Роберт Бернс: до 260-річчя від дня народження шотландського поета

Роберт Бернс

25.01.1759 – 21.07.1796

Шотландський поет XVIII століття, фольклорист, автор численних віршів і поем, Роберт Бернс увійшов в історію світової літератури як істинний патріот свого народу. Виходець із сім’ї простого селянина, він все життя присвятив поезії: співав оди рідному краю, таврував дурість і неуцтво, складав гарні балади про кохання, дбайливо зберігав шотландський фольклор.

Роберт Бернс народився 25 січня 1759 року в селі Аллоуей (графство Ейршир), в сім’ї селянина Вільяма Бернесса. Сім’я жила у власному будинку, побудованому Вільямом. Але, коли хлопчикові виповнилося 7 років, батько продав житло, щоб взяти 70-акрів землі в оренду, і хлопчикові довелося працювати нарівні з дорослими, терплячи голод і інші тяготи. Незважаючи на це, Бернесси все одно жили в крайній бідності, діти (їх було семеро) не мали можливості навіть ходити до школи, батько сам навчав їх грамоті.

Роберт з братом Гілбертом вдома освоювали читання, арифметику і письмо, вчили історію і географію. Агнес заохочувала синів до читання, хлопці виросли на поемах Вільяма Шекспіра і Джона Мільтона, але найулюбленішим автором Бернса став поет Роберт Фергюссон. Також від матері хлопчик перейняв знання і любов до шотландської мови і фольклору: пісень, казок, балад.

Пізніше брати відвідували сільську школу, де вивчали латину і французьку. Роберт періодично навчався в різних навчальних закладах , але кожен раз кидав заняття, щоб допомагати батькові зі збором врожаю.

Проби поетичного пера юнак робить в 15-16 років під впливом романтичних поривів. Спочатку пише поетичні визнання сільській дівчині Неллі Кіркпатрік. А в Кіркосвальдской школі він знайомиться з Пеггі Томпсон, якій присвячує перші вірші «Now Westlin« Winds» і «I Dream’d I Lay».

Життя юнака змінюється в 1777 році, коли батько, який вже був невзмозі терпіти невдачі, перебрався на ферму в Лохлі поблизу Тарболтона. Брати Бернесс стали, до великого незадоволення батька, брати участь у світському житті Тарболтона, записалися в сільську школу танців, заснували «Клуб холостяків». Роберт закохався в місцеву красуню Елісон Бегбі, але вона, незважаючи на написання в її честь пісні, відкинула хлопця.

1781 рік у житті Бернса – особливий: він  вступає до масонської ложі Святого Давида і знайомиться з моряком Річардом Брауном, який обігнув півсвіту, був чудовим оповідачем, знав багато цікавих фактів. Браун зміцнив віру шотландця в себе, схвалив його як поета. У 1784 році помер батько Бернса, і досить безтурботне життя молодої людини закінчилося.

Після низки невдалих спроб зайнятися сільським господарством Роберт з братом Гілбертом переїжджає в Моссгіл. Одного разу Роберт вирішив опублікувати свої вірші, щоб отримати трохи грошей і поїхати в Вест-Індію. У 1786 році вийшов його перший книжковий збірник «Поеми: в основному на шотландському діалекті».

До початкового періоду творчості також відносяться: «Джон Ячмінне Зерно» (1782), «Веселі жебраки» (1785), «Молитва святенника Віллі», «Свята ярмарок» (1786). Поет швидко стає відомий по всій Шотландії. Перед Бернсом (тепер він підписується цим укороченим псевдонімом) відкрилися двері в вищий світ шотландської столиці.

Популярність поета приносить все більше прибутків, його вірші неодноразово перевидаються, рими розходяться на цитати. У поезії дебютанта є місце і сатирі, і романтиці, і дидактиці. Він пише доступною, легкою мовою про життя і побут простих людей, про природу Шотландії, про безкорисливу любов, про веселі селянські свята.

Про витоки популярності Бернса   І. В. Гете зауважив:

«Візьмемо Бернса. Чи не тому він великий, що старі пісні його предків жили в устах народу, що йому співали їх, так би мовити, тоді ще, коли він був в колисці, що хлопчиком він виростав серед них і зріднився з високою досконалістю цих зразків, що він знайшов в них ту живу основу, спираючись на яку, міг піти далі? І ще, чи не тому він великий, що його власні пісні одразу ж знаходили сприйнятливі вуха серед його народу, що вони потім звучали йому назустріч з вуст женців і в’язальниць снопів, що ними вітали його веселі товариші в шинку? Тут вже і справді могло щось вийти. »

У 1787 році Бернс переїжджає до Едінбурга, де знайомиться з популяризатором шотландського фольклору Джеймсом Джонсоном, разом з яким вони почали видавати збірку «Шотландський музичний музей». У цьому виданні поет опублікував безліч власних творів і шотландських балад у своїй обробці.

Збори шотландської Великої масонської ложі присвоїли йому в цьому ж році статус «барда Каледонії».

Поет був гарний собою. Бернс славився влюбливою натурою і залишив після себе чималу кількість позашлюбних дітей. Разом із законними спадкоємцями їх число склало 12, всі вони народжені від 4 жінок.

Однак світський інтерес швидкоплинний, набрид вищий світ і Бернсові. До того ж, за його визнанням, він відчував поблажливе ставлення аристократії через своє селянське походження. У 1788-му поет повертається в село, де одружується на коханій дівчині Джин Армор, яка народила Бернсові 9 дітей, 6 з яких померли ще в дитинстві.

У період 1787-1794 були створені відомі поеми «Тем О’Шентер» (1790) і «Ода, присвячена пам’яті місіс Освальд» (1789). У вірші, присвяченому Джону Андерсону (1789), тридцятирічний автор несподівано розмірковує про схил життя, про смерть. У 1793 році в Единбурзі вийшло друге видання віршів Бернса в двох томах. До цього часу літератор вже тяжко хворий: у нього все частіше трапляються серцеві напади та непритомність.

По суті, займатися поезією Бернс був змушений в перервах між основною роботою на посаді збирача акцизів в Дамфріс.

У 1795 році чоловік пише поему «Чесна бідність», в якій оспівує особистість людини вище рангів і стану. Ця робота стала останньою в творчості Роберта Бернса. Народний поет Шотландії залишив по собі багату літературну спадщину: понад 500 поем і 300 пісень.

 Останні роки він провів в нужді і за тиждень до смерті ледь не потрапив до боргової в’язниці.

Бернс помер від ревмокардіта 21 липня 1796 року у Дамфріс, куди виїхав вже хворим у службових справах за 2 тижні до смерті. Йому було всього 37 років.

Знаменитий шотландець був похований в Дамфріс з великими почестями.

На згадку про поета шанувальники творчості поета в усьому світі відзначають день його народження – 25 січня – так званою «Вечерею Бернса», до якої обов’язково входить пудинг «Хаггіс», обожнюваний і оспіваний літератором. Страви підносять до столу під звуки шотландської волинки, а трапезі передує читання відповідних віршів Бернса (передобідні молитви («Заздоровний тост») і «Ода шотландському пудингу “Хаггіс “»).

Справжнє визнання Бернс, як істинний талант, отримав після смерті. Про неймовірну красу його творчості дізналися в усьому світі завдяки перекладам на десятки мов світу.

Список літератури:

Бернс, Р. Джон Ячменное Зерно / Роберт Бернс. – М.: Зеркало-М, 1998. – 224 с. – (Имена).

Бернс, Р. Стихи / Роберт Бернс. – М.: Астрель, 2007. – 126 с.

Бернс, Р. Стихотворения. Поэмы. Шотландские баллады / Роберт Бернс. – М.: Худож. лит., 1976. – 446 с.- (БВЛ; сер. 1.; т. 47).

Бернс, Р. Стихотворения / Роберт Бернс. – М.: Радуга, 1982. – 705 с.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *