Фонд героїв і героїчності

Бібліографічний огляд літератури

Не дымятся дали,

Пыль черна от слез.

Ни одной медали

Дед мой не принес.

Только в этом самом

Нет его вины,

Потому что сам он

Не пришел с войны…

      Володимир Дворянсков

        Кожен рік все далі віддаляє нас від подій Другої світової війни. З кожним днем все менше стає живих свідків великого подвигу нашого народу у цій війні. Сьогодні, як ніколи, потрібна пам’ять  і правда про війну, про старше покоління, яке захистило нашу Батьківщину від загарбників і наполегливою працею відновило в післявоєнні роки зруйноване народне господарство.

      Перемогу на війні творили і генерали, і прості солдати, а в тилу – робітничий клас і трудове селянство робили все можливе, щоб підтримати наших захисників в боротьбі з ворогом. Саме про таких людей, пов’язаних з нашим рідним Запорізьким краєм, людей, чия мужність і жертовність подарували нам мир, йдеться в цьому огляді літератури.


  Весна Победы нашей
/ В.И. Шевченко, Л.Н. Малыхина, И.Н. Чередниченко и др. – Запорожье: АА Тандем, 2010. – 288 с.: ил.

     [У цьому чудово ілюстрованому виданні йтиметься про тих, хто кував на фронтах Великої Вітчизняної війни Велику Перемогу, хто недоїдав, недосипав, віддавав всього себе на вівтар нашої спільної Перемоги, йшов в атаку, вривався у ворожі траншеї, під смертельним обстрілом переправлявся на інший берег річки, відбивав в окопі танкові атаки, пораненим не йшов у тил.

   Словом, мова піде про солдата, Великого Солдата Перемоги. Багато з них – наші земляки. Ті, хто звільняв наше місто в 1943 році і прославився на інших фронтах Великої Вітчизняної, хто зберіг наш народ і нашу країну від фашистської навали.

     І наша книга – це подяка їм за їх великий подвиг.]

 Время выбрало нас: запорожцы на фронтах Великой Отечественной войны / ред.-сост. Веретельник И.В. – Запорожье: Дикое поле, 2005. – 384 с.

  [У травневі дні 1945 року фашистська Німеччина була повалена. Радянські Збройні Сили здобули історичну перемогу. Про те, якою ціною далася ця перемога, про найважливіші етапи Великої Вітчизняної війни – Московської, Сталінградської, Курської та інших найбільших битвах, розгром Квантунської армії Японії – розповідають в цій книзі запорожці, які воювали на фронтах Великої війни, свідки і учасники тих подій. До неї увійшли безліч фронтових фотографій, фрагментів кінохроніки, плакати військових років.

   Книга розрахована на широке коло читачів.]

   Герои Советского Союза. Их именами названы улицы Запорожья: документально-публицистическое издание. – Запорожье: ТОВ «Видавничо-поліграфічне об’єднання «Запоріжжя», 2010. – 144 с.

  [Герої не вмирають. Пам’ять про них зберігається в наших серцях, їх подвиги увічнені пам’ятниками, обелісками і меморіалами, назвами провулків, вулиць і площ.

   Автори видання в своїй праці постаралися ще раз нагадати про це жителям нашого міста.]

  Голдобин, А. Герои Запорожского края – полные кавалеры ордена Славы/ Анатолий Голдобин.– Запорожье: ООО «Плюс 73», 2015.– 148 с.

  [Ця книга мала побачити світ в 2013 році. На заваді став відхід з життя людини, яка її задумала. Читач нашої бібліотеки Анатолій Іванович Голдобін, запорізький письменник-краєзнавець, член Конгресу літераторів України, хотів зробити книгу про повних кавалерів ордена Слави, пов’язаних із Запорізьким краєм – або тут народилися, або працювали і жили в нашому краї до і після Великої Вітчизняної війни. До початку досліджень і пошуків Анатолія Івановича вважалося, що таких людей 15. Він знайшов ще 27. Зібрані ним матеріали залишилися в домашньому архіві – 42 папки з листами, фотографіями, копіями, а часто і оригіналами нагородних листів, ксерокопіями статей з книг і газет, посиланнями на літературні джерела – найціннішою інформацією, яка доводить зв’язок з нашим краєм сорока двох героїв, нагороджених найвищою солдатською нагородою.

   Продовжити справу Анатолія Івановича, скласти і видати цю книгу довелося Людмилі Федорівні Голдобіної – вдові письменника.]

  Голдобін, А.І. Запорізька Алея Слави – народна святиня: нариси та документи про Героїв Радянського Союзу, Героїв України та Героїв Соціалістичної Праці / А. І. Голдобін. – Дніпропетровськ: Січ, 2002. –  774 с.

 [Книга запорізького письменника краєзнавця, члену Конгресу літераторів України, нашого колишнього читача А.І.Голдобіна знайомить читачів з Героями Радянського Союзу, Героями України та Героями Соціалістичної Праці, чиї дубки ростуть на Алеї Слави. Автор розповідає про їхні ратні й трудові звитяги.

  Герої України – металурги й машинобудівники, енергетики, будівельники й трудівники сільського господарства, вчені й медичні працівники, уродженці Запорізького краю й ті, для яких ця земля стала рідною – про це розповідає автор названої книги.]

   Єременко, М. Солдати Перемоги: біографічні відомості про ветеранів Другої світової війни Чернігівського р-ну Запорізької обл., які повернулися з фронтів і відбудовували народне господарство / Микола Єременко. – Чернігівка, 2011. – Частина 2. – 60 с.

   [Довідник продовжує розповідь  про наших земляків, які повернулись із Другої світової війни і відбудовували народне господарство.

   Матеріали для книги підготували краєзнавець М.М. Єременко і працівники Чернігівської районної центральної та сільських бібліотек. Під час складання книги були використані архівні матеріали, друковані та періодичні видання, спогади очевидців та учасників подій.]

  Єременко, М. Чернігівка пам’ятає: 65-й річниці Великої Перемоги присвячується / Микола Єременко, Антоніна Харченко. – Чернігівка, 2009. –– 96 с.

  [На території Чернігівського району виявлено і зареєстровано 23 Братські могили воїнів, в яких поховано 2444 воїни-визволителя, 17 комплексів на честь воїнів-земляків, які загинули в роки Другої світової війни, 8 могил жертв фашистського терору, в яких поховано 22 жителя Чернігівщини, 13 пам’ятних знаків цього ж періоду та 16 одиночних поховань воїнів… Двічі: у  1941 та 1943 роках «хвиля війни» накрила нашу територію і принесла всі ті нещастя , біль і втрати – людські та матеріальні.

  Матеріали книги присвячені переважно подіям, що проходили на території Чернігівського району, але вона буде цікава й жителям області, так як історія краю ідентична.
    Свою книгу автори присвячують всім, хто ціною свого життя та здоров’я зупинив фашистську навалу і врятував світ.]

   Еременко, И. Жизнь – подвиг / Иван Еременко. – Запорожье: ООО «ИПО «Запорожье», 2007. – 128 с. 

  [Цю книгу створив син легендарного політрука Іван Олексійович Єременко, полковник у відставці, який живе в Запоріжжі. Він зібрав багато вирізок з газет і журналів, а також фотознімків про свого батька, яким пишаються не тільки він і його сім’я, але і вдячні земляки-запорожці.

   Герой-політрук увічнений в пам’ятниках в Запоріжжі на Алеї бойової слави, біля села Хороше на Луганщині, в селі Терсянка Вільнянського району, де до війни працював  головою колгоспу, а також в нарисах, поемах, спогадах, що публікувалися в книгах, журналах , газетах.]

  Запорізький рахунок Великій війні. 1939-1945 / Ф.Г.Турченко, В.М. Мороко, О.Ф. Штейнле, В.С. Орлянський [та ін.] – Запоріжжя: Просвіта, 2013. – 416 с.

   [У монографії на широкій базі недосліджених раніше архівних матеріалів, мемуарів, споминів, опитувань очевидців вперше у вітчизняній історіографії розкривається історія Запорізької області в роки Другої світової війни.

   Автори відходять від суто героїзованої версії подій, яка домінує в місцевих публікаціях останніх десятиліть. Увага акцентується не лише на військових діях, а й на трагічній долі простої людини у складних обставинах воєнного лихоліття. Всебічне відтворення справжньої картини окупації, повсякденного життя в її умовах спонукало авторів до ґрунтовного аналізу «нового порядку», ставлення до нього різних категорій населення.

  Книга про Запоріжжя і запорожців. Вона розрахована на усіх, хто цікавиться історією рідного краю.]

  Золоті зірки Токмаччини : збірник документів, фотографій, матеріалів і публікацій. – Токмак: Трибуна, 2012. – 176 с.

         [Токмацька земля славна своєю історією і бойовими подвигами токмачан. Понад 10 тисяч наших земляків героїчно громили ворога в роки війни. На фронтах Великої Вітчизняної війни загинуло біля 5 тисяч токмачан.

   5580 токмачан нагороджені бойовими орденами і медалями. А п’ятеро найвідважніших наших земляків удостоєні високого звання «Героя Радянського Союзу». Велич здобутої їми перемоги не меркне з роками, а героїчний літопис перемоги передається з покоління в покоління.

   Ця книжка є збірником документів, матеріалів, фотографій, публікацій, що зберігаються у фондах Токмацького міського краєзнавчого музею.

   Подвиги героїв-токмачан повинні стати яскравим прикладом у військово-патріотичному вихованні молоді.]

   Лукаш, И.М. Большая родня: документальные повести, очерки / Иван Лукаш. – Днепропетровск: Січ, 1995. – 735 с.

 [Книга присвячена безсмертним подвигам запорожців – Героїв Радянського Союзу та воїнів-визволителів різних національностей, які захищали нашу рідну землю.

   У повістях та нарисах яскраво простежується зв’язок часів: кожна сторінка устами героїв закликає народи всіх колишніх союзних республік зміцнювати дружбу, братерство, жити в мирі та злагоді.]

   Лукаш, І. Велике бачиться на відстані: документальні повісті, нариси / Іван Лукаш. – Дніпропетровськ: Січ, 1998. – 1135 с.

 [Чим далі в минуле відходять події буремного часу, чим менше залишається серед нас обпалених боями ветеранів, тим ближчими та дорожчими стають вони нашим сучасникам.

   Воістину: велике бачиться на відстані. Кращі нариси та повісті Івана Лукаша ввійшли до цієї збірки, що стала своєрідною енциклопедією ратної та трудової слави запорожців. Велика перемога не відійшла в минуле. Це вічно жива перемога, що з дитинства входить у серця представників кожного покоління.]


Лукаш, И.М. Навеки в памяти народной
: воспоминания, документальные повести, очерки / Иван Лукаш. – Днепропетровск: Січ, 1995. – 543 с.

   [Лукаш Іван Михайлович – журналіст-ветеран, що понад три десятиліття своєї творчості присвятив хвилюючій розповіді про воїнів Великої Вітчизняної війни, своїх земляків-запорожців, а також представників інших національностей, удостоєних на берегах Дніпра звання Героя Радянського Союзу.

Про героїзм визволителів запорізького краю і ця його книга, як і попередні.]

  Лукаш, И.М. Свято имя твое, отец: документальные повести, очерки / Иван Лукаш. – Днепропетровск: Січ, 1997. – 934 с.

  [Майже чотири десятиліття віддано автором літопису ратного подвигу земляків, які воювали на всіх фронтах, в різних родах військ на суші, в небі і на морі. Біля 126-и тисяч запорожців, серед них і батько Лукаша, лягли у сиру землю. В назві книги «батько» – це всі наші батьки, діди, прадіди, що не повернулись з війни.

   Вони закрили нас собою. Вічна їм пам’ять.]

   Лукаш, И.М. Солдаты славы не искали: очерки о Героях Советского Союза – уроженцах Запорожской области / И. М. Лукаш.– Днепропетровск: Промінь, 1984. –  398 с.

  [Іван Лукаш у цій книзі вперше розповідає про Героїв Радянського Союзу, що народились на Запоріжжі, про їх подвиги. 20 років ентузіасти, ветерани, воєначальники допомагали автору у пошуках цих мужніх людей, встановленню їх славетних імен.]

  Лукаш, І. 300 днів подвигу: документальна повість / Іван Лукаш. – Дніпропетровськ: Промінь, 1979. – 166 с.

  [Серед звитяжних подвигів Великої Вітчизняної війни врятування Дніпрогесу посіло особливе місце. Ця операція тривала 300 днів. Для написання книги автор зустрічався з воєначальниками, які розробляли план врятування греблі, розмовляв з учасниками розмінування та жорстоких боїв на острові Хортиця. Завдяки цьому стали відомими імена інших воїнів, що відзначились у боях за Дніпрогес.]

  Лукаш, И.М. У стен Запорожья: воспоминания, очерки /сост. И.М. Лукаш. – Днепропетровск: Промінь, 1978. – 328 с.

  […Ідуть роки, непомітно разом з дніпровими хвилями спливають десятиліття. На жаль, все менше і менше з нами залишається безпосередніх учасників героїчних подій, тих, хто грудьми захистив рідну землю від ворога.

   Про подвиг ратний та трудовий у боях за Запорізький край.]

  Лукаш, И.М. Шагнувшие в бессмертие: ист.-краевед. очерки / Иван Лукаш. – Днепропетровск: Промінь, 1988. – 126 с.

 [В історико-краєзнавчих нарисах Івана Лукаша розповідається про пам’ятні місця та пам’ятники Запорізької області, що увіковічнюють подвиг радянських воїнів у роки Великої Вітчизняної війни. На сторінках цих «кам’яних» книг відображена незабутня та трагічна сторінка історії нашого славетного краю.]

  Медведський, В.І., Медведська, Г.В. Таланти Токмацького краю: генерал Антипенко М.О./ В.І. Медведський, Г.В. Медведська. – Токмак: Трибуна, 2012. – 112 с.

 [Токмацька земля славна своєю історією і талановитими людьми. Широко відоме ім’я нашого земляка генерал-лейтенанта Антипенка М.О., заступника по тилу командуючого І Білоруським фронтом маршала Жукова Г.К. Успішний наступ військ забезпечили війська тилу фронту на чолі з генералом Антипенком М.О., які напружено працюючи вдень і вночі доставляли у війська достатню кількість військової техніки, боєприпасів, медикаментів, пального, продовольства, фуражу.

  Генерал Микола Антипенко – єдиний заступник по тилу, який нагороджений найвищим орденом полководців – орденом Суворова І-го ступеню.

  Після війни він був призначений на посаду начальника Головвоєнбуду Збройних Сил СРСР, згодом – займався викладацькою діяльністю. Безцінну допомогу він надавав своїм односельцям по відбудові вщент зруйнованих війною колгоспу і села.

  За заповітом, славного генерала поховали на його малій батьківщині – в центрі села Жовтневого Токмацького району.]

 Ради жизни родного города: к 65-летию освобождения Запорожья. – Запорожье: Дике поле, 2008. – 71 с.

  [Пройшли роки, в життя впевнено вступають нові покоління. І для них повинні залишитися святими імена, справи і пам’ять про визволителів, всіх, хто своїм ратним подвигом зберіг рідне місто.

  Про штурм Запоріжжя, хроніку звільнення міста, про різні історичні факти, документи тієї епохи ви можете дізнатися з проспекту, підготовленого запорізьким видавництвом «Дике Поле».

   Виховуючи молодь на бойових традиціях батьків і дідів, ми тим самим створюємо фундамент, на якому ґрунтується обороноздатність нашої держави, спадкоємність поколінь.]

   У пам’яті нащадків: Запорізька область: ілюстрований збірник, присвячений увічненню пам’яті жертв Другої світової та локальних війн ХХ століття: до 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років / упор. В.П. Сльота; Запорізьке обл. відділення пошуково-видав. агенства «Книга Пам’яті України». – Запоріжжя: Дике поле, 2005. – 248 с.: іл.

  [Поруч з поіменними Книгами Пам’яті, які увібрали величезний інформаційний матеріал про десятки тисяч полеглих у війні земляків та похованих на запорізькій землі радянських воїнів усіх національностей, ілюстрований збірник повинен стати наочним посібником, який дозволить широкому загалу, особливо, молоді, ознайомитись з усією розмаїтістю творінь наших зодчих, що увічнюють пам’ять про загиблих.

   У граніті і бронзі, у мармурі і металі височать на запорізькій землі понад 750 пам’ятників. Вони увічнюють пам’ять про наших земляків-запорожців: понад 130 тисяч їх не повернулися з війни; близько 70 тисяч мирних громадян були закатовані в концтаборах і газових душогубках в період гітлерівської окупації; 160 тисяч юнаків і дівчат були насильно вивезені на каторжні роботи до Німеччини, значна частина з них загинула у фашистській неволі. Більшість меморіалів зведені на братських похованнях воїнів, що захищали і визволяли територію області, понад 100 тисяч полягло їх на запорізькій землі. 350 запоріжців загинули на чужині, у воєнних конфліктах за кордоном…

   Захисникам і визволителям Запоріжжя, всім землякам-запоріжцям, полеглим у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками у роки Другої світової війни та у воєнних конфліктах за рубежем, присвячується…]

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *