Пилип Орлик: європеїзація українського питання

21 жовтня 2022 року виповнюється 350 років від дня народження Пилипа Орлика.

…Через пів року після смерті Івана Мазепи, на території Османської імперії, гетьманом України (у вигнанні) був обраний генеральний писар Пилип Орлик.

Альфою і омегою його життя було визволення України з-під Московії. Спосіб, у який Орлик сподівався досягти своєї мети, полягав в утворенні такої військової коаліції західно-європейських держав проти Росії, котра оповістила б війну Росії і примусила б Росію зректися України. Не було в Європі жодної війни за все його життя, щоб він не пробував скористатися нею для українських цілей.

Отже, 5 фактів з біографії одного з найбільших і найщиріших апологетів незалежності України:

  • Орлик народився не в Україні, а в Білорусії і мав чеське коріння;
  • На думку деяких експертів, на купюрі 10 гривень зразка 2004 року – обличчя Мазепи змальоване з портрета Пилипа Орлика.
  • Окрім української, гетьман вільно володів польською, арабською, болгарською, шведською, німецькою, латинською та церковнослов‘янською мовами.
  • Після Полтавської битви перебував в еміграції, і маючи статус законного володаря України, продовжував боротьбу за її незалежність.
  • 1710 року між Орликом та козацькою старшиною було укладено угоду, що не тільки регулювала відносини між ними, а й конституювала внутрішній устрій гетьманської держави. Перша українська Конституція мала назву “Пакти і Конституції законів та вольностей Війська Запорізького”.

Джерела інформації:

  1. Історія України в особах: Козаччина / Кер. авт. кол. В. М. Горобець. – К. : Україна, 2013 – С. 193 – 201.
  2. Різниченко В., Борщак І. Пилип Орлик – гетьман України. Великий мазепинець Григор Орлик : історичні оповіді / Василь Різниченко, Ілько Борщак. – К. : Український письменник, 1996. – С. 23 – 110.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *