Щороку 23 квітня світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права.  Це свято визнання глибокого впливу літератури на життя людини, усвідомлення, що книги є найвагомішим засобом поширення знань та найнадійнішим способом їхнього збереження.

Запровадила Всесвітній день книги та авторського права ЮНЕСКО. Його було проголошено 15 листопада 1995 року на 28-й сесії, а з 1996 року цей день відзначають у всьому світі.

Видання книги – справа кропітка, від рукопису до друку вона проходить багато видавничих процесів. Окрім автора, над створенням книги працює ще багато інших фахівців.

Пропонуємо низку цікавих визначень про книгу та її видання зі словника книгознавчих термінів.

Аграф – у старовинних книжкових палітурках застібка у вигляді нарядної пряжки або ажурного металевого гачка.

Астериск – знак у вигляді зірочки, що вживається для позначення виносок, посилань тощо.

Буквиця – початкова буква збільшеного розміру, що вміщується на початку тексту книги чи розділу, частини або абзацу; є одним з оформлювальних елементів.

Глоса – на сторінках давніх рукописів та стародруків – окремо дописане тлумачення чи переклад незрозумілого слова або виразу, що зустрічається в тексті.

Заплечики – вільні простори над і під буквою, завдяки яким суміжні рядки не зливаються один з одним й забезпечують зручність читання.

Інкунабули – перші друковані видання в Європі, що вийшли з друку до 1 січня 1501 року з моменту винаходу книгодрукування. Усього відомо біля 40 тис. назв (біля 500 тис. примірників), зовні схожі на рукописні книги.

Нотабене – позначка в книзі чи в іншому документі біля слів, на які слід звернути увагу.

Патерик – назва середньовічних збірників, що містять життєписи ченців і самітників, які прославилися благочестям або аскетизмом, та їх повчальні промови.

Плагіат – привласнення авторства на чужий твір літератури, науки, мистецтва.

Плюр – тонкий прозорий папір, призначений для оберігання ілюстрації від механічних пошкоджень. Зазвичай використовують плюр у подарункових виданнях.

Тупий рядок – початковий рядок абзацу без абзацного відступу чи повний кінцевий рядок.

Шмуцтитул – окремий аркуш чи сторінка з назвою твору чи великих рубрик, епіграфами, ілюстраціями, книжковими прикрасами.

Інформація з книги:

Український тлумачний словник видавничо-поліграфічної справи / Уклад. : П. О. Киричок, О. М. Величко, С.Ф. Гавенко та ін. ; за заг. ред П. О. Киричка. – К. : КПІ, 2011. – 896 с.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *