День Європи

16 травня 2020 року – День Європи в Україні. Він відзначається щорічно третьої суботи травня, затверджений Указом Президента України від 19 квітня 2003 року № 339/2003.

Для українців це особливий день. Ще зі стародавніх часів Україна є невід’ємною частиною європейської спільноти, об’єднаної прогресивними демократичними поглядами. Саме в нашій країні (в Закарпатській області)  знаходиться географічний центр Європейського континенту.

Європа – це не тільки територія від мису Нордкіна на півночі до мису Марокко на півдні, від Уральських гір на Сході до мису Рока на Заході. Європа – це один з головних центрів сучасної науки, техніки, технології. Європа – це багаторічна історія, досвід, політичні, духовні традиції європейських народів.

ХХ століття стало випробуванням для європейських країн – мільйони людей загинули під час двох світових воєн. Поставало питання, як унеможливити війни в майбутньому. Французи Жан Моне та Робер Шуман висунули ідею про те, що Франції та Німеччині, двом колишнім ворогам, у майбутньому доцільніше співпрацювати у галузі виробництва сталі та вугілля, а не виготовляти зброю для взаємної боротьби.

9 травня 1950 року Робер Шуман, міністр закордонних справ Франції, запропонував заснувати об`єднання під назвою Європейське співтовариство з вугілля та сталі, яке було створене 1952 року. Крім Німеччини та Франції до об`єднання увійшли Бельгія, Італія, Люксембург та Нідерланди.

А в 1957 році ці шість країн заснували інше об`єднання – Європейське економічне співтовариство. Одна з основних ідей полягала в тому, що країни ЄЕС мають об`єднатися у «спільний ринок», що передбачав скасування прикордонних перевірок і затримок, а також митних зборів. Країни могли торгувати між собою так, немов були однією державою.

Спільний ринок покращив життя людей у країнах-членах ЄЕС. Протягом 70-90-х років до об`єднання долучилися інші країни. І саме співтовариство змінювалося: країни ЄЕС співпрацювали разом для захисту довкілля та будівництва в усій Європі кращих автомобільних шляхів і залізниць. Заможніші країни допомагали біднішим в різних проектах. Більшість країн ЄЕС скасували на спільних кордонах паспортний контроль, обговорювали й інші ідеї, наприклад, співпрацю поліцейських.

Співтовариство ставало все багатограннішим, тому 1992 року було вирішено змінити його назву на «Європейський Союз» (ЄС).

Зараз до ЄС входить 27 країн. Це єдиний великий ринковий простір для всіх держав-членів, що ґрунтується на чотирьох свободах:

– вільне пересування людей дозволяє подорожувати, а також жити, навчатися або працювати за кордоном;

– вільне переміщення товарів дозволяє купувати і продавати товари один в одного;

– вільний рух послуг дозволяє обмінюватися необхідними навичками та досвідом;

– вільний рух капіталу дозволяє переказувати або інвестувати власні кошти в проекти інших держав-членів.

Джерела інформації:

  1. Історія Європейського Союзу // Відкрий для себе Європу [Інформація з дозволу Представництва ЄС в Україні]. – К. : АДЕФ-Україна, 2018. – С. 30-36.
  2. Європейський Союз – єдність у різноманітності // Паспорт до Європейського Союзу [Інформація з дозволу Представництва ЄС в Україні]. – К. : АДЕФ-Україна, 2018. – С. 2-3.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *