Ернесто Че Гевара: до 90-річчя від дня народження латиноамериканського революціонера, одного з головних лідерів Кубинської революціїї 1959 року

Ернесто Че Гевара

14.06.1928 – 09.10.1967

Он был ответственным лицом отчизны небогатой,
Министр с апостольским лицом и бородой пирата.
Ни в чем ему покоя нет, невесел этот опыт,
Он запер к чёрту кабинет и сам ушёл в окопы.
Спускаясь с партизанских гор, дыша полночным жаром,
В чужой стране погиб майор Эрнесто Че Гевара.

                                         Ярослав Смеляков

Майбутній державний діяч і революціонер Ернесто Гевара народився в буржуазній сім’ї аргентинських креолів – нащадків європейських переселенців і креолів з Каліфорнії. Миру він став відомий як Ернесто Че Гевара. Приставка-прізвисько «Че» використовувалася Ернестом з метою вказати суспільству на своє аргентинське коріння.

Його батько був архітектором, а мати – нащадком плантаторів. Намагаючись заробляти чесно і справедливо, виплачуючи зарплату робітникам, що в ті часи вважалося «дивиною» серед плантаторів, батьки Ернесто викликали шквал обурення у конкурентів. В результаті сім’ї Ернесто довелося відправитися в місто Росаріо, де і народився їх син.

У родині Гевари також виховувалися дві сестри і два брати. Незважаючи на складні роки, економічну кризу в країні, діти сімейства архітектора отримали згодом вищу освіту.

Тете (так звали Че Гевару в дитинстві) ріс хворобливою дитиною. У пошуках ідеальних кліматичних умов для свого малюка, який хворів на бронхіальну астму, батьки переїхали до провінції Кордова, де і пройшли дитячі роки Че Гевари. Через свою хворобу хлопчик не міг деякий час ходити в школу разом з однолітками, але вже у віці чотирьох років навчився читати.

Ернесто закінчив середню школу в Альта-Грасиі, потім вступив до коледжу. Після закінчення школи і коледжу (1945 рік) Че Гевара придбав спеціальність хірурга і дерматолога в медичному університеті в Буенос-Айресі.

Величезне враження справили на юного Ернесто праці Леніна, Маркса, Бакуніна та ін. особистостей-теоретиків. Че Гевара досконало володів французькою мовою, знав напам’ять безліч віршів, займався написанням власних рядків.

Незважаючи на астму в роки юності Ернесто значився в команді запасних по футболу, із задоволенням відвідував кінний клуб, мав непогані навички в гольфі, а також з жадібністю подорожував на велосипеді. Своїй нареченій він подарував фото, підписавшись на ньому «королем педалі».

Ще будучи студентом, Ернесто, найнявшись на вантажне судно (1950 рік), відвідав Британську Гвіану, о. Тринідад. Далі Че Гевара став учасником рекламної акції компанії «Мікрон», яка запропонувала юнакові здійснити подорож на мопеді її виробництва.

Зі своїм вірним товаришем – Альберто Гранадо (доктором біохімії) – він об’їздив Чилі, Перу, стародавні міста Індії та ін., заробляючи на подорожі, не гребуючи ніякою роботою. В ході поїздки Гевара вів записи, які згодом були опубліковані газетою «Нью-Йорк Таймс», як «Щоденники мотоцикліста» і стали бестселером. У 2004 за мотивами щоденника Че Гевари був зроблений фільм з однойменною назвою.

Під час однієї з подорожей по Колумбії Че Гевара вперше побачив жахи, які охопили країну в період громадянської війни. У ньому потроху прокидався характер революціонера.

Після закінчення університету Че Гевара мав іти до армії, але хлопець вирішив піти на хитрість, навмисно спровокувавши напад наявної в його організмі бронхіальної астми.

По приїзду в Гватемалу, яка тоді переживала громадянську війну, Че Гевара надавав допомогу противникам нового проамериканського режиму в перевезенні зброї, допомагав при пожежах. В результаті соціалісти програли, а аргентинець потрапив в число злочинців країни і був звинувачений у зраді батьківщині.

У 1954 році Гевара переїхав жити в Мехіко, де він спробував працювати журналістом, фотографом, сторожем, шукав випадкові підробітки.

В цей же період Ернесто одружився на дівчині, з якою познайомився в Гватемалі – Ільдою Гадеа. Від цього шлюбу у Че народилася дочка. Подружжя назвали дівчинку Ільдідой. Є думка, що саме перша дружина викликала у молодого Гевари інтерес до політики.

У період наступних боїв батько писав зворушливі листи своїй дочці. Сім’я розпалася через чотири роки складного подружнього життя на відстані.

У Мехіко Че Гевара влаштувався до місцевої лікарні. Випадкова зустріч з кубинським революціонером завершилася пропозицією Ернесто стати частиною революційного руху проти диктатора Куби і відправитися в експедицію на Карибський острів. Подолавши безліч труднощів і небезпек, загін революціонерів на чолі з Че Геварою та Фіделем Кастро покинув Мехіко і відправився в кінці 1956-го на Кубу.

Тут Ернесто отримав військове звання “команданте” і очолив колонію з 75 воїнів. Одночасно з військовими діями Гевара вів активну пропаганду в особі редактора газети «Вільна Куба».

Партизани разом з кубинськими комуністами перейшли до активних дій. Військо Че дісталося до масиву Ескамбрай, а після Гевара встановив владу в Лас-Вільяс.

В ході революції повстанці провели ряд реформ на користь селян, які вирішили підтримати революціонерів у військових діях. У битві за Санта-Клару (1 січня 1959 рік) армія команданте здобула перемогу, і диктатор Батиста покинув Кубу, емігрувавши в іншу країну.

У 1959 році Че Гевара знову одружився. Його другою дружиною стала дівчина Алейда Марч, яка також була учасницею революційного руху на Кубі. Їхні стосунки зав’язалися ще до розлучення революціонера з Ільдою. У об’єднаних святою ідеєю подружжя народилося четверо дітей.

Лідер повстанців отримав славу в усьому  світі, в 1959 році Ернесто став офіційним громадянином Куби відповідно до постанови уряду Фіделя Кастро.

Як міністр промисловості Че вирушив у світове турне країнами. Він відвідав Пакистан, Бірму, Японію і ін. території.

Протягом свого життя на Кубі Че Гевара займав державні пости, виступав з публічними промовами (гаслами), дотримувався власних принципів, іноді навіть вступав в конфлікт з країнами-союзниками. У якийсь момент, зробивши для себе висновки,  Ернесто вирішив покинути Кубу. Він написав батькам і Фіделю прощальні листи ( «зараз потрібна моя скромна допомога в інших країнах земної кулі») і тихо покинув республіку (весна 1965 рік).

Виїхавши з Острова Свободи, Гевара вирушив у Конго, де в ті роки спостерігалася серйозна політична криза. Ернесто і невелика армія кубинців сприяли  повстанських рухам партизанів-соціалістів.

Наступним місцем його діяльності стала Африка (осінь 1965 року), де Ернесто знову захворів на малярію, напади астми поновилися. Че Гевара вирушив на лікування в санаторій ЧССР, але, навіть перебуваючи в тихому місці, він не переставав планувати нові революційні рухи.

У 1966 році Че повернувся на Кубу, щоб очолити партизанський загін в Болівії. Він став реальною загрозою для ЦРУ, за вбивство революціонера ворожий уряд оголосило про значну винагороду.

«Не було людини, якої ЦРУ боялося б більше, ніж Че Гевару, тому що він мав можливості і харизму, необхідні, щоб спрямувати боротьбу проти політичних репресій традиційних ієрархій у владі в країнах Латинської Америки», – писав Філіп Ейджі, колишній агент ЦРУ, який втік на Кубу .

У листопаді 1966 року почалася його партизанська боротьба в Болівії. За наказом Фіделя Кастро болівійськими комуністами навесні 1966 року спеціально була куплена земля для створення баз, де під керівництвом Гевари проходили підготовку партизани. В оточення Гевари в якості агента входила Хайд Тамара Бунке Бідер (відома також на прізвисько «Таня»), в минулому агент Штазі, яка, за деякими відомостями, працювала також і на КДБ і жила і працювала на Кубі з 1961 року.

 Гевара надавав медичну допомогу всім пораненим болівійським солдатам, які потрапляли в полон до партизанів, а пізніше звільняв їх. Під час свого останнього бою в Кебрада-дель-Юро Гевара був поранений, в його гвинтівку потрапила куля, яка вивела зброю з ладу, і він розстріляв всі патрони з пістолета. Біограф Че Гевари Джон Лі Андерсон писав про момент арешту Че зі слів болівійського сержанта Бернардіно Хуанка: двічі поранений Че, чия зброя було розбита, нібито крикнув: «Не стріляйте! Я Че Гевара, і я живий стою дорожче, ніж мертвий ».

Коли його, беззбройного і пораненого, захопили в полон і привели під конвоєм до школи, яка служила урядовим військам в якості тимчасової в’язниці для партизан, він побачив там кілька поранених болівійських солдатів. Гевара запропонував надати їм медичну допомогу, на що отримав відмову від болівійського офіцера. Сам Че отримав тільки таблетку аспірину.

Потрапивши в полон до болівійців, Ернесто страшно катували. Він відмовлявся інформувати офіцерів, а 9 жовтня 1967 року Че Гевару розстріляли. За кілька хвилин до страти, один з охоронників запитав його, чи думає він про своє безсмертя. «Ні, – відповів Че, – я думаю про безсмертя революції». Його мертве понівечене тіло виставили на загальний огляд.

16 жовтня 1997 останки Гевари і шістьох його товаришів, убитих під час партизанської кампанії в Болівії, були виявлені і перепоховані з військовими почестями в спеціально побудованому мавзолеї в місті Санта-Клара, де він виграв вирішальну для кубинської революції битву.

За місяць до страти, Че Гевара написав сам собі епітафію, в якій були слова: «Навіть якщо смерть прийде несподівано, нехай вона буде бажаною, такою, щоб наш бойовий крик міг досягти до вуха, що вміє чути, і інша рука простяглася б, щоб взяти нашу зброю ».

Смерть Гевари була визнана важким ударом для соціалістичного революційного руху в Латинській Америці і в усьому світі. Місцеві жителі почали вважати Гевару святим і зверталися до нього в молитвах «San Ernesto de La Higuera», просячи про милості.

«Іконі світової революції» Ернесто Геварі присвячені пісні. Про його життя знято чимало фільмів ( «Щоденники мотоцикліста», «Че», «Руки Че Гевари» та ін.), відеосюжетів, передач.

Сьогодні футболки із зображенням героя є прототипом революційного духу, поваги до великого команданте. А 8 жовтня на Кубі голосно відзначається свято, присвячене Героїчному Партизану, яким був Ернесто.

Список літератури:

Рехинальдо, У.- А. Че Гевара. Жизнь, смерть и воскрешение из мифа / Устарис-Арсе Рехинальдо. – М.: М.: ЗАО Издательство Центр-полиграф, 2012. -511 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *