Деніел Кіз: до 95-річчя від дня народження американського прозаїка, філолога

Деніел Кіз

09.08.1927 – 15.07.2014

Деніел Кіз народився в Брукліні, в сім’ї єврейських емігрантів з Російської імперії Вільяма Кіза та Бетті Аліцкі. Родина його матері перебралася з України до Монреалю наприкінці XIX століття. Батько тримав магазин уживаних речей, мати працювала косметологом. Будучи маленьким хлопчиком, який виріс під час Великої депресії, Деніел заробляв гроші доставкою бутербродів і працею на фабриках, а у віці 14 років став помічником кур’єра в пекарні East New York Bagel Bakery з 4 до 7 ранку.

У дитинстві хлопчик  мріяв стати письменником, проте навчання розпочав за долікарською програмою Нью-Йоркського університету. Щоб оплатити свій перший рік навчання як студента-медика, у 16 ​​років він пішов працювати офіціантом.

Незадовго до свого 18-річчя Деніел вступив на морську службу США і служив на переобладнаному лайнері, який перевозив війська до  Франції, і протягом року, починаючи з 1946 року, як скарбник і (ненавчений) корабельний лікар на різних судах.

Щоб прогодувати себе, Кіз використав залишки своєї службової плати, коли писав свій перший роман, відхилений дюжиною видавців. Він записався на літній курс журналістики до Нью-Йоркського університету та подав документи до Бруклінського коледжу, але незабаром відмовився від журналістики на користь психології. Він заробляв достатньо, продаючи енциклопедії, розносячи їх за адресами, і одержуючи гроші від фірми, що продає рекламу поштою, щоб оплачувати навчання на курсах психології, соціології та антропології.

Деніел Кіз отримав ступінь бакалавра психології у Бруклінському коледжі у 1950 році.

Після закінчення університету Кіз працює редактором журналів кримінального чтива, перш ніж викладати англійську в державних школах Нью-Йорка. Він продовжує навчання з метою отримати ступінь магістра англійської літератури в Бруклінському коледжі, а вночі та у вихідні займається літературною творчістю.

Знайомий письменник, Лестер дель Рей, допоміг Кізу влаштуватися помічником редактора художньої літератури у видавництво Stadium Publications, де він працював над Marvel Science Stories і писав для лінії коміксів Atlas Comics.

Через іншого друга він познайомився зі Ауреа Васкес, яка працювала стилістом моди. Вони одружилися у 1952 році, а через рік відкрили бізнес із виробництва модної фотографії. Кіз викладав англійську мову в середніх школах Брукліна, одночасно навчаючись в аспірантурі для здобуття ступеня магістра англійської та американської літератури, а також створював сценарії коміксів під псевдонімами Кріс Деніелс та А. Д. Локк.

Кіз почав викладати творче письмо у Державному університеті Уейна в Детройті, штат Мічиган, 1962 року, а 1966 року став лектором в Університеті Огайо в Афінах. Пізніше в 1972 році він був призначений професором англійської мови та творчого письма і продовжував працювати в Університеті Огайо доти, доки не вийшов на пенсію на початку 1990-х рр.

Ідея створення найвідомішого твору – «Квітів для Елджернона» – прийшла до Кіза під час очікування надземного поїзда, який мав доставити його з Брукліна до Нью-Йоркського університету у 1945 році:

“Я подумав: моя освіта вбиває клин між мною і людьми, яких я люблю, – згадував він у своїх мемуарах “Алджернон, Чарлі і я” (1999). – І тоді я задумався: що було б, якби можна було збільшити інтелект людини? ”

Через 15 років ця думка переросла в повість «Квіти для Елджернона», яка була опублікована в «Журналі фентезі та наукової фантастики» у 1959 році та отримала премію Х’юго за найкраще короткометражне оповідання у 1960 році.

До 1966 року Кіз розширив історію до однойменного роману, який у тому році отримав премію Небьюла за найкращий роман.

Фільм, який отримав премію Осар за найкращу чоловічу роль, вийшов на екрани 1968 року.

Роман був написаний як серія звітів від першої особи про хід (процес) роботи Чарлі Гордона, 32-річного працівника пекарні з розумовою відсталістю, якого обрали для експериментальної операції щодо підвищення його інтелекту. Біла миша на ім’я Елджернон пройшла процедуру і стала досить розумною, щоб вирішувати лабіринти набагато швидше, ніж Чарлі.

Ранні «звіти про виконану роботу» Чарлі позбавлені граматики та наповнені дитячою орфографією. Але вони сповнені надій.

«Якщо операційна система спрацює, я покажу цій мишці, що можу бути такою ж розумною, як вона, навіть розумнішою», — пише Чарлі. «Тоді я краще читатиму  і буду добре писати по літерах, і багато знатиму, і буду, як інші люди».

Операція робить Чарлі генієм, але віддаляє його від інших і озлоблює. Інтелект Елджернона згасає, потім він помирає, і Чарлі розуміє, що на нього чекає та ж доля. Він переживає період важкого самопізнання, відчуваючи як його інтелект згасає. У результаті він не може зрозуміти книжки, які йому подобалися. Роман закінчується тим, що Чарлі знаходиться в будинку для розумово відсталих, не підозрюючи про свої колишні інтелектуальні польоти.

Рецензуючи книгу в The New York Times, літературний критик Еліот Фремонт-Сміт назвав формат книги «лабіринтом для техніків, набором неприємних маленьких завдань для письменника-фантаста».

“Не кожної пастки можна уникнути, але майстерність, показана тут, проте, вражає”, – продовжив Фремонт-Сміт. «Можна сказати, що містер Кіз керує своїм лабіринтом, принаймні так само добре, як Елджернон і Чарлі, що саме собою захоплююче. І зворушливо — як інакше пояснити сльози, що навертаються на очі наприкінці роману?»

«Квіти для Елджернона» розійшлися тиражем понад п’ять мільйонів екземплярів та стали одним із основних творів для вивчення на уроках англійської літератури. Роман надихнув на створення телевізійних адаптацій та постановок, у тому числі мюзиклу та п’єси корейською мовою.

Після успіху «Квітів для Елджернона» Кіз отримав стипендію в колонії Макдауелла для творчих художників у Пітерборо, штат Нью-Гемпшир, що дозволило йому працювати над своїм другим романом «Дотик» (1968) про психологічний стрес, що зазнають люди, залучені до промислової ядерної катастрофи.  Героїнею «П’ятої Саллі» (1980) стала пацієнтка, яка страждає на множинний розлад особистості, лікарі якої сподіваються об’єднати чотири втілення її емоційних станів в одну цілісну особистість.

Біллі Мілліган

У «Розумі Біллі Міллігана» (1981) розповідається про реальний випадок ґвалтівника з Огайо, який був першою людиною, яка успішно використовувала свій множинний розлад особистості як захист своїх дій. Мілліган лікувався у кількох психіатричних лікарнях і був звільнений у 1988 році. Наступна книга «Війни Міллігана» була опублікована в Японії в 1994 році, але не в США, де Мілліган вів позов проти штату Огайо за його нібито неадекватне звернення, а також проти кінорежисера Джеймса Кемерона, який планував адаптувати книги під назвою «Переповнена кімната».

«Розкриття Клаудії: правдива історія серійного вбивства» (1986) – це правдива історія Клаудії Яско, настільки одержимої серією вбивств в Огайо в кінці 1970-х, що помилково зізналася в їх скоєнні, хоча і була звільнена, коли були виявлені справжні вбивці.

1988 року Деніел Кіз отримує нагороду від Бруклінського коледжу.

Кіз відомий не лише романами. У 1993 році вийшла збірка оповідань. Одним з найпопулярніших вважається оповідання «Божевільний Маро».

Серед пізніших книг Кіз – кримінальний роман «Поки смерть не розлучить нас: Спляча принцеса» (1998 р.) і трилер «Спляча принцеса: Пророцтва притулку» (2009 р.) про жінку, роздвоєність особи якої містить ключ до розгадки терористичного акту, що насувається.

У 1999 році, через 40 років після того, як Деніел Кіз написав “Квіти для Елджернона”, він завершив написання своїх мемуарів. За сніданком у ресторані Кіз натрапив на статтю на першій шпальті The New York Times, яка змусила його впустити вилку. Заголовок говорив: «Розумна миша створена з надією допомогти людям».

У післямові до автобіографії Кіз написав, що зв’язався з Джо З. Цієном, нейробіологом, який проводив дослідження, щоб запитати, скільки часу може пройти, перш ніж така технологія може бути застосована до людей.

«Після довгої паузи доктор Цзянь відповів: «Я очікую, що це станеться протягом найближчих 30 років», – написав він.

Автобіографія «Елджернон, Чарлі та я: подорож письменника» була опублікована у 2000 році.

Дружина Кіза, Ауреа Джорджіна Васкес, померла у  2013 році. У Кіз залишилися дві дочки, Хілларі та Леслі. Письменник пережив дружину лише на рік. Він помер у своєму будинку в Бока-Ратон 15 червня 2014 через ускладнення, викликані пневмонією.

Список літератури:

Кіз, Д. Відверто про Клавдію: роман / Деніел Кіз. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 320 с. – (Світовий бестселер).

Кіз, Д. Війни Міллігана: роман / Деніел Кіз. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 382 с.

Кіз, Д. Доторк: роман / Деніел Кіз. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 252 с. – (Світовий бестселер).

Кіз, Д. Квіти для Елджернона: роман / Деніел Кіз. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 320 с. – (Світовий бестселер).

Кіз, Д. Квіти для Елджернона: роман / Деніел Кіз. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 304 с.

Кіз, Д. Квіти для Елджернона: роман / Деніел Кіз. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 304 с.

Киз, Д. Множественные умы Билли Миллигана: роман / Дэниел Киз. – М.; СПб: Эксмо; Домино, 2003. – 512 с.

Киз, Д. Прикосновение: роман / Дэниел Киз. – К.: Форс Україна, 2017. – 352 с.

Кіз, Д. Притулок пророцтв: роман / Деніел Кіз. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 320 с. – (Світовий бестселер).

Кіз, Д. Таємнича історія Біллі Міллігана: роман / Деніел Кіз. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 512 с. – (Світовий бестселер).

Кіз, Д. Таємнича історія Біллі Міллігана: роман / Деніел Кіз. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 502 с.

Киз, Д. Цветы для Элджернона: роман / Дэниел Киз. – М.; СПб: Эксмо; Домино, 2013. – 384 с. – (Интеллектуальный бестселлер).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *