Сергій Тимофійович Аксаков: до 230 – річчя від дня народження російського письменника

 

Сергій Тимофійович Аксаков

01.10.1791 – 12.05.1859

Сергій Тимофійович Аксаков народився в Уфі в сім’ї прокурора земського суду Тимофія Степановича Аксакова, вихідця з небагатого, але старовинного роду, і Марії Миколаївни Зубової, дочки товариша генерал-губернатора Уфимського намісництва.

Дитинство майбутнього письменника минуло в родовому маєтку Ново-Аксаково (Оренбурзька губернія). Від батька Аксаков успадкував любов до природи; він також рано полюбив книги, в чотири роки вже вільно читав, а в п’ять – декламував різні твори. Старші класи гімназії, в якій навчався хлопчик, були перетворені в перший курс Казанського університету, в якому Аксаков продовжував навчання до 1807 року. Уже в роки навчання Аксаков співпрацював в студентських рукописних журналах «Аркадські пастушки» і «Журнал наших занять».

У 1807 році Сергій Аксаков, який закінчив університет в п’ятнадцять з половиною років, переїхав до Москви, а звідти в 1808 році – в Санкт-Петербург, де служив перекладачем в Комісії зі складання законів. Потім він був переведений в Експедицію про державні доходи. Аксаков поєднував чиновницьку роботу із заняттями літературою і декламацією, завдяки чому познайомився з Шушеріним, Державіним, Шишковим і багатьма іншими, кому згодом присвятив свої біографічні нариси.

Під час Вітчизняної війни 1812 року Аксаков поїхав в Оренбурзьку губернію, де провів наступні півтора десятиліття. В цей час він захопився перекладами класичної літератури: трагедії Софокла «Філоктет», комедій Мольєра «Школа чоловіків» і «Скупий», «10-й сатири» Буало, роману Вальтера Скотта «Певеріл Пік». У журналі «Русский вестник» була надрукована його байка «Три канарки» (1812), «Уральський козак» (1821).

У 1816 році в Москві Аксаков одружився з Ольгою Семенівною Заплатіною – дочкою генерала, якому випала честь  служити під керівництвом Суворова. Сергій Тимофійович був зворушливо турботливим батьком для численних дітей (за деякими джерелами, їх у нього було 10, за іншими – 14).

Особисте життя і спілкування з підрослими нащадками, особливо синами, зіграли помітну роль в становленні поглядів письменника. Вони мало походили на нього за складом і темпераментом, але зате успадкували від батька жагу до знань і терпимість до інакомислення. У спадкоємцях  Аксаков бачив втілення сучасної молоді з її високими запитами і складними смаками і прагнув осягнути і розвинути їх. Пізніше троє дітей письменника поповнили ряди видатних учених слов’янофільського напрямку: Іван Аксаков став відомим публіцистом, Віра – громадським діячем і автором мемуарів, Костянтин – істориком і мовознавцем.

 Сім’я остаточно перебралася до Москви в 1826 році, де Аксаков знову вступив на державну службу. Він отримує посаду цензора, однак неодноразово позбавляється роботи через публікацію неугодних уряду статей.

В кінці десятиліття пристрасний театрал Аксаков став і одним з перших російських театральних критиків. Його статті публікувалися в видавництвах «Вестник Европы»,  «Московский вестник», «Драматическое добавление», «Галатея» (в 1829) і «Молва» (в 1832 році) . У них «ні автори, ні перекладачі, ні артисти , ні навіть декорації не уникали його ненавмисного суду», – писав відомий літературний критик С.І. Машинский.

Протягом 1820-х і 30-х років основною складовою творчої діяльності Аксакова були переклади, театральна і літературна критика і нечисленні вірші.

У своєму першому великому прозовому творі – нарисі «Буран» (1833), який отримав високі оцінки критиків, за словами С. Машинського,  «картина природи, яка розбушувалася,  виписана в нарисі з такою силою поетичної виразності, з такою мужньою простотою і лаконічністю фарб, як це вмів робити до тих пір в російській прозі один Пушкін ».

В кінці 1830-х років Аксаков звільняється з державної служби, ставши, як і мріяв, «вільною людиною» і майже повністю зосередившись на веденні господарських та сімейних справ.

У 40-х роках він приступає до написання «Сімейної хроніки», а в 1845 році починає писати книгу про риболовлю, що за формою представляла собою добірку нарисів бувалого рибалки. Книга побачила світ під  назвою «Записки про вудіння» (1846). Критики прийняли книгу з одностайним схваленням.

Позитивні відгуки критиків надихнули Аксакова в 1849 році на написання книги про полювання – «Записки рушничного мисливця Оренбурзької губернії» (1852).

Збірник «Розповіді і спогади мисливця про різні полювання» (1855) стилістично завершив так звану «Мисливську трилогію». Цю тему Аксаков розвивав і пізніше, майже до самої смерті. У періодичній пресі з’являлися такі його нариси, як «Пояснительная заметка к „Уряднику сокольничья пути“» (1855), «Замечания и наблюдения охотника брать грибы» (1856), «Несколько слов о раннем весеннем и позднем осеннем уженье» (1858) і інші.

Перервана робота над «Сімейною хронікою», що знайомить читача з широкою картиною провінційного поміщицького побуту, відновилася в повному обсязі тільки з 1852 року.

Якщо «Сімейна хроніка», присвячена життю сім’ї Багряних  (під прізвищем яких виведені самі Аксакови), в основному спирається на сімейні перекази і розповіді близьких Аксакова, то «Спогади» – твір автобіографічний, майже повністю побудований  на враженнях дитинства і юності автора. У цій книзі сімейну тему відтісняють на задній план нові сюжетні лінії, пов’язані з дорослішанням головного героя.

З 1854 по 1856 роки робота продовжилася над «Дитячими роками Багрова-внука» (1858).

Твір  спіткав репутацію одного з кращих художніх творів про розвиток дитини. Як додаток Аксаков розмістив в книзі казку «Аленький цветочек . (Казка ключниці Пелагеї) ». Надалі ця казка, яка представляє собою чергову літературну обробку сюжету про красуню і чудовисько, багато разів виходила до друку окремо, ставши найвидаванішим твором Аксакова.

В цей же час виходять «Літературні та театральні спогади», повні цікавих фактів, цитат і картин з життя сучасників, але вони мають менше літературне значення в порівнянні з художньою прозою Сергія Тимофійовича. Перу Аксакова також належать розповіді про природу, розраховані на маленьких читачів – «Гніздо», «Спекотний полудень», «Початок літа», «Льодохід» та інші.

Будинок Аксакових в Абрамцево протягом багатьох десятиліть був центром тяжіння для великого кола письменників, журналістів, науковців і театральних діячів.

У 1832 році відбулося знайомство Аксакова з Гоголем, яке стало переломним у житті Аксакова – саме під впливом Гоголя він став пробувати себе в реалістичній прозі.

Смерть Гоголя стала для Аксакова потрясінням; незабаром він розмістив в «Московских ведомостях» статті про Гоголя і приступив до написання мемуарів про нього. Спогади про Гоголя Аксаков писав весь залишок життя і так і не встиг довести цю роботу до кінця.

Мемуарно-біографічна трилогія Аксакова зайняла в історії російської літератури важливе місце. Вона отримала захоплений прийом і від читачів, і від критиків.

Робота над мемуарно-біографічною трилогією надихнула Аксакова, у якого викристалізувався задум нового масштабного мемуарного твору. В ході роботи над ним був створений ряд мемуарних нарисів. У 1852 році були написані «Спогад про М. Н. Загоскіна», «Біографія М. Н. Загоскіна» і «Знайомство з Державіним», в 1854 році – «Яків Омелянович Шушерін і сучасні йому театральні знаменитості», а в 1856-му – «Спогад про Олександра Семеновича Шишкова».

У 1856-1858 роках Аксаков працював над «Літературними і театральними спогадами», які тематично повинні були продовжити мемуарні нариси про Г. Р. Державіна, Я. Е. Шушеріна і А. С. Шишкова.

За чотири місяці до смерті Аксаков надиктував «Нарис зимового дня». Останнім же прижиттєво опублікованим  його твором стала «Зустріч з мартиністами», надрукована в 1859 році в «Руській бесіді».

У кінці життя до Аксакова прийшла широка популярність і визнання.

Сергій Тимофійович з юнацьких років страждав на епілепсію. Крім того, з середини 1840-х років у нього почалися проблеми із зором, які в пізні роки стали особливо болісними. Працювати він уже не міг і останні твори диктував доньці Вірі. Навесні 1859-го року Аксаков, який тяжко хворів, помер в Москві і був похований на кладовищі Симонова монастиря. У радянські роки прах письменника перенесли до Новодівочого цвинтаря.

Список літератури:

Аксаков, С.Т. Собрание сочинений: в 3-х т. / С.Т. Аксаков. – М.: Худож. лит., 1980.

Аксаков, С.Т. Избранные сочинения / С.Т. Аксаков. – М.: Современник, 1982.  – 847 с.: ил.

Аксаков, С.Т. Аленький цветочек / С.Т. Аксаков. – М.: Сов. Россия, 1982. – 33 с.

Аксаков, С.Т. Детские годы Багрова-внука. Воспоминания / С.Т. Аксаков. – Л.: Ленинград, 1984. – 448 с.: ил.

Аксаков, С.Т. Семейная хроника. Детские годы Багрова-внука / С.Т. Аксаков. – М.: Правда, 1987. – 542 с.: ил.

Аксаков, С.Т. Семейная хроника :[для детей] / С.Т. Аксаков. – М.: Моск. рабочий, 1981. – 365 с.: ил.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *