Історія українського гасла

Якби 15 років тому хтось голосно сказав «Слава Україні – Героям слава!», то напевно вважався б радикалом а то й нацистом. Але сьогодні, а точніше з 4 жовтня 2018 року, гасло є офіційним вітанням в українському війську та поліції. Більше того, воно набуло неабиякої популярності і стало вже всеукраїнським вітанням: його виголошують на зібраннях, друкують на футболках, співають у піснях.

Звідки взялося оце «Слава Україні – Героям слава!»? Пропонуємо дайджест однієї з журналістських розвідок.

[Джерело: Луб`янов І. Гасло, якого боялися й уникали / Ігор Луб`янов // Локальна історія. – 2022. – № 10-11. – С. 122 – 127.]

«Вважають, що першим вислів «Слава України» вжив Тарас Шевченко у вірші «До Основ`яненка», написаному у грудні 1839 року. Його опублікували в першому виданні «Кобзаря»:

Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава,
Слава України!

<…> Року 1862 Павло Чубинський написав теперішній гімн «Ще не вмерла Україна», де вже в першому рядку згадав «славу України». Як гасло словосполучення стали використовувати тільки-но на початку ХХ століття. Спочатку – в Харкові. Тамтешня студентська громада вживала його з відповіддю «По всій землі слава!»

Навесні 1917 року в Києві лише розпочиналась Українська революція. Проте на мітингах по всій країні вже лунав заклик «Хай живе автономія України!», на який майже одностайно відповідали: «Слава! Слава Україні!». Це було надто радикальним на той час. Коли владу почали перебирати соціалісти під проводом Михайла Грушевського та Володимира Винниченка, активних українців стали переконувати поводитись розважливіше.

<…> Тоді-таки гасло набуло популярности у війську. Сотник Богданівського полку Іван Островершко згадував, що вояки вітали ним російських генералів: «Слава Україні, пане генерале!» – чим дуже бентежили: «Украина, ϶то что значит? Малороссия что ли?»

Святослав Шрамченко, старший лейтенант українського флоту, стверджував, що в середині літа 1917-го в Севастополі українські моряки відповідали на привітання командування та політичних діячів гучним «Слава Україні!».

У 1918-1920 роках вислів вже активно використовували в Українській Народній Республіці. Командир 1-го кінного полку чорних запорожців Петро Дяченко згадував, що вояки віталися словами «Слава Україні! – Козакам слава!».

<…> Генерал Всеволод Петрів згадував, що в Українській Державі гетьмана Павла Скоропадського на «Слава Україні!» вояки (зокрема сердюки) відповідали «Гетьманові слава!». Коли владу здобула Директорія, так вітали головного отамана Симона Петлюру.

У наказі від 19 квітня 1920 року вперше зафіксовано офіційне вживання гасла: «Всім частям армії на похвалу, а то подяку за службу Україні відповідати: «Слава Україні!».

<…> Юрій Горліс-Горський у романі «Холодний Яр» описав: «Слава Україні!» – відповідає декілька голосів. Це мене трохи змішало. Я не знав, що у холодноярівців заведено замість «Здоров!» вітатися «Слава Україні!», а відповідається – «Україні слава!». Свідки тих подій згадують й інші варіанти відповіді: «Навіки слава!» або просто «Слава!».

Коли ж і де виникла відповідь «Героям слава!»? У 1920-х у Чехословаччині опинилося багато українських діячів. Там вони створили багато громадських організацій. Серед них і така собі Легія українських націоналістів, засновниками якої були колишні вояки УНР Юрій Артющенко та Микола Сціборський. Саме в Легії стали використовувати сполуку «Слава Україні! – Героям слава!». Артющенко був родом із Полтавщини, Сціборський – з  Житомирщини, тож твердження про галицьке походження гасла в сучасній формі не відповідає дійсності.

<…> Року 1936 під час Варшавського та Львівського судових процесів над Степаном Бандерою та його побратимами «Слава Україні!» періодично лунало в судових залах. За це поляки виносили окремі покарання. Популярність цих процесів у середовищі українців і прославила це вітання надалі.

Офіційним в Організації українських націоналістів гасло стало після ІІ Великого збору в Римі 1939-го. Через 2 роки бандерівське крило націоналістів провело власний ІІ Великий збір у Кракові. У пункті 3 «Окремих постанов пропагандивних напрямів» тієї зустрічі йшлося: «… Обов`язуючі слова повного привіту: «Слава Україні!» – відповідь – «Героям слава!». Допускається скорочення привіту – «Слава!» – «Слава!».

<…> До речі, авторові цих рядків так і не вдалось відшукати у творах і промовах Степана Бандери фразу, яку йому часто приписують: «І прийде час, коли один скаже: «Слава Україні!», – а мільйони відповідатимуть: «Героям слава!».

Водночас абсолютно точно гасло використовувала Українська повстанська армія. Є сотні підтверджень того, що його виголошували саме в бандерівській формі «Героям слава!».

<…> Парадоксально, але вперше «Слава Україні!» на офіційному рівні пролунало з вуст… президента США Білла Клінтона, який відвідав Київ навесні 1995 року. Ба більше, гість ужив його разом з американським девізом «God Bless America!» – чим натякнув, що цілком нормально любити свою країну й зичити їй добра.

До політичної сфери гасло повернулося після Помаранчевої революції 2004-го <…> Остаточно вислів «Слава Україні!» відновив свою популярність після Революції Гідності.

<…> На День Незалежности того ж таки року [2018] відроджене гасло вперше пролунало на параді – ще і як символ 100-річчя української державности».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *