Рекордна мапа України “Обійми” у Запоріжжі: згадуємо, як це було

Згадаймо, як у нашій бібліотеці гостювала мапа України з мотанками “Обійми”.

На мапі – 71 лялька-мотанка, кожна з яких представляє певний регіон нашої держави. До виготовлення ляльок долучилися 58 майстринь. Це унікальний проєкт, що був нанесений до Книги рекордів України.

Ініціаторкою проєкту була Оксана Муравльова – філологиня та громадська активістка. З 2014 року вимушена переселенка до Краматорська, а з 2022 року – до міста Бережани на Тернопільщині. Голова ГО «Український розмовний клуб «Файно».

фото: Високий Замок

Пані Оксана написала у фейсбуці про ідею створити величезну мапу з мотанками і майстрині-лялькарки радо відгукнулися. Всі вироби, що зараз формують інсталяцію, були зроблені дуже швидко та з надзвичайним натхненням.
Також до втілення проєкту долучилися Тетяна Золочевська – засновниця німецько-української спілки «KOLOS»,
та Віктор Грубяк – голова ГО «Креативний ХАБ «Бережани».
«Обійми» – це мапа України розміром 2 на 3 метри. Дерев’яну основу виготовили соціальні підприємці з Костянтинівки, які зараз мешкають у Києві, – Наталя та Дмитро Поколенки.
Вперше мапа була презентована у серпні 2023 року у м.Бережани. Відтоді вона почала свої мандри Україною та щомісяця вирушала до нового міста.
У Запоріжжі мапа “Обійми” була представлена саме у нашій бібліотеці.
Особливістю конструкції мапи є те, що її можна збирати й розбирати, наче пазл. Ось так відбувався процес монтування та підготовки до виставки.
Відкриття виставки відбулося 25 січня 2024 р.
На зустріч з першими відвідувачами завітала майстриня-лялькарка Вікторія Дев’ятко. Її мотанка “Козачка” представляла Запорізьку область.

Напередодні відкриття мапи кураторка виставки Олена Ольшанська та майстриня Вікторія Дев’ятко поспілкувалися з журналісткою Ольгою Вакало у прямому етері віжн-радіо “На дотик”. Також до розмови долучилася Оксана Муравльова. Подивитися етер можна за цим посиланням: Радіо на дотик. 699 день.

На згадку про мапу “Обійми” у нашій бібліотеці ми створили відео, в якому Олена та Вікторія детальніше розповідають про ляльок з різних областей.
У момент зйомок ми ще не знали, якою важливою для нас стане ця виставка, як багато прекрасних людей прийде на неї подивися.

Щире мистецтво надихає на творчість усіх, хто до нього торкається. Знаючи це, ми запланували кілька майстер-класів із виготовлення текстильної ляльки. Ділилася досвідом майстриня Вікторія Дев’ятко. Учасницями та учасниками занять стали відвідувачки розмовного клубу української мови від проєкту “Єдині”, а також татусі з доньками – учасники Спільноти свідомого батьківства “ТатоХаб. Бердянськ”.

Протягом усього місяця, доки мапа була у нас, подивитися на неї щодня приходили люди, а фахівці бібліотеки по кілька разів на день проводили мініекскурсії та розповідали про проєкт.

Ось такі відгуки лишали гості виставки:

“Яка краса! Неймовірні роботи всіх учасниць проєкту! В кожній роботі відчувається любов до свого краю. Запам’яталися образи Херсонщини, Одещини, Кіровоградщини, Запоріжжя… Дуже дякую за цей проєкт!” (Любов Хорошилова)

“Дуже важливо. Дуже красиво” (Б. Артемов)

“Дуже гарна виставка! Дякую майстриням. Україна – єдина і непереможна!” (О.Кулініч)

“Яка краса! Дякую колективу за неймовірну зустріч з прекрасним. Майстриням – велика подяка за ваш талант. Немає слів, щоб висловити своє захоплення. Дякую! Дякую, пішла з гарним настроєм”

“Отримала запрошення від подруги на захід “Мапа Обійми”. Враження неймовірні! Я у захваті від майстерності наших українських жінок. Дуже корисно та пізнавально. Дякую!” (Віта)

“Вкотре усвідомлюю, що наші українські жінки талановиті, незламні, творчі. Сама ідея створити мапу “Обійми” – це про єдність нації! Дякую за докладну й цікаву розповідь про мапу Олені Ольшанській” (Світлана Костюк)

“Дуже вдячна нашій бібліотеці для юнацтва та пані Олені особисто за вражаючий екскурс в історію України за допомогою ляльок-мотанок. Яскраві ляльки дають позитивний заряд і віру, що у нашого народу все буде добре. Ніяка зла сила не переможе нас, бо ця мапа показує, що всі ми єдині та хочемо миру й спокою у своїй оселі. Виставка дуже сподобалась. Дякую!”

“Вражаюче мистецтво! Бажаю гарної подорожі Україною! Майстриням і майстрам бажаю творчої наснаги, вражень для подальшої праці! 
Майстерна робота з нотами історії та сучасності”

“Дякую майстриням за їхню творчість. Кожна мотанка – як окремий витвір мистецтва. Однакові за назвою, але абсолютно виняткові у відтворенні. Кожна лялька передає особливості кожної області України. Навіть не дивлячись на підпис, області можна одразу впізнати через характерні ознаки. Була приємно здивована таким цікавим проєктом!” (Анастасія)

“Дуже гарна виставка. Дякую організаторам і особливо майстриням за такий український колорит. Кожна лялечка унікальна і так яскраво передає кожну область нашої країни. Творчого натхнення!” (Наталія)

“Дорогі наші майстрині! Ваші неперевершені вироби випромінюють Світло, створюють гарний настрій, відкривають багатий світ української нації! Щиро вдячна! Нових проєктів!” (Валентина)

“З цією виставкою “Мапа Обійми” мене познайомила подруга і привела до бібліотеки для юнацтва. Ми потрапили на дивовижну розповідь кураторки Олени Ольшанської. Багато нового дізналися про історію створення ляльок. Дуже раді. Дякуємо!” (Любов Третяк)

“Дякуємо за неймовірну змістовну та цікаву виставку “Обійми”!
Яке розмаїття людських талантів, але яка велика об’єднуюча любов до України!
Нас багато і ми незламні!
Переможемо!” (Людмила Гармаш)

“Дякую пані Оксані Муравльовій за організацію такого важливого для наших громадян проєкту та пані Олені Ольшанській за можливість побачити мапу у Запоріжжі. Дуже цікаво дізнатися про традиції та особливості кожного регіону. Ваша праця надзвичайно важлива!” (Юлія Клієнко)

“Величезна подяка за гарні враження, позитивні емоції, святковий настрій, за популяризацію творчості майстрів України. Багато нової інформації. Окрема подяка майстриням!” (Олена)

“Виставка вражає. Надихає. Шана золотим рукам майстринь! Вражена різнобарв’ям кольорів, костюмів. Бажаю всім натхнення!”

“Відвідали екскурсію разом з донькою. Надзвичайні враження від мапи з ляльками! Відчуваю гордість за наших українців, які наближають нашу перемогу. Дякуємо організаторам! Дякуємо працівникам бібліотеки за чуйне ставлення до відвідувачів! Бажаємо всім міцного здоров’я!” (Соломонова Л.)

Від імені колективу бібліотеки ми дякуємо навзаєм усім відвідувачам виставки за теплі слова! Дякуємо майстриням, які крізь свої вироби поділилися своєю наснагою!

А ще дякуємо журналістам, які підготували матеріали про виставку!

Про мапу в Медіа:

 1. Про мапу “Обійми” у прямому етері віжн-радіо “На дотик”
 2. “Обійми”: унікальну мапу України з ляльками-мотанками представили в Запоріжжі – Суспільне. Запоріжжя
 3. “Мапа-пазл “Обійми” – канал МТМ
 4. “Унікальна мапа України “Обійми” – взірець нашої національної єдності” – Запорізька обласна організація НСЖУ
 5. Об’єднуюча краса: у Запоріжжі показують унікальну мапу України з ляльками-мотанками – Місцеві вісті

 6. “Обійми”: унікальну мапу України з ляльками-мотанками представили у Запоріжжі – tv5.zp.ua
 7. У запорізькій бібліотеці для юнацтва можна побачити унікальну мапу з ляльками-мотанками – газета “МІГ”

 8. На часі: Мапа-пазл “Обійми” – канал МТМ
 9. Незвичайну мапу України представили в Запоріжжі – Новини. Кропивницький

 10. У Запоріжжя привезли унікальну карту з ляльками-мотанками, яка встановила рекорд – фото, подробиці – ZPRZ.CITY

 11. У Запоріжжя привезли унікальну карту з ляльками-мотанками, яка вже встановила рекорд України – FORPOST

 12. У Запоріжжі побачили: ляльки-мотанки взяли Україну в обійми – Запорізька правда

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *