Дайан Дуейн: до 70-річчя від дня народження американської письменниці наукової фантастики та фентезі

Дайан Дуейн

(нар. 18.05.1952 р.)

Дайан Дуейн народилася на Манхеттені у 1952 році. Вона виросла на Лонг-Айленді, у передмісті Нью-Йорка. У старшій школі вона виграла стипендію Regents Science and Nursing, а її перші дослідження в коледжі були спрямовані на здобуття ступеня в галузі астрофізики. Однак, труднощі з обчисленнями та іншими вищими математичними науками підштовхнули її змінити напрямок освіти до вивчання біологічних наук. Вона використала половину своєї стипендії для догляду за хворими, щоб вступити до Школи медсестер державної лікарні Пілігрима на Лонг-Айленді. Закінчивши її у 1974 році, вона стала дипломованою медсестрою за спеціальністю психіатрія. Наступні два роки вона працювала в клініці Payne Whitney  Нью-Йоркської лікарні, однієї з найшанованіших психіатричних клінік на сході США.

Дайан Дуейн стала писати для власної розваги відколи навчилася читати (свій перший роман вона написала і проілюструвала крейдою у віці восьми років), і саме під час роботи в Payne Whitney її друзі, які мали змогу прочитати деякі з літературних спроб Дуейн, порадили їй опублікувати свої твори. Пропрацювавши рік помічником письменника-фантаста Девіда Геррольда, Дайан наважилася опублікувати свою працю. Її перший роман “Двері у вогонь” був опублікований видавництвом Dell Books у 1979 році. Завдяки цій книзі вона два роки поспіль була номінована на премію Всесвітнього науково-фантастичного товариства як найкращий новий письменник-фантаст у галузі.

У 1981 році вона переїхала до Пенсільванії. У 1987 році одружилася з Пітером Морвудом — письменником і сценаристом з Північної Ірландії. Після весілля подружжя переїхало спочатку до Британії, а потім до Ірландської Республіки. Нині разом із чоловіком, чотирма котами та деякою кількістю перевантажених комп’ютерів Дайан мешкає у містечку Віклоу на Південному узбережжі Ірландії, у старовинному маєтку біля підніжжя гір.

Про свій шлюб вона пише: «На сьогоднішній день минуло тридцять п’ять років з того часу, як я вийшла заміж за цього чоловіка… лише частково усвідомлюючи, яку неймовірну угоду я отримую: партнерство на все життя з талановитим і навіженим письменником, обережним і методичним моделістом, розумним і знаючим фехтувальником, обдарованим етимологом, творчим і надійним кухарем, безпомилковим хлопцем, кіноентузіастом і сценаристом з 70-міліметровим екраном, похованим у його мозку… людиною однаково обдарованою у розумінні розкладу поїздів, спеціалістом у втиканні пігулок у кішок, які неймовірно пручаються. І я, вибачте мені за це, найщасливіша жінка на Землі.»

З того часу Дуейн опублікувала понад п’ятдесят романів, безліч оповідань, різних коміксів і комп’ютерних ігор; вона кілька разів з’являлася у списку бестселерів New York Times і отримувала багато нагород від таких організацій, як Американська асоціація бібліотекарів та Нью-Йоркська публічна бібліотека. (Останньою нагородою була премія Великого майстра «Фауст» 2014 року Міжнародної асоціації медіа та письменників, що працюють у зв’язці.)

В даний час вона найбільш відома своєю серією фентезійних романів для молоді  «Молоді чарівники» про нью-йоркських чарівників-підлітків Ніті Каллахан і Кіті Родрігесе. Роман  «Отже, ти хочеш стати чарівником» (1983) і дев’ять його продовжень були опубліковані по всьому світу за останні три  десятиліття, і тепер бібліотекарі США регулярно цитують їх як «перші книги, які потрібно прочитати, коли в тебе закінчилися книги про Гаррі Поттера». Саме за ці книги Дуейн у 2003 році отримала (від Фонду Чарльза А. та Енн Морроу Ліндберг) особливу подяку за всю серію «Молоді чарівники» та  престижну премію Анни Спенсер Ліндберг у галузі дитячої літератури. Десята книга  серії  –  «Ігри, в які грають чарівники» була опублікована видавництвом Houghton Mifflin Harcourt у лютому 2016 року.

Дайан часто співпрацює із своїм чоловіком Пітером Морвудом . Першим їх спільним твором був роман «Шлях ромуланців» (із «Зоряного шляху»), написаний під час медового місяця. Їхня остання спільна заслуга в засобах масової інформації пов’язана з драмою «Кільце нібелунгів» («Die Nibelungen»). Найвищі рейтинги показав міні-серіал «Темне королівство: Король драконів» (2006), який і зараз часто виходить в ефір.

Дуейн є автором п’ятдесяти сценаріїв. Один із перших епізодів «Зоряного шляху: Наступне покоління» «Куди ніхто не пішов раніше» – був високо оцінений критиками. Вона також працювала на BBC як старший сценарист в освітньому серіалі BBC TV Science Challenge та писала для різних інших національних та незалежних телевізійних та кінокомпаній по всій Європі.

Остання сольна робота Дуейн, показана на екрані, – телевізійний фільм “Втрачене майбутнє” з Шоном Біном у головній ролі. Прозові твори, які зараз перебувають у стадії розробки, включають останній роман із її серії «Середні царства» («Двері в зоряне світло») та одинадцятий роман з серії «Молоді чарівники».

Разом з декількома сильно перевантаженими комп’ютерами, ноутбуками і смартфонами, Дуейн і її чоловік живуть у пасторальному містечку, розташованому в передгір’ях гір Уїклоу, де їх нещодавно відреставрований двохсотрічний котедж є дивним, але сприятливим середовищем для літературної творчості. Дайан з чоловіком люблять подорожувати Європою, особливо – потягом.

У вільний час Дайан збирає рецепти та кухонні книги, особливо ті, що присвячені маловідомим стравам міжнародної кухні. Улюблена їжа — надприродне швейцарське блюдо з картоплі, яке називається «маланс» (maluns). Дайан також займається садівництвом, вивчає німецьку та італійську мови, а також займається астрономією, комп’ютерною графікою та моделюванням, аматорською картографією. Улюблений її колір – синій.

Серед найбільш відомих творів Дуейн – серія романів для дітей про молодих чарівників («Як стати чарівником», 1983; «Глибоке чаклунство», 1985; «Високе чаклунство», 1990) і серія романів «Ріхансу» («Rihannsu») із циклу творів «Зоряний шлях». Дуейн написала кілька романів про Людину-павука для Byron-Preiss Multimedia з 1994 до 1998 року. Всі ці твори, на відміну від безлічі романів на цю тему, не мають нічого спільного з творами Джоан Роулінг, хоча й рекламувалися видавництвом як «книга для тих, хто вже прочитав Гаррі Поттера». Її авторству належить роман, дія якого відбувається у світі популярної комп’ютерної гри «UFO: Enemy Unknown».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *