Марія Примаченко – ікона українського мистецтва

Якщо Ви завітаєте до Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва – відкриєте чарівний світ Марії Примаченко. В бібліотеці працює виставка картин (репродукцій) неповторної української художниці з фонду Запорізького обласного художнього музею.

“Букет хліборобам”

“Ваня дарує квітку Галі”

“Дарую українську паляницю всім людям на землі”

“Наша армія – наші хранителі”

“Голубка розпустила крила, хоче на землі мира”

“Дикий бик і ворон – це тварини-друзі”

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну – це не лише людські жертви та воєнні звірства, а й загроза українській культурній спадщині. Це пошкодження та знищення пам’ятників, музеїв і збережених у них культурних цінностей. Саме так сталося й з картинами відомої української художниці Марії Примаченко (1909-1977) вже другого дня після російського вторгнення. Музей у місті Іванків, де зберігалися роботи Марії Примаченко, згорів.

Одразу після цього один із творів художниці додали до основної експозиції «Молоко мрій» Венеційської бієнале 2022 року. На бієнале твори мисткині були уособленням усієї нації, а її голубка («Голубка розпустила крила, хоче на землі мира», 1982, зберігається у Запорізькому обласному художньому музеї), швидко стала символом надії на мир у цій війні, облетівши численні Інтернет-платформи та соціальні мережі.

Нині, коли в Україні вже 2 роки триває страшна, кривава війна, твори Марії Примаченко подорожують світом: Люксембург, Дрезден, Венеціанська бієнале, Лондонська галерея Saateni, швейцарський open art museum, Український музей у Нью-Йорку. Світ починає знайомство з українським мистецтвом, з творчістю Марії Примаченко.

«Прима» латиною означає – «перша». Марія Примаченко у «Всесвітній енциклопедії наївного мистецтва» представлена як зірка першої величини. Це святе ім’я, оповите сяйвом генія, ім’я української жінки з тихого поліського села Болотня на Київщині, знане у всьому світі.

Марія Примаченко малює квіти, звірів і птахів, людей і природу, але її малярська манера ні на чию не схожа. Вона створює власний, символічний Всесвіт, вражаючий своєю незбагненністю. Її «звірина серія» унікальна і не має аналогів у світовому мистецтві. Самобутні декоративні композиції, сміливе поєднання барв, прекрасний ефектний колорит створюють емоційний, фантастично-казковий неповторний «примаченківський світ».

Скарбниця Запорізького художнього музею зберігає 100 розписів славетної мисткині, отриманих з її рук.

Інформаційний матеріал про Марію Примаченко підготовлений працівниками Запорізького обласного художнього музею.

Зображення з сайту: https://www.wikiart.org/uk

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *