«Літургія протитанкових перешкод» (Режисер: Дмитро Сухолиткий-Собчук, Країна: США, Україна / Рiк виробництва: 2022) – документальна стрічка, яку подивились і обговорили в кіноклубі Docudays UA «Долоні» під час виїзного засідання правоосвітнього кіноклубу Docudays UA «Долоні» (Запорізька обласна бібліотека для юнацтва) для підопічних та волонтерів 1 центру Запорізької Філії Міжнародної Антинаркотичної Асоціації. #docuclub #docu_показ
На захід запросили експертку в сфері культури Вікторію Писанець. Ось її відгук на подію:
«Фільм про рукотворне мистецтво та його творців-скульпторів. Спочатку ми бачимо процес творення та біблійні образи і скульптури видатних українських діячів.
Коли у фільмі зазвучали сирени, розуміємо, що це відбувається під час війни. Творчість під час війни? Виникає питання: чи варто, чи доречно?
І одночасно з`являється однозначна відповідь «так».
Бо війна – це руйнація, а мистецтво – це творення. Мистецтво вдихає життя, увічнює його.
Мистецтво, культура – це противага знищенню. Воно обов`язково повинно бути, бо це саме життя. Ворог знищує, а наш народ творить.
До того ж мистецтво мобільне, воно і красу дарує, і броню карбує. Глядач бачить, як скульптори роблять протитанкові перешкоди і розуміє, що кожен знаходить своє місце в обороні країни.
На фоні зварювальної роботи скульпторів звучать слова – «війна», «потрібно знищити», але незважаючи ні на що люди роблять свою справу. І ми розуміємо, що такий народ не перемогти.
Кожен український громадянин має право на життя. Це написано в Основному Законі країни. Конвенція з прав людини також гарантує кожному право на життя. Тому українці виборюють своє право жити і звільняють свою землю від ворога.
Обговорюючи фільм, учасники правознавчого кіноклубу «Долоні» зійшлися на думці, що об`єднання і взаємодія допоможуть нам перемогти, що кожен на своєму місці робить свій внесок у перемогу України.
Люди культури повинні робити свою справу на благо держави, на благо своїх людей. До того ж багато митців, літераторів зараз боронять нас на фронті.
І ще один фактор, чому мистецтву завжди є місце. Протягом тисячоліть про кожну цивілізацію дізнаються за її культурою».
Вікторія Писанець, в.о. директора Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва
Мережа DOCU/CLUB фінансується Посольством Швеції в Україні, Національним фондом на підтримку демократії (NED) та Fondation de France.
Думки, висновки чи рекомендації належать автор(к)ам та упорядникам/-цям цієї публікації та не обов’язково відбивають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автор(к)и та упорядники/-ці.