Елінор Фарджон: до 140-річчя від дня народження англійської письменниці-казкарки

Елінор Фарджон

13.02.1881 – 05.06.1965

Елінор Фарджон пощастило народитися в незвичайній родині, в родині, в якій панувала любов: любов між батьками, любов між дітьми і, звичайно, любов до книги.

Батько Єлінор, Бенджамен Леопольд Фарджон, який в юності не отримав освіти, але пристрасно любив читання, з 13-ти років мріяв стати письменником. Згодом так і сталося. Він одружився на веселій, дотепній дівчині Джейн, дочці  знаменитого американського актора Джозефа Джефферсона, великій шанувальниці музики, і незабаром їх будинок в Лондоні став центром, де збиралися відомі письменники, актори, музиканти.

В родині було четверо дітей (у Елінор було три брата) і всі вони були дуже талановитими. Один з братів, Херрі, згодом став композитором.

Всі кімнати їх затишного будинку були заповнені книгами. Була в будинку і окрема кімната, в якій діти були повновладними господарями:

«У будинку мого дитинства, – згадувала Елінор, – була кімната, яку називали маленькою бібліотечкою. Правда, в нашому будинку кожну кімнату можна було так назвати. Дитячі кімнати нагорі були сповнені книг. Кабінет батька теж. Книги покривали стіни їдальні, переливалися в вітальню матері і в спальні нагорі. Нам здавалося, що жити без одягу було б природніше, ніж без книг. Не читати було так само дивно, як не їсти. Однак, на відміну від всіх інших кімнат у будинку, маленька бібліотечка буквально заросла книгами, як сад, буває, заростає квітами і бур’янами. Тут не було ніякого відбору. У маленькій бібліотеці знайшла притулок строката юрба бродяг і диваків, яким не знайшлося місця на більш строгих полицях внизу. Багато сміття, але ще більше скарбів. Жебраки- бродяги, джентльмени і знатні особи …».

Кожна дитина мала можливість самостійно вибрати для читання книгу за власним бажанням. Раз в тиждень діти отримували в подарунок по книзі. Як зізнавалася сама письменниця, в цій кімнаті – в «золотім  пилу» – вона провела багато щасливих годин.

Першим і головним учителем Неллі (Елінор) був її батько, якому вона віддавала на прочитання свої рукописи з віршами, п’єсами, казками, оповіданнями, переказами «улюблених греків» … Кращою похвалою для дівчинки були його слова: «Я від тебе багато чого чекаю, Нелл» . До семи років дівчинка вже освоїла друкарську машинку.

Величезну роль для майбутньої письменниці зіграли її нескінченні ігри з братом Херрі в таємничу гру Т.А.Р., коли вони разом бродили по Лондону, представляючи себе вигаданими героями уявного світу. Ця здатність створювати породжену фантазією реальність в деталях надалі допомогла Елінор Фарджон створювати свої чудові твори.

Коли сім’ю спіткала непоправна втрата – помер улюблений батько – літературна творчість із задоволення стала для дівчини можливістю заробляти на життя. У 1916 році друкується її перша книга віршів для дітей «Дитячі пісеньки старого Лондона», яка перевидається і дотепер.

З початком Першої світової війни Елінор переїжджає в невелике село в графстві Сассекс. Тут вона живе в крайньому котеджі по вулиці Грязі, копається в городі, топить грубку, тягає в’язанки хмизу. Сусідські дітлахи з селянських сімей стають її друзями. Результатом цієї дружби стала казка  “Елсі Піддок стрибає уві сні”.

Повернувшись через два роки до Лондону, Елінор Фарджон оселилася в старому будинку в Хемпстеді, де зайнялася серйозною письменницькою роботою. Одна за одною виходять її книги – збірки оповідань і віршів,  написані з дивовижною легкістю і швидкістю. 

Коли Елінор була ще маленькою, вона була настільки музикальною, що подейкували, що їй простіше співати, ніж говорити. Подібно братові, вона вміла складати музику і пам’ятала кожну ноту будь-якого почутого нею музичного твору. І в подальшому, музикальністю відзначено все, що вона написала, будь то вірші чи проза, – тією особливою ​​музикальністю, яка відрізняє творіння майстрів. Разом з братом Херрі вона пише опери для дітей: «Кришталевий черевичок» та інші …

Елінор Фарджон вміла писати казки для читачів різного віку, не тільки для малюків. Їй вдавалося змусити кожного читача повірити в диво.

В одній з найбільш ранніх книг письменниці, «Кошику старенької нянюшки», головна героїня розповідає своїм підопічним казки під час лагодження старих шкарпеток. Довжина казки визначається розміром дірки, яку треба заштопати. У той же час – це не просто казки і не просто нянюшка. Про своїх підопічних вона розповідає, невимушено «жонглюючи» епохами,  тому що вона – вихователь всіх відомих і невідомих казкових героїв, принців і принцес з різних країн і різних часів, царя морів Нептуна і навіть знаменитих казкарів, братів Грімм!

Фарджон – справжній класик дитячої літератури. Вона працювала в різних жанрах. У неї є окремий цикл, присвячений  історичним персонажам. Наприклад, про англійського короля Альфреда, який вважався миротворцем.

А казку «Серебрянка» сміливо можна назвати трилером, який тримає читача в напрузі від початку до кінця, і в той же час, це – дивно поетична історія про кохання.

Чудова історія про «пригоди» ляльки під час Другої світової війни – «Святаня» -занурює читача в світ переживань маленького власника іграшки. Адже кожній дитині зрозуміло, якою трагедією для дитини, особливо під час переїздів з місця на місце, стає втрата єдиного свого скарбу.

Найпростіше і найчарівніше в казках Фарджон спокійно живе поряд. Зазвичай в фантастичних історіях належить з’являтися феям і велетням, і там не місце поворотному тифу або сирітському дому. Але не в казках Фарджон. Тут навіть у феї поверх сукні, витканої з місячного світла, надітий “великий картатий фартух з кишенями”. Саме за збірку “Маленька бібліотечка” (за аналогією з улюбленою кімнатою з дитинства) Фарджон і була нагороджена премією Х.-К. Андерсена.

За своє життя Елінор Фарджон написала близько 60 книг.

Визнана, улюблена і удостоєна нагород письменниця завжди залишалася дуже простою і домашньою – невисокою жіночкою в окулярах, яка  любила куховарити, доглядати за квітами, яка до того ж примудрилася виростити 127 кошенят!

У 1951 році, коли Елінор Фарджон було сімдесят років, вона прийняла хрещення, однак глибока віра світиться в усіх її книгах. Епіграфом до всієї творчості Елінор Фарджон могло б стати її визнання: «Будь-яка дитина з безневинними очима здається мені Божественним немовлям».

Письменниця з вдячністю приймала літературні премії, якими відзначали її книги міжнародні та національні журі. Однак коли королева Єлизавета II хотіла  надати  їй дворянство за її заслуги перед англійською нацією, Фарджон відмовилася. «Я не хочу нічим відрізнятися від простого молочника», – сказала вона.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *