публічний будинок. Дізнавшись про це, єпископ Микола не став просити Бога про чудесну допомогу, а вирішив, що повинен в цей раз допомогти сам, в міру своїх людських сил. Вночі він таємно прийшов до дому бідного чоловіка і підкинув йому свої власні заощадження. Про безкорисливий вчинок міського єпископа дізналися не відразу і то випадково – святитель не хотів нікому розповідати про те, що трапилося.
На згадку про цей вчинок молоді дівчата сьогодні моляться Миколі Чудотворцю і просять його заступництва і допомоги в створенні сім’ї. Вони вірять, що святий допомагає їм йти по шляху спасіння, в тому числі – і через добре сімейне життя.
Збереглося чимало свідчень того, як святий Миколай допомагає в пошуках любові і сімейного щастя самим різним людям з усіх кінців світу.
Покровитель в’язнів і неправедно засуджених
Інший випадок з житія Миколи Чудотворця відображений на відомій картині Іллі Рєпіна: святитель раптово з’явився на площі під час страти трьох засуджених в’язнів міської тюрми і буквально схопив за руку ката, який вже заносить меч. Ніхто не ризикнув сперечатися з шановним усіма єпископом, кару відклали, а незабаром знайшли докази невинності засуджених. Господь заздалегідь відкрив святому Миколаю справжні обставини справи, щоб святий допоміг в’язням і не дав загинути невинним.
З тих пір і до цього часу Микола Чудотворець допомагає всім неправедно засудженим. Втім, і ті в’язні, хто знає, що отримав покарання заслужено, також нерідко звертаються до нього з проханням про заступництво перед Богом. І Микола Чудотворець допомагає всім, адже найвища чеснота християнина, якою завжди славився цей святий – вміння прощати навіть тих, хто оступився на життєвому шляху.
Ікона Миколи Чудотворця допомагає невіруючому
А ця історія трапилася вже через багато років після земної кончини святого Миколая, в 1920-х роках в китайському місті Харбіні. Ранньою весною місцевий житель-рибалка відправився на річку. Погода була вже теплою і несподівано лід проломився, а нещасний рибалка опинився в холодній весняній воді. Він відчув, як його засмоктує на глибину і зрозумів, що гине. В останній момент рибалка згадав про загадкове зображення – ікону, яку на міському вокзалі повісили російські емігранти. «Старий вокзалу, допоможи, спаси мене!», – благав він і тут же знепритомнів. Отямився рибалка вже на березі далеко від води. Цей випадок у своїй книзі згадував знаменитий естрадний співак першої половини XX століття Олександр Вертинський. Вертинський пише, що пізніше той китаєць прийняв православ’я, і його приклад наслідували деякі з його друзів-земляків.
До глибокої старості сподобив Господь дожити Свого великого Угодника. Але настав час, коли і він після нетривалої хвороби мирно помер 6 грудня 342 року, і був похований в соборній церкві міста Мири.
За життя свого святитель Миколай був благодійником роду людського; він не закінчив їм бути і після своєї смерті.
Минуло сімсот з гаком років після смерті Угодника Божого. Місто Мири і вся Лікійська країна були зруйновані сарацинами. Руїни храму з гробницею святителя були в запустінні і охоронялися лише кількома благочестивими ченцями.
У 1087 році святитель Миколай з’явився уві сні одному апулійські священику міста Барі (в південній Італії) і наказав перенести його мощі до цього міста.
Пресвітери і знатні городяни спорядили для цієї мети три корабля і під виглядом торговців вирушили в дорогу. Ця обережність була потрібна для того, щоб приспати пильність венеціанців, які, довідавшись про приготування жителів Барі, мали намір їх випередити і привезти мощі святителя в своє місто.
Баряни, окружним шляхом, через Єгипет і Палестину, заходячи в порти і ведучи торгівлю, як прості купці, прибули, нарешті, до Лікійської землі. Посланці-розвідники повідомили, що ніякої варти біля гробниці немає і її охороняють тільки чотири старих ченця. Баряни змусили одного легкодухого вказати їм місцезнаходження гробниці.
Гробниця білого мармуру, яка чудово збереглася, була розкрита. Вона виявилася наповненою до країв запашним миром, в якому і були занурені мощі святителя. Не маючи можливості взяти велику і важку гробницю, баряни переклали мощі в заготовлений ковчег і відправилися в зворотний шлях.
Подорож тривала двадцять днів, і 9 травня 1087 року мандрівники прибули до Барі. Великій святині була влаштована урочиста зустріч за участю численного духовенства і всього населення. Спочатку мощі святителя були поміщені в церкві святого Євстафія.
Безліч чудес відбувалося завдяки ним. Через два роки була закінчена і освячена нижня частина (крипт) нового храму і в ім’я Святого Миколая, спорудженого нарочито для зберігання його мощей, куди вони і були урочисто перенесені папою Урбаном Другим 1 жовтня 1089 року.
Верхня частина храму (базиліка) була побудована значно пізніше – 22 червня 1197 року.
Служба святителю, що здійснюється в день перенесення його мощей з Мир Лікійських в Барград – 9/22 травня – була складена в 1097 році російським православним ченцем Печерської обителі Григорієм і російським митрополитом Єфремом.
Свята Церква Православна вшановує пам’ять святителя Миколая не тільки 6 грудня і 9 травня, а й щотижня, щочетверга, особливими співами.
Святих нерідко називають «заступниками», тобто просителями, що говорять з Творцем від нашого імені. Молитви ніколи не залишаються непочутими. Якщо допомога в наших справах не піде нам на шкоду, Господь по молитві Миколая Чудотворця та інших святих, не стане відмовляти нам у наших проханнях, але і ми повинні навчитися просити щиро, без лукавства і бажання обдурити.
Тому , якщо ви готові до розмови з Богом і його великим угодником – Миколою Чудотворцем, просто прочитайте молитву і вірте, що Господь не залишить вас наодинці з вашими труднощами!