Симон Васильович Петлюра – видатний редактор, публіцист, патріот, громадський діяч, Голова Директорії, Головний Отаман військ УНР. Одна з найвизначніших і, водночас, найбільш контраверсійних постатей Української революції.
Вже тоді, майже 100 років тому, він прямо ставив питання, що вибір України – це європейський вибір, що стосунки з Росією, під виглядом будь-якого союзу, для України просто неможливі й неприпустимі, бо суть російської влади не змінюється.
Зберігаючи відданість ідеї української державності, Симонові Петлюрі довелося пройти через усі етапи революції, у найтрагічніші 1919-1920 роки очолювати державу і боротьбу за самостійну Україну.
Петлюрі належить концепція державної структури України – самостійної, соборної, демократичної, правової республіки. Під його проводом, хоч і на короткий час, український народ здобув свою державність.
Симон Петлюра про…
Військо: “Військо завжди було, і поки воно буде, завжди зостанеться плоттю від плоті і кров‘ю від крові народу. Внутрішній лад війська, його внутрішня організованість, той дух, що витає серед нього і над ним – завжди буде покажчиком внутрішньої сили кожної нації. кожної держави…”
Україну: “Чи ми своєю боротьбою здобули для України що-небудь? Так, наша боротьба в історії українського народу буде записана золотими буквами. Ми вступили на арену історії тоді, коли весь світ не знав, що таке Україна. Єдиною боротьбою, упертою і безкомпромісною, ми показали світові, що Україна є, що її народ живе і бореться за своє право, за свою свободу і державну незалежність.”
Російську лють до України: “Вся їхня лютість до українського народу має на меті зробити його своїм рабом, а багатою землею нашою та морями нашими володіти для своєї московської вигоди. Через це вони і убивають нас, і переполовинюють. А рощот у них такий: як пересіємо, мовляв, українців, чужими людьми, зайдами всякими, то менше буде з ними мороки і легше буде їх за чуба держати.”
Про державність: “Україна, як самостійна держава, стане реальністю, як в житті народу нашого, так і перед всім широким світом, вона має для цього всі потрібні дані.
В українську державність ми віруємо, українську державність ми ісповідуємо, в її неминучості ми переконані”.