Артур Хейлі: до 100-річчя від дня народження канадського прозаїка

Артур Хейлі

05.04.1920 – 24.11.2004

Артур народився в англійському Лутоні (графство Бедфордшир) в сім’ї зі скромним достатком. Його батько працював на фабриці, а амбітна мати хотіла, щоб син досяг в житті шанобливого положення. Хлопчик добре вчився в школі і вже в юному віці почав писати. У 14 років йому довелося кинути школу. Він став підробляти посильним в найближчому офісі. Навчання в університеті батьки оплатити не змогли, але вони оплатили Артуру курси машинопису і стенографії, що допомогло юнаку знайти роботу клерка.

Артур Хейлі і Шейла Данлоп

Перед початком Другої світової війни Артур Хейлі потрапив в армію, він дуже хотів служити в повітряних військах, проте позначився брак освіти. Для льотної підготовки хлопця відправили до Канади, звідти – на Близький Схід проводити повітряну розвідку. Протягом двох останніх років війни Хейлі прослужив в Лондоні офіцером штабу при Міністерстві повітряного транспорту, потім демобілізувався в званні капітана і перебрався до Канади.

З першою дружиною Джоан Фишвик Хейлі познайомився на званому вечорі в Генконсульстві Великобританії. У цьому шлюбі народилися сини Роджер, Марк і Джон.

Ще будучи одруженим, в 1949-му в Канаді Артур познайомився зі стенографісткою Шейлой Данлоп. У тому ж році Джоан забрала синів і поїхала до Іллінойса. Розлучення затягловся на кілька років.

У червні 1951 року Артур Хейлі і Шейла Данлоп одружилися. У сім’ї з’явилося троє дітей – дочки Джейн і Діана та син Стівен.

Поселившись в Торонто, Хейлі став працювати в області продажу нерухомості, торгівлі, реклами і продовжував писати. Пізніше він влаштувався працювати до редакції ділового журналу. У 1952-му отримав громадянство.

Спочатку Хейлі писав п’єси і сценарії.

Творчий шлях письменника почався в 1956 році, коли він уклав контракт з телевізійним каналом СВС на створення сценарію «Небезпечний політ» (у пресі «Злітна смуга 08»).

Телефільм за цим сценарієм швидко став популярний. Пізніше історія про лайнер в співавторстві з Джоном Кестл була перероблена в повість.

Натхнений успіхом, Хейлі вирішив повністю переключитися на письменницьку діяльність. Наступний роман «Остаточний діагноз» (1959) став першим бестселером. У психологічному трилері, як і у всіх роботах автора, присутні одночасно кілька сюжетів: любов, ворожнеча, дружба, інтриги. Але головна думка книги – освітлення недоліків американської системи охорони здоров’я.

До цієї ж теми через роки Артур Хейлі повернувся в книзі «Сильнодіючі ліки» (1984). Хейлі написав роман за порадою дружини Шейли після того, як переніс операцію в Техаському інституті серцевих захворювань. Книга розповідає про фармацевтичний гігант, який випускає новомодні ліки, але деякі з них призводять до сумних наслідків. На відміну від інших, більш динамічних творів, «Ліки» присвячено не одному року життя компанії.

Всесвітня популярність і визнання прийшли до автора тільки в 1965 році після публікації роману «Готель» . Після успіху цього роману Хейлі переїхав до Каліфорнії, а в 1969 році родина переїхала на Багами, щоб не сплачувати канадських і американських податків, на які йшло до 90% його доходів.

Роман «Аеропорт» (1968) охоплює всього один день з життя вигаданого аеропорту, але з великою кількістю подій за цей час. Не дивно, що таке нашарування сюжетних ліній, досконале знання письменником предметів і процесів наштовхнули кінорежисерів на екранізацію романа. За книгою знято 4 фільми.

У гостросюжетному романі «Міняли» (1975) Хейлі показав зворотний бік життя банкірів, правду про підкилимні інтриги, способи обману і заробляння грошей.

Мораль книги така: одна людина, керуючись власним честолюбством, зраджує своїм же принципам і в підсумку гине. Інша, не дивлячись на корисні знайомства, потрапляє під вогонь критики і виходить з битви з честю, зміцнившись духом. З цим героєм  банк і рушить вперед до світлого майбутнього. Третій персонаж роману, талановитий, але безвольний, проте знайшов в собі сили відновити репутацію і спокутувати провину, не боячись пожертвувати життям.

У 1979 році опублікований роман «Перевантаження», який розповідає про групу фанатиків, які влаштували диверсію на електростанції, яка призвела до кризи нестачі енергії.

Працюючи над «Вечірніми новинами» (1990), Хейлі, якому тоді було вже за 60 років, пройшов спеціальний курс виживання: виступав в ролі заручника, їв змій, брав участь у тренуваннях з обеззброєння противника і боях в закритому приміщенні.

Останній роман «Детектив» (1997) Артур Хейлі присвятив колишньому поліцейському Майамі Стіву Вінсону, з яким познайомився випадково і завдяки якому отримав доступ до поліцейських архівів, брав участь в рейдах. Твір традиційно користувався успіхом, тому читачі просили у автора чогось новенького. Однак письменник заявив, що вже сказав все, що хотів.

Твори Артура Хейлі – не просто романи. Кожний ставить перед читачем гострі моральні питання, відрізняється хвацько закрученою інтригою, вражаючою деталізацією і реалізмом. Перш ніж приступити до написання чергового шедевра, письменник збирав інформацію, студіював спеціальну літературу і службову документацію, аж до посадових інструкцій.

Подружжя Хейлі прожило разом півстоліття на власній віллі на острові Нью-Провіденс Багамского архіпелагу. Подробицями такого тривалого й успішного співіснування Шейла поділилася в книзі «Я вийшла заміж за бестселер».

У вересні 2004 року письменник переніс інсульт. Артур Хейлі дуже переживав з цього приводу, побоювався, що може в майбутньому страждати хворобою Альцгеймера. У листопаді того ж року Хейлі помер уві сні на своїй віллі в віці 84 років. Причиною смерті став повторний інсульт.

Творами Хейлі зачитувалися в усьому світі, книги зміталися з прилавків при кожному перевиданні, передавалися з рук в руки і втілювалися на кіноекрані. А сам Хейлі не вважав себе серйозним письменником: він просив називати його «вигадником».

Артур Хейлі написав 11 книг. Всі вони включені в список світових бестселерів. Кожна книга – це результат копіткої багаторічної праці. До всього іншого, письменник володів «ламаним» стилем – в межах одного роману стилі подачі змінюються, а непередбачувані сюжетні лінії призводять до динамічного розвитку подій.

Книги письменника перекладені на 40 мов, а сумарний тираж видань склав більше 170 мільйонів екземплярів. За романами автора знято ряд блокбастерів і гостросюжетних фільмів. Ім’я письменника очолює список найбільш популярних авторів «Нью-Йорк Таймс».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *