Документальне кіно про проблеми біженців в Україні
Волонтери і громадські активісти Запоріжжя подивилися документальну стрічку “Без статуса” (2018 р.) з колекції мережі кіноклубів Docudays UA .
Перегляд, організований кіноклубом Docudays UA “Долоні”, відбувся в офісі Запорізької обласної організації Товариства Червоного Хреста України в рамках «Кампанії з підвищення рівня впливу громади на процеси прийняття рішень на місцях та розвитку демократичних стандартів врядування – на підтримку реформи децентралізації».
Тема обговорення – біженці та шукачі захисту з різних країн, які потрапили в Україну. Модераторка кіноклубу Лариса Головко ознайомила присутніх зі станом проблеми в Україні: “Зібрана статистика UNHCR (Агенства ООН у справах біженців) на 1.01.2021 р. констатує 2,255 біженців та осіб, які потребують додаткового захисту з понад 60 різних країн (найбільше з Афганістану, Сомалі, Сирії, Іраку та країн СНД). Серед біженців є одинокі матері та жінки у вразливому становищі, неповнолітні діти без супроводу та люди, які пережили травматичний досвід, особи з інвалідністю.
Незважаючи на те, що в Україні є законодавство у сфері захисту/притулку та відповідні державні установи, у процедурі отримання статусу біженця та статусу додаткового захисту людям, які втекли від війни та переслідувань зі своєї рідної країни, залишаються слабкі місця. Матеріальні умови прийому не забезпечують належного рівня життя. На жаль, існують розбіжності між нормами закону та фактичною ситуацією з наданням притулку та статусу біженця в Україні. Шукачі захисту не мають доступу до безкоштовної екстреної медичної допомоги. Україна не надає їм соціальної допомоги та не забезпечує курси української мови. Біженці скаржаться на дискримінацію у доступі до медичних послуг, працевлаштуванні та освіті. Ситуація ще більше ускладнилась зі спалахом епідемії COVID-19, оскільки карантинні заходи негативно вплинули на малий бізнес, можливості працевлаштування та навчання».
Модераторка запропонувала присутнім переглянути фільм “Без статуса», знятий українським режисером Дмитром Тягловим у 2019 році про історії двох шукачів притулку в Україні – журналістки з Киргизстану Нурахан Егамбердієвої та громадського активіста Олексія Вєтрова. Попри всі їхні зусилля та підтримку громадських активістів ГО «Без кордонів», вони не отримали бажаного захисту в Україні.
Під час обговорення стрічки волонтери та громадські активісти не тільки висловили занепокоєність майбутнім героїв фільму, але й згадали про військових – героїв АТО з інших країн, які досі не мають захисту в Україні і в будь-який момент можуть бути депортовані до своїх країн, що становить пряму загрозу їх життю.
Думки у присутніх були різні. Але всі згодилися, що законодавство треба удосконалювати і вести боротьбу з корупцією серед чиновників. Потім перейшли до теми безхатченків у Запоріжжі, які теж потребують надійного захисту і живуть в антисанітарних умовах.
Оксана Бекетова, керівниця Запорізької обласної організації Товариства Червоного Хреста України розповіла присутнім, що зараз в області продовжується тенденція закриття багатьох медичних та інтернатних закладів. Наприклад, зачинили обласний кожвендиспансер та тубдиспансер у сел. Веселянка. Саме вони допагали їм лікувати хворих безхатченків. А щодо створення нового хостелу, то дуже важко буде вирішувати проблему із виділенням землі для хостелу. Треба пройти “сім кіл пекла”, щоб його отримати. Але стукати до влади все одно треба! Двадцять років тому такий притулок у нас забрало місто на свої потреби. Чому? Ніхто не хоче жити поруч з бездомними. На жаль, люди не завжди готові толерантно відноситися до безхатченків. Треба ретельно думати де його розташувати. Але я особисто «за»! Він потрібен нашому місту».
Після жвавої дискусії, майже всі присутні громадські активісти теж підтримали проект кіноклубу Docudays UA «Долоні» «Гавань надії!», і поставили свої підписи за створення соціального готелю для безхатченків у Запоріжжі.