Картини з колекції «Шедеври Запорізького обласного художнього музею»

У Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва відкрилася виставка

«Картини з колекції

« Шедеври Запорізького обласного художнього музею»».

На виставці представлені репродукції  найвизначніших полотен відомих майстрів живопису другої половини ХІХ – початку ХХ ст. – О.П. Боголюбова, Л.Ф. Лагоріо, О.О. Шовкуненка, М.П. Кузнецова, М.А. Беркоса, З. Є. Серебрякової.

В Запорізькому художньому музеї творчість Олексія Олексійовича Шовкуненка (21.03.1884 – 12.03.1974) представлена різнобічно, відомими і значними роботами 20-30-х рр.. На нашій виставці можна побачити життєрадісний етюд  одеської вулиці із серії «Квіткарки».

Роботи О.О.Шовкуненка були представлені на міжнародних виставках, принесли визнання автору. Зарубіжного глядача вразило оптимістичне сприйняття оточуючого. Динамічна зміна окремих картин-кадрів, композиційна різноманітність серії, тепла, ясна кольорова гама акварелей, що передає їх загальний життєстверджуючий настрій, визначають як зразок новаторства в українському мистецтві того часу.

Творчість Миколи Дмитровича Кузнецова (14.12.1850-02.03.1929), портретного і жанрового живописця, академіка, професора Імператорської Академії мистецтв, члена Товариства пересувних художніх виставок, одного із засновників Товариства південноросійських художників, представлена полотном «Джульєтта» (1912).

Це – театральний, з легким відбитком модерну портрет красуні. Робота вражає майстерністю колористичного рішення. Художник зобразив свою дочку – російську оперну співачку і танцівницю, солістку Маріїнського театру. Саме її Ігор Федорович Стравінський описав як «… драматичне сопрано, за якою можна було споглядати і слухати з однаковим апетитом».

Творчість іншого представника С.-Петербурзького товариства художників, члена Товариства російських акварелістів – Михайла Андрійовича Беркоса  (03.09. 1861 – 20.12.1919)– представлена роботой «Півонії» (1897).

Український живописець багато чого перейняв від французьких імпресіоністів, з їх технікою пленерного живопису, культом світла і повітря, чистих фарб, колірних рефлексій, «невловимою рухливістю натури».

Про його творчість мистецтвознавець Ольга Денисенко писала: «Світ, який передає Беркос, виблискує потоком сонця, світла і кольору.

Він пише свої картини швидко, легко, вільно.

У кожній картині є своя колористична знахідка, відкриття. Тут присутній феномен, званий «абсолютним оком» художника».

Цінним внеском у музейному зібранні Запоріжжя є робота Зінаїди Євгенівни Серебрякової (10.12.1884 – 19.09.1967) – «Молода жінка у головному уборі» (1928).

Серія картин, написаних Зінаїдою Серебряковою в Марокко, вражає.

Серебрякова поїхала в Марракеш, а потім в Фес на замовлення бельгійського багатія. У Париж вона привезла безцінний вантаж своїх праць пілігрима-живописця.

Парижани захоплювалися картинами Серебрякової. Це і натюрморти, і міські пейзажі, і портрети марокканок. Один з них представлений в нашій експозиції.

Знаменитий мистецтвознавець Олександр Бенуа захоплено писав про свою племінницю:

“Зачаровує серія марокканських етюдів, і просто дивуєшся, як в цих  начерках (які справляють враження повної закінченості) художниця могла так точно і переконливо передати саму душу Сходу … Люди такі живі, що здається – ніби входиш з ними в безпосередній контакт, немов знайомишся з ними.”

Майстерність виконання характеризує картину «Морський бій» (1859) Олексія Петровича Боголюбова (28.03. 1824 – 07.11.1896).

Тема героїчних подвигів  військових моряків – одна з основних у його творчості. Боголюбов навчався в морському кадетському корпусі, вже там почав займатися живописом, а потім поступив на навчання до Імператорської Академії мистецтв, яку блискуче закінчив із золотою медаллю.

Імператор Олександр II, оцінивши праці і талант Боголюбова, доручив йому написати в картинах історію флоту Петра Великого. Кримська війна, яка почалася в 1853 році, дала художнику новий матеріал для творчості. На замовлення Головного морського штабу Боголюбов – як історіограф Російського флоту XVIII-XIX століть – в 1850-70-х роках створив серію з 100 картин, присвячених морським перемогам. Також він видав «Альбом подвигів Чорноморського флоту в 1853 і в 1854 рр.».

Ефектом місячного світла приваблює «Морський пейзаж» (1896) іншого відомого художника-мариніста Льва Феліксовича Лагоріо (29.11.1827 – 22.12.1905), написаний у характерній для нього сріблясто-коричневій гамі.

Народився Лев Феліксович в Феодосії, в сім’ї купця та віце-консула королівства обох Сицилій, що походив із аристократичного генуезького роду. Захоплення малюванням і любов до моря визначили його подальшу долю і головну тему його творчості. Лагоріо закінчив Петербурзьку Академію мистецтв, а у 1839-1840 роках займався в Феодосійській майстерні І. К. Айвазовського, був його першим учнем.

Запорізька обласна бібліотека для юнацтва запрошує всіх, хто бажає доторкнуться до чудесного світу мистецтва, відвідати представлену експозицію.

 

1 thought on “Картини з колекції «Шедеври Запорізького обласного художнього музею»”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *