З 2 по 8 вересня тривав Тиждень читання нонфіку – всеукраїнська акція від Українського інституту книги. Гасло тижня нонфіку: «З історії незакінченої війни». Це слова Юрія Шевельова, видатного мовознавця, літературного критика, автора блискучих мемуарів про українське ХХ століття.
Фахівці нашої бібліотеки підготували книжкові рекомендації, які ви вже бачили на наших сторінках у соцмережах.
Публікуємо тут повну добірку видань нонфіку, на які радимо звернути увагу.
Книжка для тих, хто зміцнює свою мовну стійкість
Орися Демська “Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга”
Доступно про формування української державності і національної ідентичності через мову і завдяки мові.
Книжки про боротьбу українців проти імперії
Іван Дзюба та Левко Лукʼяненко, Василь Стус і Вʼячеслав Чорновіл – герої книжки “Невидима битва. Як дисиденти боролися за незалежність України” критикували комуністичну ідеологію та боролися проти безправ’я українців як нації. Їхньою зброєю стало слово, яке дошкульно било радянський режим у його чи не найболючіше місце — монополію на інформацію. Тож режим відповідав тюрмами, таборами й психіатричними лікарнями, але повністю знищити цей опір так і не зміг.
Наприкінці липня 1991 року в доповідній КГБ Голові Верховної Ради УРСР Леонідові Кравчуку повідомляли про сценарій можливого розпаду СРСР, який спрогнозували в США. Голова КГБ СРСР Володимир Крючков стверджуватиме, що ще кількома роками раніше комуністичні спецслужби відчували наближення колапсу. Що відбувалося за лаштунками Серпневого путчу, який зробив розпад СРСР швидким і незворотним? Як сталося, що із чотирьох сценаріїв розвитку подій, описаних у прогнозі ЦРУ, українці обрали найрадикальніший — «Розпад»? Події 1991 року відтворює у своїй книжці Олександр Зінченко.
Історії видатних українців, які надихають на нові звершення
Книжка буде цікава всім, хто цікавиться воєнною історією, визначними битвами минулого, ратними звершеннями українського війська та його героями.
У цій книзі вперше у науково-популярному стилі з використанням широкого кола джерел та літератури висвітлено етапи життя і церковної та громадської діяльності митрополита УГКЦ Блаженнішого Любомира, зокрема дитячі та шкільні роки у період з 1939 р. (включення Західної України до складу УРСР, роки нацистської окупації західноукраїнських земель) до перебування в австрійському таборі “Ді-Пі” (1944-1948 pp.); роки навчання і еміграції у США (1949-1958); перебування в Італії (1969-1993 pp.); роки діяльності в Україні (1993-2017 pp.) і як очільника УГКЦ, і як кардинала — емерита. Авторами окремо звернуто увагу на вплив родини, особистостей митрополита Андрея Шептицького та патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого на формування особистості Любомира Гузара, психологічний та особистісний портрет Блаженнішого Любомира. Біографію Блаженнішого Любомира подано у контексті суспільно-політичних процесів та подій в Україні і у світі упродовж XX століття, розкрито їх вплив та значення у житті особистості кардинала Любомира Гузара.
Об’єднує їх лише одне — безперечний талант і велика любов до України…
Автор розповідає про історіософський внесок в українську суспільно-політичну думку Михайла Грушевського, Ольґерда Бочковського, В’ячеслава Липинського, Володимира Антоновича, Олександра Кониського, Євгена Чикаленка, Сергія Єфремова, Андрія Жука, Ярослава Дашкевича, Сергія Білоконя.
У книзі представлена творчість українських художників від часів Київської Русі до ХХІ ст., які залишили яскраву сторінку в історії українського образотворчого мистецтва. Ілюстрації дають уявлення про стилістику творів, їх тематичне і технічне розмаїття, а біографічні відомості розширюють наші знання про діяльність митців. Широка палітра висловлювань щодо творчості чи особистості художника показує неоднозначність їх сприйняття й інколи суперечить усталеній думці.
З історії незакінченої війни
У цій книзі зібрані не героїчні історії. Це історії людей, які вірили в себе, в Україну, вижили й врятувалися.
Не вперше Україна стикнулася з навалою окупантів, але саме тепер у цій священній війні на нашому боці весь цивілізований світ. Найновітніша зброя, найсучасніша розвідка, військовий досвід найдосконаліших армій, а головне — незламна воля до перемоги, що палає в українських серцях, — допоможуть завдати нищівного удару ворогам і приведуть Україну до перемоги. «Зброя перемоги» — найповніший довідник зі зброї, що застосовується ЗСУ на передовій. У виданні зібрано яскраві фотографії та докладний опис бойових характеристик найрізноманітніших видів зброї вітчизняного та світового зразків. А також цікаві історії від наших бійців.
Історія взаємин України та Росії є постійним намаганням останньої знищити українську ідентичність, підкорити Україну власним імперським амбіціям і використати її людські, інтелектуальні, наукові та промислові ресурси для подальшої експансії на Захід. Тож ця книжка розкриває ключові події україно-російських взаємин протягом ХІІІ — початку ХХІ століть, даючи відповіді на питання, коли відбулося цивілізаційне розходження між майбутніми українцями та росіянами, чому Росія стала антиєвропейською державою і як сформувався російський ексепціоналізм, що неодмінно входив у конфронтацію з ідеєю вільної та суверенної України.
Ця книжка не є винятково рефлексією автора, радше навпаки: він зібрав й виклав думки і переживання багатьох українців протягом першого року вторгнення. Українці, як і колись старозавітний Йов, нині проживають жахливі втрати. Як ми втрачаємо найрідніших друзів і домівки? Як змінюються українські діти і яку постпам’ять матиме наступне покоління? Врешті — хто кожен із нас у цій війні?
До збірки увійшли історії людей різної статі, віросповідання, національності, різного фаху і віку, але зі спільним знаменником у цінностях і меті. Дехто з них звично продовжує свою боротьбу на фронті, наближаючи одну на всіх перемогу. Декого з них вже немає в живих, але їхні історії, безцінні волокна загального полотна, мають жити вічно.
Жодна історія не може повернути близьких, але інколи чужа історія може допомогти зрозуміти та пережити втрату. У нашій країні триває війна, щодня гинуть люди – захисники та захисниці, кохані, батьки, діти, брати й сестри. І все, що ми можемо, – лише навчитися жити із цією втратою. Своєю історією в цій книжці ділиться історикиня Олеся Хромейчук.
Усі ці книжки (та багато інших) є у фонді нашої бібліотеки. Тож, приходьте читати та зміцнювати свою інформаційну броню!