Назва «Капустянка» пішла від виникнення зимівника козака Капусти, коли Олександрівської фортеці ще тут не було

Все більше запоріжців цікавляться історією міста. На чергову краєзнавчу зустріч до Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва запросили Костянтина Рижова, кошового отамана Запорізького війська низового «Запорозька Січ» та віце-спікера Всеукраїнської Федерації «Спас».

Колись жив собі запорозький козак Капуста (за іншими джерелами – Капустян) в балці (яка пізніше була  названа в його честь – Капустянкою) на березі притоки річки Московки. Козак був одружений і він заснував собі зимівник, де випасав худобу, жив разом зі своєю родиною (можливо і з родинами 2-3 інших козаків, але про це точно не відомо). І як тільки Капуста чув залп козацької гармати, кидав всі свої господарські справи, брав зброю, сідав на вірного коня і повертався на кіш до Запорозької  Січі, яка кликала його до походів разом з братами-козаками на ворога.

Місцевість, де був зимівник, почали називати балка Капустянка, навіть кладовище, яке там з’явилося має таку назву. І приток річки, де жив Капуста отримав назву річка Капустянка. В наш час люди між собою називають її Червона ріка. Ця неофіційна назва в народі виникла після того, як у 20 столітті побудували металургійні підприємства і вода в ній змінила свій колір та прозорість. До речі, зараз вода знов стала прозора, мабуть діють фільтри.

Капустянка впадає в річку Суху Московку, недалеко від того місця, де Московка зливається з могутнім Дніпром.

Хто жив тут, на берегах річки Московки, до виникнення міста?

«Ріка Московка і урочища по ній. (Згідно з «Відомостями про спорудження фортеці і заселення с. Вознесенки») І ця річка глибока і по ній було звіра, птиці багато; жили і тут запорожці. Московкою зветься Бог його зна від чого. Попервах і наш Олександрівськ звали Московкою, та його і тепер звуть так городовики (полтавці). Тут, по балках, шо повиходили в Московку, жили хуторами запорожці; по їх прізвищах балки і тепер звуться. Балка Гасанова, – там жив Гасан; Дігтярева – жив Дігтярь; Капустянка, шо вийшла в Суху Московку – жив Капустян; Савосьчина і Таранова, шо ввійшли в Капустянку, – жили Савоська і Таран.

Жили ще тут запорожці Летючий, Зінчак, Гайдук, Карбула, Галичий, Нескреба, Самсика, Кенебас та ще деякі; вони в городі і Покрову будували (першу церкву, на місці якої зараз знаходиться Покровський собор).

Як не було ще тут кріпості (до 1770 року), то в плавнях і скрізь понад Московкою був такий ліс, лоза, та очерет, шо і звір не пролізе, а як пригнали сорок тисяч лопатників копать вали (строить крепость), – вони його за одну зіму звели. Тоді, кажуть, зіма була дуже люта: з-під снігу видно було тіко верхи дубів», – писав про цю місцевість відомий історик і краєзнавець Яків Новицький.

З презентації пана Костянтина Рижова читачі бібліотеки змогли дізнатися, як виглядав козацький зимівник і дізналися багато інформації щодо зимівників Запорозької Січі.

Зимівники Запорозької Січі

На Запоріжжі зимівники з’явилися в першій половині XVI століття, саме з появою запорозьких козаків. Спочатку їх використовували для вирощування худоби взимку. Згодом на Запорожжі, особливо за часів Нової Січі (1734-1775), зимівники перетворюються на великі господарства, де поряд із племінництвом розвиваються землеробство, бджільництво тощо. Пізніше «зимівниками» стали називати зимівники для людей.

Як правило, зимівники засновували 3-4 запорозькі родини. Кожен зимівник мав по 2—3 хати та різні господарські будівлі. Офіційно козаків, які жили в зимівниках, називали сиднями або гніздюками. Ці запорожці займали підлегле становище по відношенню до січового козацтва.

У військовий похід їх закликали лише у виняткових випадках, стрільбою з гармат на Січі або через спеціальних гінців. Основним завданням власників зимівників було постачання продуктів січовому козацтву. https://web.archive.org/web/20201122082714/https://www.radiosvoboda.org/a/pro-shcho-hovoryat-znadeni-na-khortyci-zalyshky-zymivnyka/30958232.html

Запорожці не перебували на Січі весь час, особливо взимку. Приблизно десята частина з них залишалася на Січі, решта займалися землеробством, рибальством і полюванням у плавнях, на луках, у лісах і степах на зимівниках. З розвитком сільського господарства та місцевої промисловості вони перетворювалися на важливі економічні центри, де використовувалася наймана праця незаможних і новонабраних козаків, а також зубожілих селян.

На момент скасування Січі в зимівниках було понад 730 осіб. Є інші данні. Наприклад, Феодосій Макаревський за 1736-40 роки вказує зовсім іншу цифру – до 4000 осіб (кожний по 10-15 жителів).

Після ліквідації Запорозької Січі зимівники Запоріжжя були здебільшого передані поміщикам і заселені закріпаченими селянами.

Наприкінці заходу, учасники краєзнавчої зустрічі щиро подякували лектору за змістовну презентацію.

В свою чергу, віце-президент Всеукраїнської Федерації «Спас», отаман війська низового Костянтин Рижов нагадав про те, що в Запоріжжі у школах планується впровадження «Програми розвитку козацького Звичаю Спас у м. Запоріжжя на 2023-2028 роки». Метою Програми є відродження і розвиток історичних, патріотичних, господарських та культурних традицій і цінностей українського народу, виховання у громадян національної свідомості, поваги до історії України, консолідації українського народу, збереження історико-культурної спадщини шляхом розвитку козацького звичаю Спас тощо.

Краєзнавчі зустрічі в бібліотеці відбуваються щомісячно в межах сталого розвитку проєкту «Мобільна школа молодого патріота «Я так думаю!»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *