Йоханна Спірі: до 195-річчя від дня народження швейцарської письменниці

Йоханна Спірі

12.06.1827 – 07.07.1901

Йоханна Луїза Хюссер народилася у сільській місцевості Хірцеля, неподалік Цюріха. Вона була четвертою дитиною у щасливій культурній сім’ї. Дівчинка виросла у літературному середовищі. Її мати, Мета Хюссер, була популярним автором пісень та поетесою. Її батько був відомим та дуже шановним лікарем у Цюріху. Будинок Хюссеров був відкритий для інтелектуальних та літературних діячів того часу та місця.

Ще дитиною Йоханна провела кілька років у районі Кур у Граубюндені. Тут маленька Йоханна Луїза Хюссер пішла до школи. З 1981 року у Будинку старої школи знаходиться “музей Йоханни Спірі”.

Мешкаючи серед мальовничих місць, вона дуже полюбила природу і, коли стала письменницею, неодноразово описувала у своїх творах ті прекрасні краєвиди, які її оточували.

У 1852 році, коли Йоханні було 25 років, вона одружилася з колишнім однокласником –  Бернхардом Спірі, який працював редактором газети Confederategazeta, а також був другом її брата Теодора.

Згодом Бернхард Спірі став адвокатом. 1855-го року в сім’ї народжується син – молодший Бернхард.

Якийсь час пара жила в Цюріху. Йоханна займається із сином музикою: грає на піаніно, а ще вона розважає маленького сина історіями, які вигадувала сама. Її чоловік, слухаючи цікаві розповіді, цілком справедливо запропонував дружині їх викласти на папері…

З чоловіком

Бернхард-молодший стає музикантом, особливу увагу він приділяє скрипці.

Пройшло чимало років, перш ніж роботи Йоханни Спірі було опубліковано.

З сином

Її перше оповідання про пережите жінкою домашнє насильство не публікувалося до 1880 року, коли автору було вже за п’ятдесят.

Перша книга «Листок на могилі Врони» побачила світ у 1871 році. З 1879 року письменниця написала понад 20 книг лише за 5 років. Саме в цей період Йоханна Спірі пише «Хайді».

Повість «Хайді» була опублікована німецькою мовою у 1881 році. В оригінальному підзаголовку йдеться, що це «книга для дітей та тих, хто любить дітей».

На жаль, у 1884 році після тривалої хвороби помер син. Того ж року вмирає чоловік.

Щоб урятуватися від горя, Спірі продовжує багато писати. Також вона присвячує себе благодійним справам.

І хоча жоден із десятків наступних романів та оповідань, які вона опублікувала, не наблизився до успіху «Хайді», одного цього твору було достатньо, щоб зробити Йоханну Спірі національною легендою. Це одна з найбільш продаваних книг не лише у Швейцарії, а й у всьому світі.

Хірцель

«Хайді» вважається однією з найбільш читаних книг у світі. Вона перекладена десятками мов, надрукована десятками мільйонів екземплярів.

У 1884 році «Хайді» була вперше опублікована в США у перекладі Луїзи Брукс. Як і в її рідній країні, книга відразу стала бестселером, і з того часу стала улюбленою книгою кількох поколінь.

Граубюнден

Важко зрозуміти, чим пояснюється загальна популярність Хайді. Це проста історія про дівчинку-сироту, відправлену на виховання до тітки Дете. Дівчинка прив’язується до тітки та її суворого дідуся, справжнього пустельника, який живе у швейцарських Альпах з декількома козами.

Спершу дід незадоволений приїздом Хайді, але згодом дівчинці вдається подолати його зовнішню відчуженість і зажити з ним душа в душу: з ним і його найкращим другом – пастухом кіз, або як його називав дідусь Хайді, “володарем кіз” Петером.

Через деякий час Дете повертається за Хайді і, всупереч запереченням дідуся, забезпечує їй місце компаньйонки молодої дочки-інваліда багатого бізнесмена.

Дівчата стають близькими подругами, але Хайді не може позбутися туги по дому. Її повертають до дідуся, і після деяких потрясінь все закінчується добре…

Йоханна пише повчальні твори для дорослих та окремі дитячі оповідання, у тому числі «Корнеллі виховують» (1890) та «Замок Вільденштейн» (1892). Ці твори тривалий час залишалися популярними.

Її книги для дівчаток, такі як “Сіна” (1884) або “Що з нею буде?” (1886), на жаль, майже не публікувалися після 1900 року. Образ жінки в цих книгах з часом став критикуватися як консервативний. Оскільки дія більшості оповідань Спірі відбувається в швейцарських горах, крім «Хайді», це – «Бездомний» (1877), «Оповідання» (1882) – вони вважалися романами про батьківщину та гори.

Сама Спірі бачила свою літературу частиною християнської Народної літератури, деякі з її оповідань демонструють вплив вікторіанської євангелічної літератури.

У 2015 році англомовне видання під назвою «Повне зібрання творів Йоханни Спірі» було опубліковано у цифровому форматі. Видання включає «Хайді» і одинадцять інших творів, так що в ньому  насправді представлена не вся творчість Спірі, а в основному ті твори, які були перекладені. У передмові редактор цього видання повідомляє: «Багато письменників постраждали від несправедливості, будучи відомими як автори лише однієї книги. «Робінзон Крузо» був не єдиним шедевром Дефо, і Беньян не обмежив свої найкращі здібності «Подорожем пілігриму»… Такою була доля Йоханни Спірі, швейцарської письменниці, чия репутація помилково ґрунтується на історії «Хайді». Безперечно, «Хайді» — це книга, яку у своїй галузі важко переоцінити. Чарівна, добросерда маленька героїня на тлі гір — це постать, яку пам’ятатимуть з дитинства до старості. Проте мадам Спірі показала тут лише одну сторону своїх оповідальних здібностей».

Йоханні Спірі не подобалася популярність своїх творів, вона уникала критиків і редакторів, кажучи: «Я волію не виставляти напоказ найпотаємніші та найглибші аспекти моєї душі людським очам».

Померла Йоханна Спірі 7 липня 1901 року в місті Цюріху. Письменниця похована на сімейній ділянці цвинтаря Зільфельд у Цюріху. Її портрет був поміщений на поштовій марці у 1951 році та на 20-франковій пам’ятній монеті у 2001 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *