Михайло Рафїлович Ласков: до 95-річчя від дня народження запорізького письменника

  Михайло Рафаїлович  Ласков

03.06. 1923 — 19.11. 2002

Михайло Рафаїлович  Ласков народився 3 червня 1923 року в сім’ї робітника.

 Дитинство і юність Михайла минули в Токмаку, на Запоріжжі, де він й навчався в середній школі. Потім була Велика Вітчизняна  війна , яку він провів в евакуації  – в Узбекистані. Під час вій­ни Михайло Рафаїлович працював в узбецькому  місті Ґулістан відповідальним редактором радіомовлення.

По поверненню додому Михайло пішов навчатися до Запорізького державного інституту, філологічний факультет якого закінчив у 1952 році. 
Загалом, Михайло Ласков перші свої творчі проби зачав в 1945 році, тоді ж він розпочав і свій трудовий шлях, працюючи в  редакціях обласних газет, таких як «Запорізька правда» та «Комсомолець Запоріжжя». Михайло Ласков  писав російською  та українською мовами. У 1945-му році Михайло  дебютував віршем «Демобилизованному» у газеті «Большевик Запорожья» (від 16 грудня).

Від 1960 року Михайло Рафаїлович  – на творчій роботі. Працював  на заводах «Запоріжсталь», «Дніпросталь», де багато років очолював літературні студії.

Згодом, тут же він здобув свої найбільші творчі успіхи, ставши членом Спілки письменників Запоріжжя (1969 рік) та України.

Неодноразово поет друкувався у журналах «Смена», «Радуга», «Перець», «Литератур­ной газете». Поезія Ласкова завжди була присвячена людям праці, духовній красі, друж­бі, коханню.

С годами я в нашу разлуку не верю,

На каждом шагу я тебя узнаю.

Вчера проходил по уснувшему скверу

И снова проведал аллею твою.

У самого выхода – пара влюбленных,

Хотел раствориться во мраке аллей,

Но это – березка, знакомая с клёном,

Застыли в безмолвном объятье ветвей.

Под шорохи ночи в строжайшем секрете

Им отданы тайны мои и твои,

А ты и не знаешь, что есть на планете

Задумчивый памятник нашей любви.

                                 («А ты и не знаешь»)

«Хвилювання притаманне ліриці Михайла Ласкова. Навіть в космосі він хотів би знайти тепло людяності. Спрагою людяності відзначено багато віршів поета ». Так в журналі «Новый мир» характеризував творчість поета відомий поет і критик Лев Озеров.

У документально-художніх тво­рах відтворив Михайло Рафаїлович образи героїв Великої Вітчизняної  вій­ни, членів запорізького підпілля, сучасників. Окремі вірші Михайла Ласкова українською  мовою були перекладані Г. Літневським та В. Чубенко.

Вижу женские лица строгие –

Ждут с войны

                        до сих пор солдат.

В скверах тихих

                        и над дорогами

Звёзды-памятники

                         Горят.

Пробиваются

                                Долгим светом

Сквозь тревожную темноту.

Обелиски сродни

                           Ракетам

Устремленностью

                             в высоту.

                    («Родство»)

«Михайлу Ласкаву дано багато – він вміє образним словом зміцнити і зцементувати натхненний рядок, сказати ємко про, здавалося б, неосяжне, в традиційному  – побачити нове, але, мабуть, найбільш важливим є те, що він завжди говорить щиро». Це фрагмент з рецензії Олесі Кравець з журналу «Радуга».

Вірші Михайла Ласкава увійшли до антології «Російські поети України».

Багатьом любителям футболу буде цікаво прочитати повість Михайла Ласкова «Футбол как первая любовь. Повесть-версия о Геннадии Жиздике», в якій він спробував розкрити живий образ наставника спортсменів Геннадія Опанасовича Жиздіка. Ця книга – своєрідний пам’ятник щирій, цілеспрямованій людині

«Творчість Михайла Ласкова звернула на себе увагу відомих поетів – Павла Тичини, Миколи Ушакова, Леоніда Вишеславського. Він – автор багатьох книг віршів і прози, член Спілки письменників», – писав професор Запорізького державного університету Костянтин Федоров про Ласкова в передмові до видання збірки інтимної лірики поета      « Якщо жінка любить ».

Окремими виданнями вийшли збірки віршів і прози –  «Зоревая вахта» (1978), «Несгорающие звезды» (1983), «Памятные годы» (1984), «Если женщина любит» (1993) та  ін.

31 травня 2018 року  в Запорізькій обласній бібліотеці  відбулося чергове засідання літературного клуба “Книжковий світ“, присвячене 95-й річниці від дня народження
Михайла Рафаїловича Ласкова – українського письменника – прозаїка та поета ; члена НСПУ ; лаурета Запорізької літературної премії імені Василя Лісняка, автора багатьох збірок.

Список літератури:

Ласков, М. Если женщина любит : интимная лирика / Михаил Ласков. – Запорожье: «Запорожье», 1993. – 64 с.

Ласков, М. Зоревая вахта : стихи/ Михаил Ласков. –  Днепропетровск: Промінь, 1978. – 64 с.

Ласков, М. Несгорающие звёзды : стихотворения и поэмы/ Михаил Ласков. – К.: Дніпро, 1983. – 144 с.

Ласков, М. Памятные годы : стихи/ Михаил Ласков. – Днепропетровск: Промінь, 1984. – 72 с.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *