Вадим Кирилович  Стеценко: до 105-річчя від дня народження видатного українського скрипаля і педагога

Вадим Кирилович  Стеценко

15.04.1914 – 30.03.1984

Родинне фото Стеценків. М. Біла Церква

15 квітня 2019 року виповнилося 105 років від дня народження видатного українського скрипаля і педагога, фундатора сучасної національної школи скрипкового мистецтва, професора Національної музичної академії України Вадима Кириловича Стеценка. Саме завдяки його багаторічним творчим, організаційним, науково-методичним і педагогічним зусиллям було закладено фундамент визнання і майбутнього світового лідерства скрипкового мистецтва незалежної України.

Народився Вадим Стеценко в с. Головорусава Вінницької області в родині композитора, хормейстера і священика Кирила Григоровича Стеценка. У восьмирічному віці втратив батька. Закінчив Першу київську трудову школу в 1928 році, музичний технікум – в 1932 році і Київську консерваторію в класі скрипки проф. Д. С. Бертьє – 1936 року.

Вадим Кирилович із 1936 року викладав скрипку в Київській середній спеціальній музичній школі, а в 1940 році захистив кандидатську дисертацію.


Київська консерваторія (до 1941 р.)

Вадим Стеценко концертує як соліст камерного ансамблю. Працює він також і як журналіст-музикознавець, бере участь у фольклорних експедиціях. У вересні 1941 року Вадим Стеценко потрапив до німецького полону, але вже з  квітня 1942 року працює викладачем Київської консерваторії.  Та все ж таки 1943 року Вадим Стеценко був вивезений німцями до Польщі та Чехословаччини.

Київська консерваторія. 1955 р.

З лютого 1946 року працює у Львівській опері, а потім з 1947 року – в консерваторії. Викладав скрипку, альт, квартет, камерний ансамбль, історію та теорію скрипкового виконавства.

У 1959 році Вадим Стеценко відновив педагогічну діяльність у Київській консерваторії, де керував кафедрою скрипки в часи її найбільшого розквіту. Серед учнів Вадима Стеценка – музичні виконавці світового рівня: Аркадій Винокуров, Сергій Дяченко, Кирило Стеценко, Ігор Симович, Юрій Булка, Юрій Гольда.

Дослідження Вадима Стеценка в царинах історії, теорії та педагогіки скрипкового виконавства: “Методика навчання гри на скрипці”, “Джерела скрипкового концерту”, “Закономірності інтонування на скрипці” та “Історія скрипкового мистецтва” здобули заслужене визнання фахівців у країні та поза її межами. Впродовж усього життя видатний скрипаль і педагог дбав про захист української культурних та духовних традицій, а також доклав чималих зусиль до їх примноження.

Все життя Вадим Кирилович захоплювався шахами (мав 1-й розряд), фотографією, красою природи, річковим човнярством. Був футбольним болільником. 

Іноді здається, що подвижницька праця Вадима Кириловича загубилась у промінні слави його знаменитого батька, класика української музики,

Кирило Стеценко з донькою Ксенею

Ксеня та Кирило

композитора Кирила Стеценка. Але саме Вадимові Стеценку судилося розвинути родинну традицію, виховавши цілу династію першокласних музикантів. Його діти Кирило, Галина та Олександра, відомі в Україні як „Тріо Стеценків”, пропагують українське виконавське мистецтво в Португалії та Канаді. Не менш обдарованими виявилися й онуки – лауреат Всеросійського конкурсу піаністів Тетяна Степанова викладає в Чикаго, концертуючий скрипаль Денис Стеценко працював в Лісабоні (має свою групу, яка виконує музику народів світу), а гітарист Максим Стеценко у Львові здійснював свої перші артистичні кроки.

Піаністка Галина Стеценко

Узагальнюючи життєвий шлях Вадима Стеценка та підсумовуючи його багаторічні творчі, організаційні, науково-методичні та педагогічні зусилля, стає очевидним, що він закладав основи для визнання і майбутнього світового лідерства скрипкового мистецтва незалежної України.
Благодійний концерт присвячений пам’яті професора Національної музичної академії України був запропонований для аудиторії Львова і Києва у 2004 році нащадками ювіляра: заслуженим артистом України, скрипалем Кирилом Стеценко, піаністкою Галиною Стеценко, скрипалем Денисом Стеценко та гітаристом Максимом Стеценко. У програмі прозвучали твори Вівальді, Генделя, Паганіні, Лисенка, Стеценка та Скорика.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *