Моріс Метерлінк: до 160-річчя від дня народження бельгійського поета, драматурга, лауреата Нобелівської премії в галузі літератури

Моріс Метерлінк

29.08.1862 – 06.05.1949

Моріс Полідор Марі Бернар Метерлінк народився в бельгійському місті Генті, в заможній франкомовній родині. Його мати, Матільда ​​Колет Франсуаза, походила з багатої родини, а батько, Полідор, був нотаріусом, який мав  хобі – доглядати за теплицями.

У вересні 1874 року  Моріса відправили в єзуїтський коледж Сент-Барб, де читати і вивчати дозволялося тільки п’єси на релігійні теми. Саме ця обставина надалі відвернула Метерлінка від католицької церкви та організованої релігії. Одним із його компаньйонів на той час був письменник Чарльз ван Лерберг, вірші та п’єси якого мали вплив на Метерлінка  на початку його символістського періоду.

Метерлінк писав вірші та короткі романи ще під час навчання, але його батько хотів, щоб він став юристом. Здобувши ступінь юриста в Гентському університеті в 1885 році, він провів кілька місяців у Парижі, де  зустрів членів нового символістського руху.  Один з них, Вільєрс де л’Іль Адам, вплинув на подальшу творчість Метерлінка.

Метерлінк миттєво став громадським діячем, коли його перша п’єса «Принцеса Малеїна» здобула захоплені похвали від Октава Мірбо, літературного критика «Фігаро», у серпні 1890 року. У наступні роки він написав серію символістських п’єс, що характеризуються фаталізмом і містикою: «Зловмисник» (1890), «Сліпий» (1890) та «Пеллеас та Мелізанда» (1892).

Жоржетта Леблан

Рання творчість Метерлінка свідчить про те, що він вважав людину безсилою перед силами долі. Він дійшов висновку, що маріонетки були б чудовою альтернативою, вважав їх прекрасним втіленням повного контролю над людиною. В цей час він написав «Інтер’єр», «Смерть Тінтагілеса» та «Алладін і Паломідес» для театру маріонеток.

Близькі стосунки зі співачкою та актрисою Жоржеттою Леблан (з 1895 по 1918 рік) вплинули на творчість Метерлінка. Жіночі персонажі п’єси «Аглавейн і Селізетта» (1896) Метерлінк наділив сильними рисами, що надали  їм здатність контролювати свою долю. Ці жіночі образи втілила на сцені Жоржетта Леблан.

Метерлінк поступово замінив свій символізм на більш екзистенційний стиль.

У 1895 році, коли його батьки засуджували його відкриті стосунки з актрисою, Метерлінк та Леблан переїхали до паризького району Пассі. Католицька церква не хотіла давати їй розлучення із чоловіком-іспанцем.

 Літо вони проводили в Нормандії. У цей період Метерлінк опублікував свої «Дванадцять пісень» (1896), «Скарб смиренних» (1896), «Життя бджоли» (1901) та «Аріадну та Синю бороду» (1902).

Премію в галузі драматичної літератури від уряду Бельгії Метерлінк отримав у 1903 році. У цей час письменник здобув славу великого мудреця.

1906 року Метерлінк і Леблан переїхали на віллу в Грасі на півдні Франції. Він проводив час, медитуючи та гуляючи. Емоційно віддалившись від Леблан, Метерлінк впав у депресію. У цей час він орендує бенедиктинське абатство Св. Вандрілле в Нормандії, щоб виправити свій неврастенічний стан. Цим вчинком Метерлінк врятував абатство від осквернення продажем та використанням його в якості хімічного заводу, і таким чином отримав благословення від Папи.

Саме тоді він написав твір «Інтелект квітів» (1906), у якому висловив співчуття соціалістичним ідеям. Він жертвує гроші багатьом робочим союзам та соціалістичним групам. У цей час у нього виник задум створення  свого найбільш  успішного твору: казки «Синій птах» (1908, але в основному написаної в 1906).

Після написання «Інтелекту квітів» у Метерлінка настав період депресії та письменницької кризи. І хоча він оговтався від цього через рік чи два, його пізніші п’єси, такі як «Марія-Віктуар» (1907) і «Марія Магдалина» (1910), де Леблан зіграла головні ролі,  помітно поступалися попереднім. Смерть матері 11 червня 1910 року посилила його депресію.

Рене Даон

1910 року під час репетиції «Синього птаха» він знайомиться з 18-річною актрисою Рене Даон, яка надалі стала його супутницею.

У 1911 році Метерлінк був удостоєний Нобелівської премії з літератури «на знак вдячності за його багатогранну літературну діяльність і особливо за його драматичні твори, що відрізняються багатством уяви та поетичною фантазією, що виявляє, іноді під виглядом казки, глибоке натхнення,  та  які водночас таємничим чином  звертаються до почуттів читачів і стимулюють їх уяву».

Під час страйку 1913 року Моріс Метерлінк став на бік бельгійських профспілок проти католицької партії, чим позиціонував себе як відкритий соціаліст. Він почав вивчати містицизм і критикував католицьку церкву у своїх есе за неправильне тлумачення історії всесвіту. Указом від 26 січня 1914 року  Римсько-католицька церква помістила всі його твори в перелік заборонених книг.

Коли Німеччина вторглася до Бельгії у 1914 році, Метерлінк хотів вступити до Французького Іноземного легіону, але його заява була відхилена через його вік. Перебуваючи з Леблан на той час в Ніцці, він написав «Мер Стілмонда» (1918) ( який американська преса швидко назвала «п’єсою про Велику війну»), «Заручини» (1922), продовження «Синього птаха».

15 лютого 1919 року Метерлінк одружився з Рене Даон. Він прийняв запрошення до Сполучених Штатів, де кінопродюсер Семюел Голдвін попросив його створити кілька сценаріїв для фільму. До цього часу існують лише дві роботи Метерлінка; Голдвін не використав жодної з них. Метерлінк підготував сценарій на основі свого «Життя бджоли». Прочитавши перші кілька сторінок, Голдвін вибіг зі свого кабінету, вигукнувши: «Боже мій! Герой – бджола!»

Після 1920 року Метерлінк відійшов від драматургії та продовжив писати есе на свої улюблені теми окультизму, етики та природної історії. Міжнародний попит на них різко впав після початку 1920-х років, але його продажі у Франції залишалися значними до кінця 1930-х років. У 1925 році  Рене Даон народила мертву дитину.

У цей період Метерлінк зіткнувся з заслуговуючими на довіру звинуваченнями в плагіаті. У 1926 році Метерлінк опублікував «Життя термітів», ентомологічну книгу, яку визнали плагіатом книги «Душа (білого) мурахи» африканерського поета та вченого Ежена Маре.

Інше звинувачення в плагіаті стосувалося п’єси Метерлінка «Монна Ванна», яка, як пишуть, була заснована на маловідомій п’єсі Роберта Браунінга «Лурія».

У 1932 році король Альберт I подарував йому титул графа.

1940 року, рятуючись від нацистів, Метерлінк прибув до США з Лісабона на грецькому лайнері Nea Hellas. До Ніцци він повернувся вже після війни 10 серпня 1947 року.

Метерлінк був обраний президентом всесвітньої асоціації письменників PEN International (1947-1949). 1948 року Французька академія нагородила його медаллю за французьку мову.

Моріс Метерлінк помер у своєму замку у Ніцці 6 травня 1949 року після серцевого нападу.

Моріс Полідор Марі Бернар Метерлінк, також відомий як граф Метерлінк, бельгійський драматург, поет та есеїс, був фламандцем, але писав французькою мовою. Головними темами у творчості Нобелівського лауреата стали смерть та сенс життя. Його п’єси стали значною  частиною  символістського руху.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *