Крим. День спротиву

Війна Росії проти України почалася з Криму. 24 лютого 2014 року кораблі військово-морського флоту РФ, які охороняли морську акваторію в районі проведення Сочинської олімпіади, прийняли на борт у Новоросійську «зелених чоловічків» (російських військовослужбовців без розпізнавальних знаків ЗС РФ) разом із бойовою технікою та вийшли курсом на Севастополь.

26 лютого на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної Ради Криму вийшли тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей чинити спротив російській окупації та заявили світу про цілісність України. Мітинг зібрав від 5 до 10 тисяч учасників. Наступного дня, о 5-й ранку до парламенту та уряду АРК увійшли регулярні військові формування РФ і захопили будівлі.

28 лютого Верховна Рада Криму під «наглядом» військовослужбовців ЗС РФ проголосувала за проведення референдуму про статус Криму. Того ж дня підрозділи ЗС РФ розпочали блокування українських військових частин та об’єктів на півострові, захопили аеропорти Бельбек і Сімферополь, сухопутні в’їзди до Криму з боку Херсонщини.

16 березня 2014 року відбувся псевдореферендум про статус Криму, який бойкотували кримські татари та інші проукраїнськи налаштовані жителі півострова. 25 березня було захоплено останню військову частину, що тримала український прапор у Криму – морський тральник «Черкаси» ВМС України. Відтоді Автономна Республіка Крим і місто Севастополь окуповані збройними силами Росії.

Це є актом кричущого порушення норм і принципів міжнародного права, суверенітету й територіальної цілісності України.

З 2014 року понад 50 тисяч громадян України були змушені покинути Крим та виїхати на материкову частину України через страх, переслідування за політичну та правозахисну діяльність, дискримінацію за національною та релігійною ознакою.

Кримчани протягом десяти років боряться проти окупації півострова – від мітингів до одиничних демонстрацій, від підпільних рухів опору до акцій протесту попри погрози, кримінальні переслідування та незаконні вироки окупаційних судів.

26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, затверджений Указом Президента України від 26 лютого 2020 року № 58.

Зараз триває всеукраїнський спротив ворогу і ми даємо повномасштабну відсіч агресору!

Джерела інформації:

  1. https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/lyutyy/26/den-sprotyvu-okupaciyi-avtonomnoyi-respubliky-krym-ta-mista-sevastopolya
  2. https://dess.gov.ua/26-liutoho-den-sprotyvu-rosiyskiy-okupatsii-krymu/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *