Сергій Батурин: до 60-річчя від дня народження українського сучасного письменника

Сергій Батурин

Нар. 04.04.1960

Відомий український письменник, автор романів і повістей, поезій та публіцистичної хроніки, який пише і видає свої твори під псевдонімом  – Сергій Батурин – народився і живе в Києві.

У 1981 році він закінчив філологічний факультет Київського державного педагогічного інституту ім. О. М. Горького. Потім працював вчителем,  проходив військову службу у лавах Збройних Сил.

Оскільки найбільше хобі Сергія Батурина — історія, в своїх романах він зображує і  передбачає реальні події.

Творчий дебют письменника – історичний роман «Охоронець». Дія роману відбувається у Київській Русі X століття. Молодий охоронець київських князів Тур, хоробрий і вмілий воїн, знаходить загадкові дошки, списані стародавніми письменами. Що це за письмена, як вони вплинули на подальшу долю Тура й куди поділися – про це історичний роман Сергія Батурина, який  отримав третю премію «Коронації слова» (2001).

У 2005 році видається  книга “Українські невільники Третього Рейху”. Публіцистична оповідь письменника Сергія Батурина та історика Алли Кравченко присвячена жертвам нацистських переслідувань. У книзі простежується безпрецедентна за масштабами злочинна діяльність нацистів зі створення системи таборів, з організації масової депортації мешканців України на примусові роботи за межі Батьківщини, витоки та способи дискримінації, яким піддавались примусові «працівники зі Сходу», умови їх життя та праці у Німеччині, а також їх долі після повернення на Батьківщину. Книга розповідає про сучасні українські громадські організації жертв нацизму, про виплатну та гуманітарну діяльність Українського національного фонду «Взаєморозуміння і примирення» — організації, яка опікується в Україні колишніми невільниками Третього рейху.

Про долі українських в’язнів німецьких таборів Сергій Батурин розповів  і у своєму творі «OST» (2005). Історичний роман написаний також на основі реальних доль українців, вивезених на примусові роботи до Німеччини під час Другої світової війни. Чого варта одна доля, коли руйнуються мільйони доль? Скільки коштує одне життя, якщо поряд гинуть –покоління? Чи можна пройти через зраду, крах сподівань, неволю, приниження, і – не зрадити собі? Не зламатись і зберегти кохання?
Особисте право на вибір у трагічних обставинах – проблема, яку досліджує автор, розгортаючи дію роману. Жорстка правдивість поряд із тонкою лірикою, динамічний сюжет і тонкий психологізм – характерні ознаки стилю автора.

У 2006 році у Львівському видавництві виходить твір Сергія Батурина, паписаний у жанрі фентезі, наукової фантастики  — «Меч королів. Легенди іншої Тери. Сказання перше».

Цей твір став цікавим для читачів різного віку. Це не просто історія морського королівства народу прангів, які живуть на величезних вулканах, пасуть кіз, ловлять рибу, промишляють морським розбоєм і вміють по-справжньому кохати. Легенда провіщає, що вони прийшли з неба… “Меч королів” – лишень початок, Сказання перше.

З 2007 по 2012 рр. Сергій Батурин працював  відповідальним секретарем Київської організації Національної спілки письменників України, а у 2011-2017 рр. стає членом  Координаційної ради Асоціації українських письменників.

За свою літературну діяльність він також отримав відзнаку міжнародного академічного рейтингу «Золота Фортуна» та почесну відзнаку Національної Спілки письменників України у 2010 році.

2011 рік ознаменувався для письменника тим, що друкуються три його твори. У харківському видавництві виходить роман, написаний у жанрі іронічного детективу: «Коло втаємничених». Також вийшли у світ легенда-фентезі «Ми прийшли з неба» та детектив «Польовий командир»,  написаний у жанрі політичної фантастики.

Іронічний детектив  «Кава по-польськи»  виходить у  2014 році. В ньому розповідається, як стабільне життя успішного столичного журналіста враз перетворюється на суцільну низку пригод з тотальним стеженням, прослуховуванням телефонів, бійками, кіднепінгом та небезпечними погонями, шантажем і погрозами, та як в житті головного героя знову з’являється жінка, в котру він колись був щиро закоханий. Чи вдасться героєві розв’язати всі загадки, що підносить йому доля, і не вплутатися до нової детективної історії?

В цьому ж році бачить світ  і політичний детектив: «Потомственный чекист». Роман написаний за мотивами реальних подій, що відбувалися в 80-е-90-ті роки в Москві і Києві.

Ще в сиву давнину відомий філософ сказав що “без коріння рослина всихає, без минулого людина не живе”. Це стосується як окремої людини, так і цілої нації, – свою історію треба вчити і знати.  Сюжет відображає реальні історичні події ще зовсім недалекого радянського минулого, прототип головного героя і деякі ключові дійові особи роману ще досі живі, а канва роману розгортається в контексті тієї потужної державної машини, потрапивши в яку людина, незважаючи на своє суспільне чи будь-яке інше становище, ставала простим гвинтиком… І в цьому основний зміст, і вся трагедія того історичного періоду, про який йде мова в романі.
Презентуючи “Потомственного чекиста” Сергій Батурин наполягав на тому, що  необхідно володіти  вмінням усвідомлювати й аналізувати історичні факти, щоб запобігати повторення історичних помилок,  про цінність життя кожної окремої людини на нашій землі.

Крім того, Сергій Батурин  став переможцем конкурсу літературного часопису «Дніпро» (2009), літературного фестивалю «Просто так» в номінації «Проза» (2010) і Всеукраїнського конкурсу «Найкраща книга України» у номінації «Проза» (2014) та лауреатом літературної премії імені В.Короленка (2014).  

Його роман «Вакансія для диктатора» (2015 р.) було названо Книгою дня  і Книгою тижня в різноманітних інтернет- і літературних національних виданнях , він увійшов до ТОП 10 книг львівського Форуму від газети «Дзеркало тижня» та різних  книжкових новинок від українських письменників і авторів проекту .

Роман, написаний в жанрі бойовика, екшн, розповідає про те, як під час робочого візиту до далекого від столиці містечка було вбито Президента вигаданої країни. Герой цієї історії розуміє, що почалася велика гра за переділ влади. Попри смертельну небезпеку, він намагається дістатися столиці та зірвати плани тих, хто затіяв цю гру. Численні впливові вороги намагаються вбити його, але на допомогу несподівано приходить офіцер із президентської служби охорони.
За написання  роману “Вакансія для диктатора”  у  2018 році Сергій Батурин став переможцем Всеукраїнського літературного конкурсу прозових україномовних видань “DNIPRO-BOOK-FEST” у номінації “прозові твори (романи/повісті) “.

У 2016 році  Сергій Батурин представляє на Львівському  Форумі книговидавців свій новий роман «Шизґара», виданий київським видавництвом “Нора-друк”. Цей роман  був для нього дуже важливий: по-перше, він потрапив до трійки переможців міжнародного конкурсу “Коронація слова”, по-друге, книжка «Шизґара» — результат спільної роботи зі знаним видавництвом «Нора-друк», з яким він співпрацював вперше. Автор розповідав про свою книгу: «Я як автор намагався зробити цей текст багатоплановим, поліфонічним, помірковано-іронічним, з любовною та пригодницькою складовими».  У книзі  описаний Київ 70-х років.

«В той час була дуже популярна пісня голландської групи Shocking Blue «Venus» у виконанні легендарної співачки Марішки Вереш, …яка сприймалася на слух як «Шизґара». І вся молодь Радянського союзу знала цю пісню як «Шизґара», хоча вона називалась «Венерою». Це культова пісня мого покоління, тому й така назва…

Тут є детективна складова, у якій побили авторитетного на районі хлопця на атракціонах «Супер 8».І пацани на районі вирішили помститися, знайти того, хто його образив. І питання в тому, чи вдасться їм це зробити.

Можна знайти і любовну лінію. Бо головному герою 16 років. У такому віці завжди постає проблема вибору, оскільки всі дівчата гарні…», – розповідав автор про свою книгу.

Збірка оповідань «Я like Україну!», в якій побачили світ твори Сергія Батурина, а також  і Анатолія Дністрового,  Лариси Денисенко, Антона Санченка, публікується у 2016 році.

24 травня в «Агенції промоції «Суми» відбувся творчий вечір Сергія Батурина, де письменник презентував свій новий роман «Манливі обійми місяця», а також зачитував вірші та уривки своїх романів. «Манливі обійми місяця» – гостросюжетний роман з елементами екшену про події шоститирічної давності, які відбувалися під час Майдану. Особливістю автора є те, що прототипами всіх його персонажів стали справжні люди та висвітлення реальних подій, які відбувалися в той час.

У червні 2019 року у видавництві “Фабула” вийшов новий історичний роман “CLAVUS DOMINI”. Сергій Батурин у своєму новому романі долучається до когорти тих, хто й досі шукає відповідей на прадавнє питання: ким був той «розбійник Варавва», що його згадують усі четверо євангелістів? Історичних свідоцтв бракує, та перед читачем розгортається яскрава і по-справжньому переконлива панорама Римського світу й варварської Європи на початку першого тисячоліття нової ери.

Треба також зазначити, що Сергій Батурин, лауреат низки літературних премій, здійснив перший переклад українською мовою повного тексту роману Анатолія Кузнєцова «Бабин Яр» (Київ: «САММІТ-книга») .

С 16 травня 2018 року і  по цей час письменник працює в українському видавництві «Кальварія» та Центральному  державному архіві-музею літератури і мистецтва України.

Сергій Батурин – учасник фестивалів “Віршень”, “Трипільське коло”, Фестивалю патріотичної пісні ім.К.Єрофєєва та ін.

Письменник одружений, має двох синів.

На своїй авторській сторінці письменник пише: «Я — Сергій Батурин із Києва. У цьому місті я народився, закінчив школу та інститут, одружився й виростив двох синів. Тут живе більшість моїх друзів та родичів.  У тій чи іншій іпостасі Київ завжди присутній у моїх творах. Я захоплююсь цим містом завжди, а надто – восени, коли з дерев падає жовте листя, а небо пряно пахне чи то грибами, чи то коньяком. Мої  улюблені поети – Ігор Римарук та Анна Малігон, художник – Айвазовський, музикант – Інгві Мальмстін. Серед музичних уподобань – Стравінський, Вівальді, Гріг, Сальєрі. А ще я люблю важкий рок: “Slade”, “Hammerfall” і ще багато різних гуртів. Мої улюблені співаки – Олександр Градський і Тар’я Турунен. Залюбки слухаю німецьку співачку Момо Кольшміт, в Україні її, на жаль, знають мало. Це, мабуть, усе, що я хотів би розповісти про себе.»

3 thoughts on “Сергій Батурин: до 60-річчя від дня народження українського сучасного письменника”

  1. Гарна стаття, а головна фотка – така собі.
    Візьміть, будь ласка, в мене на Фейсбуці, там є хороша (роботи Заклецького), де я в береті.
    Щиро ваш –
    Сергій Батурин

  2. Приберіть, будь ласка, фото в чорній вишиванці. Я його вважаю дуже невдалим, я не погоджувався на його публікацію, а воно розлазиться мережею.
    Сергій Батурин

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *