Йоханна Спірі
12.06.1827 – 07.07.1901
Йоханна Луїза Хюссер народилася у сільській місцевості Хірцеля, неподалік Цюріха. Вона була четвертою дитиною у щасливій культурній сім’ї. Дівчинка виросла у літературному середовищі. Її мати, Мета Хюссер, була популярним автором пісень та поетесою. Її батько був відомим та дуже шановним лікарем у Цюріху. Будинок Хюссеров був відкритий для інтелектуальних та літературних діячів того часу та місця.
Ще дитиною Йоханна провела кілька років у районі Кур у Граубюндені. Тут маленька Йоханна Луїза Хюссер пішла до школи. З 1981 року у Будинку старої школи знаходиться “музей Йоханни Спірі”.
Мешкаючи серед мальовничих місць, вона дуже полюбила природу і, коли стала письменницею, неодноразово описувала у своїх творах ті прекрасні краєвиди, які її оточували.
У 1852 році, коли Йоханні було 25 років, вона одружилася з колишнім однокласником – Бернхардом Спірі, який працював редактором газети Confederategazeta, а також був другом її брата Теодора.
Згодом Бернхард Спірі став адвокатом. 1855-го року в сім’ї народжується син – молодший Бернхард.
Якийсь час пара жила в Цюріху. Йоханна займається із сином музикою: грає на піаніно, а ще вона розважає маленького сина історіями, які вигадувала сама. Її чоловік, слухаючи цікаві розповіді, цілком справедливо запропонував дружині їх викласти на папері…
Бернхард-молодший стає музикантом, особливу увагу він приділяє скрипці.
Пройшло чимало років, перш ніж роботи Йоханни Спірі було опубліковано.
Її перше оповідання про пережите жінкою домашнє насильство не публікувалося до 1880 року, коли автору було вже за п’ятдесят.
Перша книга «Листок на могилі Врони» побачила світ у 1871 році. З 1879 року письменниця написала понад 20 книг лише за 5 років. Саме в цей період Йоханна Спірі пише «Хайді».
Повість «Хайді» була опублікована німецькою мовою у 1881 році. В оригінальному підзаголовку йдеться, що це «книга для дітей та тих, хто любить дітей».
На жаль, у 1884 році після тривалої хвороби помер син. Того ж року вмирає чоловік.
Щоб урятуватися від горя, Спірі продовжує багато писати. Також вона присвячує себе благодійним справам.
І хоча жоден із десятків наступних романів та оповідань, які вона опублікувала, не наблизився до успіху «Хайді», одного цього твору було достатньо, щоб зробити Йоханну Спірі національною легендою. Це одна з найбільш продаваних книг не лише у Швейцарії, а й у всьому світі.
«Хайді» вважається однією з найбільш читаних книг у світі. Вона перекладена десятками мов, надрукована десятками мільйонів екземплярів.
У 1884 році «Хайді» була вперше опублікована в США у перекладі Луїзи Брукс. Як і в її рідній країні, книга відразу стала бестселером, і з того часу стала улюбленою книгою кількох поколінь.
Важко зрозуміти, чим пояснюється загальна популярність Хайді. Це проста історія про дівчинку-сироту, відправлену на виховання до тітки Дете. Дівчинка прив’язується до тітки та її суворого дідуся, справжнього пустельника, який живе у швейцарських Альпах з декількома козами.
Спершу дід незадоволений приїздом Хайді, але згодом дівчинці вдається подолати його зовнішню відчуженість і зажити з ним душа в душу: з ним і його найкращим другом – пастухом кіз, або як його називав дідусь Хайді, “володарем кіз” Петером.
Через деякий час Дете повертається за Хайді і, всупереч запереченням дідуся, забезпечує їй місце компаньйонки молодої дочки-інваліда багатого бізнесмена.
Дівчата стають близькими подругами, але Хайді не може позбутися туги по дому. Її повертають до дідуся, і після деяких потрясінь все закінчується добре…
Йоханна пише повчальні твори для дорослих та окремі дитячі оповідання, у тому числі «Корнеллі виховують» (1890) та «Замок Вільденштейн» (1892). Ці твори тривалий час залишалися популярними.
Її книги для дівчаток, такі як “Сіна” (1884) або “Що з нею буде?” (1886), на жаль, майже не публікувалися після 1900 року. Образ жінки в цих книгах з часом став критикуватися як консервативний. Оскільки дія більшості оповідань Спірі відбувається в швейцарських горах, крім «Хайді», це – «Бездомний» (1877), «Оповідання» (1882) – вони вважалися романами про батьківщину та гори.
Сама Спірі бачила свою літературу частиною християнської Народної літератури, деякі з її оповідань демонструють вплив вікторіанської євангелічної літератури.
У 2015 році англомовне видання під назвою «Повне зібрання творів Йоханни Спірі» було опубліковано у цифровому форматі. Видання включає «Хайді» і одинадцять інших творів, так що в ньому насправді представлена не вся творчість Спірі, а в основному ті твори, які були перекладені. У передмові редактор цього видання повідомляє: «Багато письменників постраждали від несправедливості, будучи відомими як автори лише однієї книги. «Робінзон Крузо» був не єдиним шедевром Дефо, і Беньян не обмежив свої найкращі здібності «Подорожем пілігриму»… Такою була доля Йоханни Спірі, швейцарської письменниці, чия репутація помилково ґрунтується на історії «Хайді». Безперечно, «Хайді» — це книга, яку у своїй галузі важко переоцінити. Чарівна, добросерда маленька героїня на тлі гір — це постать, яку пам’ятатимуть з дитинства до старості. Проте мадам Спірі показала тут лише одну сторону своїх оповідальних здібностей».
Йоханні Спірі не подобалася популярність своїх творів, вона уникала критиків і редакторів, кажучи: «Я волію не виставляти напоказ найпотаємніші та найглибші аспекти моєї душі людським очам».
Померла Йоханна Спірі 7 липня 1901 року в місті Цюріху. Письменниця похована на сімейній ділянці цвинтаря Зільфельд у Цюріху. Її портрет був поміщений на поштовій марці у 1951 році та на 20-франковій пам’ятній монеті у 2001 році.